Властта в Рабат бърза да овладее уличния гняв след убийството на един търговец на риба
Десетки хиляди мароканци се включиха в демонстрации срещу „хогра”-та. Това е местното понятие за произвола, високомерието и несправедливостта на властта срещу малкия човек. Детонатор на недоволството стана смъртта на търговеца на риба Мухсин Фикри. Същият бил проверен от полицията, която издала акт за бракуване на стоката му, тъй като продавал риба, забранена в този сезон. При унищожаването на стоката Фикри се хвърлил в центрофугата на боклукчийския камион в опит да спаси имането си и загинал пред камерите. Отделни кадри от смъртта на търговеца се появиха часове по-късно в социалните мрежи, а в неделя, 30 октомври, хиляди недоволни граждани излязоха на улицата.
Демонстрациите се провеждат в Тетуан, Казабланка, Маракеш и Рабат, а в тях участват десетки хиляди гневни граждани. Мароко е единствената арабска държава, подмината от Арабската пролет през 2010 г. Тогава събитията започнаха по сроден начин, със самозапалването на тунизиеца Мохамед Буазизи в знак на протест срещу полицейския произвол. Вълненията обхванаха Тунис, а сетне се прехвърлиха в Либия, Египет, Алжир, Йордания, Йемен, Саудитска Арабия, Бахрейн, Сирия. На много места Арабската пролет доведе до смяна на режимите, политически кризи и войни. В размирната 2011 г. през Мароко също премина слаба вълна от демонстрации с искания за повече демокрация. Те доведоха до предсрочни избори, на които победи ислямистката Партия на справедливостта и развитието. Страната съхрани своята стабилност. В последните пет години тя се превърна в предпочитан адрес за експатриране на френския бизнес, за което способстват историческата близост на двете страни и евтината работна ръка в Мароко.
Мароканският крал Мохамед VI, който е на обиколка в Източна Африка, реагира мигновено на масовите демонстрации от последните дни. Монархът изпрати вътрешния министър Мохамед Хасад на мястото на трагичния инцидент в Ал Хосейма. Министърът се срещна със семейството на загиналия Фикри и заяви решимостта на държавата да установи истината по случая, за да бъде въздадена справедливост. Засега обаче действията на властите не успяват да успокоят общественото недоволство. Причина за тревога на правителството е и фактът, че регионът Риф, където се намира Ал Хосейма, е известен като бунтовен и нелоялен към централната власт в Рабат. Демонстрантите в региона издигат слогани срещу монархията. В отговор министърът на вътрешните работи Мохамед Хасад заяви, че „властта не може да бъде винена за инцидента, но е отговорна за установяването на истината”.
Френските медии подчертават, че за разлика от Арабската пролет, която на много места бе активно подклаждана от социалните мрежи и подкрепена отвън, вълненията в Мароко изглеждат спонтанни и засега не получават външна подкрепа, но съществува риск те да дестабилизират властта на младия крал Мохамед VI (53г.), който се възкачи на трона през 1999 г. след кончината на харизматичния си баща Хасан II.