Лидерите на трите най-големи икономики в ЕС се срещат днес на италиански терен в опит да предефинират европейския проект след Брекзита.
Германският федерален канцлер Ангела Меркел, френският президент Франсоа Оланд и италианският премиер Матео Ренци ще се срещнат днес в Тиренско море, в опит да генерират нова енергия и да очертаят посока на европейския проект след решението на британците да напуснат съюза.
Брекзитът принуди Германия и Франция да асоциират Италия към неформалния връх на ЕС, за да внушат усещане за по-широка легитимност на решенията. Дълги години оста Франция – Германия определяше посоката на развитие на съюза. Днес тя изглежда изчерпана. Причините са три. Най-напред политическата слабост на Франция, ръководена от крайно непопулярния и лишен от визия Франсоа Оланд. На второ място проблемът с общата валута, която тежи на всички икономики в съюза и фаворизира германската. Сред най-потърпевшите от еврото е тъкмо Италия. На трето място миграционната криза, която бе катализирана от Германия, а чиито последствия понася най-тежко Италия. Решението на Великобритания да напусне ЕС бе тежък шамар за досегашната европейска конфигурация и принуди Берлин и Париж да приобщят Рим към подготовката на основните политически решения в съюза.
Меркел, Оланд и Ренци вече се срещаха веднъж, на 27 юни, непосредствено след референдума на Острова, когато зашеметени от Брекзита, не успяха да формулират ясно послание, а излязоха с неясен и патетичен апел за „нов тласък на ЕС”. В последвалата обиколка на новата британска министър-председателка Тереза Мей реакциите на европейските партньори бяха различни. Берлин заяви готовност да изчака, докато в Париж настояват Брекзитът да се случи час по-скоро, а в Рим се задоволиха да изкажат съжаление.
Срещата на тримата лидери днес ще започне в Неапол, откъдето ще отлетят с хеликоптер за островчето Вентотене. Там е погребан един от бащите-основатели на Европа, Алтиеро Спинели. Ако поклонението цели да покаже приемствеността на европейския проект от началото до днес и да захрани камерите с кадри за новините, то работната част на срещата се очертава строго конфиденциална. Меркел, Оланд и Ренци ще бъдат превозени с катер до борда на флагмана на италианския флот, самолетоносача „Джузепе Гарибалди”.
Работната вечеря ще започне рано, още в 19 часа, и се очаква да продължи до късно през нощта. В Париж подчертават, че всички наболели теми на Европа ще бъдат извадени на масата. Италианският премиер Ренци вече заяви, че „Брекзитът е тежко поражение за ЕС и тревожен звънец за съюза, който трябва да се реформира бързо”. Британското напускане ще бъде и основна тема на извънредния Европейски съвет в Братислава, насрочен за 16 септември. До тази дата Берлин, Париж и Рим ще трябва да предложат решения, но експертите са скептични.
Франция и Италия настояват за засилване на военните връзки в съюза и по-тясно сътрудничество в сферата на сигурността. На 11 август италианският министър на отбраната Роберто Пиноти и министърът на външните работи Паоло Джентилони публикуваха заедно статия, призоваваща да се създадат европейски мултинационални сили за специални мисии, с единно командване. Според идеята на Рим същите трябва да се финансират с евробонове.
Германия, чиито решения в сферата на сигурността зависят от американското одобрение, не бърза да подкрепи италианската идея. Берлин, Париж и Рим обаче могат да постигнат съгласие относно създаването на обща европейска служба за охрана на границите. Същевременно не е ясно доколко Полша и партньорите й от Вишеградската група биха поверили границите си на подобна структура.
Политиката на остеритет рискува да сблъска тримата лидери. Франция не успява да ограничи бюджетните си разходи в съответствие с правилата на еврозоната, а в Италия назрява банкова криза. Очевидно Оланд и Ренци ще се опитат да убедят Меркел в опасностите от „счетоводителското мислене”, когато в цяла Европа се надига популистка вълна.
Тримата лидери, разбира се, ще трябва да съгласуват и единна позиция спрямо напускащия съюза Лондон, но и тук нещата не изглеждат предрешени. Френският бизнес е силно обвързан с британския и не споделя категоричните изказвания на президента Оланд за бърз Брекзит. От своя страна германският политически елит приема с облекчение напускането на Лондон и се надява Франкфурт да спечели като финансов център от напускането на Великобритания.