След като в началото на февруари посланикът на САЩ в ООН Ники Хейли „осъди руската окупация” на Крим, вчера американският президент Доналд Тръмп настоя Москва да „върне“ полуострова на Украйна. 

Говорейки за оставката на президентския съветник по националната сигурност Майкъл Флин, който бе нападнат от медиите заради контактите си с руски дипломати преди встъпването в длъжност на Тръмп, говорителят на Белия дом Шон Спайсър заяви пред репортери, че Русия е „превзела” Крим по времето на администрацията на Обама, както и че Хейли осъжда този акт. Щатите имат национален и икономически интерес от установяването на добри отношения с Русия, но Хейли „говори от името на президента” по въпроса за Крим, допълни говорителят.

„Крим е част от Украйна. Нашите санкции, свързани с Крим, ще останат, докато Русия не върне контрола на полуострова на Украйна”, заяви Хейли на заседанието на Съвета за сигурност на ООН на 2 февруари. „Президентът Тръмп е дал ясно да се разбере, че очаква руското правителство да потуши ескалацията на насилието в Украйна и да върне Крим”, допълни Спайсър. 

В отговор постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин се позова на американската конституция и посочи, че мнозинството от жителите на Крим са гласували за присъединяването към Русия, след като превратът през февруари 2014 г., подкрепян от САЩ, свали избраното правителство в Киев.

В сряда говорителят на руското външно министерство Мария Захарова отсече, че Русия няма да върне полуострова на Украйна. „Ние не връщаме собствените си територии. Крим е територия на Руската федерация”, заяви тя по време на медиен брифинг по въпросите, свързани с външната политика.

Крим става част от Руската империя през 1783 г., но е предаден на Украинската съветска социалистическа република през 1954 г. по инициатива на Никита Хрушчов. След преврата през 2014 г., голямата част от жителите на Крим гласуваха за повторното присъединяване на Крим към Руската федерация чрез референдум. По-голямата част от тях са етнически руснаци – почти 1 200 000 или около 58,3 процента от населението, ако се съди по последното национално преброяване, проведено през 2001 г. Около 24% са украинци (или около 500 000), а 12% са кримски татари.