В предизборното си изявление лидерът на крайнодесните, Марин Льо Пен, обяви глобализацията и радикалния ислям за основният проблем на Франция. В неделя кандидатът на Националния фронт заяви пред своите поддръжници в град Лион, Източна Франция, че глобализацията бавно задушава обществата. Тя не пропусна възможността да предупреди и за заплахата от радикалния ислям, като се позова на атаката в Лувъра от миналата седмица. Льо Пен обрисува мрачна картина за Франция, в която живеят около 5 милиона мюсюлмани – най-многобройното ислямско малцинство в Западна Европа, като заяви, че страната е под „хомота на ислямския фундаментализъм”.

Нейната партия обеща да организира референдум за напускане на Франция от ЕС, ако предоговарянето на условията за членство се окаже неуспешно, тъй като до този момент съюзът не е изпълнил „нито едно от своите обещания”. Според проучванията обещанието на Льо Пен ѝ е спечелило достатъчна подкрепа, за да победи на първия тур от президентската надпревара. Проблемът е в това дали тя ще може да надделее във втория, тъй като нейните съперници винаги са намирали начин да привлекат гласове от други партии и да наклонят везните в своя полза.

Националният фронт се оформя като партия, която застава срещу истаблишмънта. Лидерът на партията се надява да спечели от това, че е дошло „времето за промяна”, белязано от избора на Доналд Тръмп за президент и от референдума за излизането на Великобритания от ЕС. По думите на Льо Пен, Националният фронт е партията на френския народ, която се стреми към „свободна, независима и демократична държава. Според нея глобализацията е символ на заробващо хората производство, чиито крайни продукти се продават на безработните. За лидера на партията решението е „локална революция”, която е водена от „интелигентен протекционизъм и икономически патриотизъм”.

Действащият президент, социалистът Франсоа Оланд, обяви, че няма да се бори за втори мандат. Тъй като в момента името на дясноцентристкия кандидат Франсоа Фийон е замесено в скандал за финансови злоупотреби, Льо Пен може да се изправи пред либерала и бивш банкер Еманюел Макрон.

По-рано заместник-председателят на Националния фронт Флориан Филипо заяви, че Брекзит и изборът на Доналд Тръмп за президент са предизвикали „нов апетит” към политиката. „Хората се събуждат”, заяви той пред публиката в Лион в неделя. „Те виждат Брекзит, те виждат Тръмп и си казват: „Струва си да отида да гласувам”.

Независимият бивш банкер Еманюел Макрон също беше в Лион през уикенда, но с радикално различна визия за Франция, като се обяви в подкрепа на ЕС и на свободната търговия. Бившият икономически министър основа своя партия – „Ен марш” („По пътя”) едва миналата година. Социалистическата партия на Франция наскоро избра радикално левия Беноа Амон за свой кандидат. Социологическите проучвания показват, че в момента той изостава от другите кандидати с няколко процентни пункта. Жан-Люк Меланшон, който е кандидат на радикалната левица, също изнесе реч в Лион в неделя. Меланшон, на когото социолозите дават около 10% , се обяви за преразпределението на богатствата и говори срещу ЕС.