По сведения на осведомени източници, Русия подготвя около 60 хиляди военнослужещи, основно мюсюлмани-сунити от севернокавказките републики, за прехвърляне в Сирия. Първата изпратена част от тези сили вече служат в качеството си на полицаи в Алепо. А около Палмира е сформиран мюсюлмански батальон под название TURAN. Според репортаж на Business Insider, Москва започва да усилва своята роля в Сирия. Посочва се информация за значително разширяване на руските военни бази, в същото време се увеличава количеството на частните военни компании, които водят борба от името на Кремъл. В журналистическия материал се подчертава, че най-важният факт е, че Путин изпраща в Сирия повече подразделения от Чечения и Ингушетия, за да се избави от бойците от Иран.
До скоро присъствието на руските войски в Сирия беше до голяма степен ограничено. В момента отправянето на тези мюсюлмански батальони представлява стратегически ход на Москва, която разгръща сухопътни сили из цяла Сирия, сформирани от мюсюлмани-сунити. Реалният размер на новите кремълски батальони остава неизвестен. Отначало се съобщаваше, че броят на чеченците, изпратени в Сирия още през декември, е 500 души, а ингушетите – около 300. Марк Галеоти, научен сътрудник в Института за международни отношения в Прага, счита, че това е признание на Москва, че затъва в блатото. Но за Москва е голямо предимство, че тези сили са именно мюсюлмани. Бойците са инструктирани да използват това, че са мюсюлмани, за да се сближат с местното население и да установят дружески отношения.
Независимо от това, че новите чеченски батальони представляват нов етап в намесата на Русия в Сирия, идеята на Москва да използва мюсюлманския фактор не е нова. По-рано свързващото звено между Москва и арабските страни беше лидерът на Чечения Рамзан Кадиров, който в рамките на определени мисии, провеждаше визити от името на Путин и привличаше арабски инвестици в столицата на Чечения. До този момент насочването на мюсюлманските сили се извършва много избирателно и твърде точно. Те се появяват в тези региони и участват в тези събития, които Москва определя като най-значителни за постигане на целите си в Сирия. Малко вероятно е в близко време руските мюсюлмански батальони от Северен Кавказ да изиграят голяма роля, но те определено ще работят като аванград в стратегията на Москва, която и с тяхна помощ ще разширява влиянието си в Сирия все повече и повече.
Автор: Марван аш-Шамали
Източник: www.alwatan.com.sa