Сирия e изправена пред невиждана хуманитарна катастрофа. Стотици хиляди мирни жители в град Алепо са заложници на продължаващите сражения. Междувременно турските войски нахлуха в Сирия, за да се разправят с бойците от ИДИЛ и с кюрдите. На този фон в Женева се състояха поредните преговори между руския външен министър Сергей Лавров и американския му колега Джон Кери. „Работата върви, вече навлезе в съдбоносна фаза”, така още на 18 август официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова характеризира руско-американското взаимодействие по сирийската тема. Срещата между Лавров и Кери се състоя вече след като бяха завършени двустранните консултации на руските и американските военни експерти. Двамата министри разговаряха в продължение на 12 часа. Както се пошегува Сергей Лавров, много хора сигурно вече са почнали да залагат дали ще бъде подобрен московският преговорен рекорд. Е, не беше подобрен. По време на юлската визита на Кери в Москва двамата разговаряха 13 часа. Както стана ясно на пресконференцията след настоящите преговори, отново не всички проблеми са решени. „Направихме няколко много важни крачки по пътя на московските съглашения”, каза Сергей Лавров. Той съобщи, че е подчертал необходимостта от поставянето на ясна граница между сирийските въстаници и терористични групи като Джабхат ан-Нусра. Джон Кери се съгласи, че е нужно такова разграничение. И в същото време уточни, че е трудно то да бъде направено. Понякога ан-Нусра ползва помощта на въстаниците, друг път – опозиционерите се крият зад ан-Нусра. А като цяло в САЩ определят тази организация като терористична и имат намерение да се борят с нея по същия начин, както и с ИДИЛ. Лавров каза, че Русия разбира трудностите, пред които са изправени САЩ. Ето защо Москва е готова да помогне на Вашингтон с необходимата информация. Според Лавров американската страна редовно получава списъци с организации, които Русия определя като терористични, но едва съвсем неотдавна Белият дом за първи път е направил ответната крачка. В интервю за Lenta.ru старши научният сътрудник на Института по Изтокознание на РАН и пълномощен посланик Александър Аксьоньонок каза, че Москва се опасява да не би Вашингтон да саботира процеса по разграничението на сирийските групировки. По този начин Белият дом се опитва да спаси от разгром Джабхат ан-Нусра, която в Русия считат за най-голямото зло в Северна Сирия. Подобна хипотеза частично беше потвърдена и от източник от руската делегация. Според него САЩ могат да използват терористите от тази група като средство за натиск върху сирийския режим, когато ИДИЛ бъдат унищожени, а това не бива да се допуска.
Министрите отделиха голямо внимание и на изключително тежката хуманитарна ситуация в Алепо. „Рискуваме да станем свидетели на хуманитарна катастрофа с мащаб много по-голям от всичко, което сме виждали по време на петгодишния кръвопролитен сирийски конфликт”, това каза Стивън О’Брайън, ръководител на управлението на ООН по хуманитарните въпроси. Той поиска въвеждането на 48-часово примирие в Алепо, за да могат там да влязат 70 камиона с хуманитарна помощ. Правозащитниците са особено обезпокоени заради ситуацията в източната част на града, която се контролира от опозицията и където има около 250 000 мирни жители. Въстаниците са обкръжени от правителствените части, а гражданите не получават помощ. Двамата министри обещаха, че проблемът в скоро време ще бъде решен. Те засегнаха и турското нахлуване в Северна Сирия. Според Турция целта е да бъде прочистен град Джараблус от бойците на ИДИЛ, а и да не се допусне градът да бъде превзет от сирийските кюрди. Турската армия изгони ИДИЛ оттам и го предаде под формалния контрол на Свободната сирийска армия. Москва е била осведомена за плановете на Анкара, макар че руското ръководство не е разполагало с конкретни подробности за плановете на Анкара. Сергей Лавров отбеляза, че официалните сирийски власти много внимателно подхождат към оценката за нахлуването на чужди войски на своя територия. „Дамаск е готов да сътрудничи с всеки, който иска да се бори с тероризма”, каза руският министър, подчертавайки, че счита този подход за правилен. Той допълни, че всеки, който е разположил свои войски на сирийска територия, рано или късно ще трябва да назове приоритетите си. Според Лавров единственият правилен избор е концентрацията върху борбата с ИДИЛ и Джабхат ан-Нусра. Атаките срещу централната власт – като в Афганистан, Ирак или Либия – може да доведе до крах на държавата. От своя страна Кери отбеляза, че като съюзник на Турция САЩ се отнасят с разбиране към нейните интереси и ще ограничат сътрудничеството си с кюрдите.
Джон Кери и Сергей Лавров се обединиха около тезата, че сирийският конфликт не може да има военно решение и бъдещето на страната трябва да се решава от дипломацията. А политическо решение е възможно, ако двете основни външни действащи лица – Русия и САЩ – се договорят по всички основни въпроси. „Не е толкова лесно, но се стремим да намалим областите на неразбирателство и да понижим нивото на недоверие”, призна Сергей Лавров, допълвайки, че с всяка следваща среща страните все повече си вярват. „Ние разбираме различно причините за възникналите проблеми, но заедно искаме да намерим решение за тях”, подкрепи Кери руския си колега. Във Вашингтон обаче не всички са доволни от сближаването с Москва. Като успяха да разберат журналистите от The Washington Post, служители от ЦРУ и Пентагона предпазват американските дипломати от „прекалено приятелство с руснаците”. Дори самият Джон Кери трябвало да коригира позитивната си настройка съобразно интересите на американските военни и на спецслужбите. Все пак, макар и скромни, плодовете на доверието са важни. Освен обмена на информация за терористичните групировки, страните планират да пуснат в действие механизъм за координация на въздушните удари, за да могат Дамаск, оглавяваната от САЩ коалиция и Русия да съгласуват атаките си срещу терористите. Впрочем, независимо от позитивния тон на министрите, за конкретни стъпи почти не стана дума. Остава да се надяваме на успешната работа на експертите. И Лавров, и Кери изразиха увереност, че в съвсем близко бъдеще съгласуваните проекти ще бъдат представени на обществеността.
Източник: Lenta.ru