Първите прогнозни резултати от историческите избори във Франция са вече факт. По данни на агенция Sopra Steria центристът Еманюел Макрон събира 23,7 % от гласовете на френските избиратели, а лидерът на крайната десница Марин Льо Пен – 21,7 %. Различни медийни издания във Франция потвърждават резултатите като дават малка разлика между двамата основни претенденти за Елисейския дворец. Еманюел Макрон и Марин Льо Пен ще се срещнат на балотажа на 7 май в оспорвана битка, изходът от която ще определи бъдещето на страната.

Резултатите от гласуването са исторически. За пръв път в модерната история на Франция нито една от двете водещи формации в страната – традиционната лява и дясна партия, не се класира на втори тур на президентските избори. И докато кандидатът на дясноцентристката Републиканска партия Франсоа Фийон се представя относително добре с резултат от малко под 20%, то за Социалистическата партия изходът от вота е истинска катастрофа. Партията на президента Оланд печели едва около 6 % от гласовете на французите, а кандидатът ѝ Беноа Амон призна, че европейската левица е претърпяла историческо поражение.

Сензацията на изборите се нарича Жан-Люк Меланшон. Определяният като автентичен социалист изненадващо разгроми останалите леви претенденти и събра близо 20% от гласовете на французите. Шестдесет и пет-годишният левичар е популярен в средите на социалистите още от края на миналия век, когато заедно със свои съмишленици организира антикапиталистическо крило вътре в редиците на Социалистическата партия. Бунтарят се противопоставя на своите съпартийци по най-ключовите въпроси за бъдещето на Франция като европейската интеграция и отношението към неолибералния модел. Разочарован от своите другари Мелашон напуска Социалистическата партия и през 2009 г. основава Лявата партия (Parti de gauche, фр.) по подобие на немската Die Linke. Политолозите тепърва ще трябва да анализират дали сензационните резултати на Меланшон означават раждане на нова левица във Франция и отстъпване от историческата сцена на традиционната Социалистическа партия.

Резултатите от вота бяха коментирани и от двамата кандидати, достигнали до балотажа. Според Марин Льо Пен гласът на Франция на тези избори е голяма идеологическа победа за патриотите и привържениците на суверенизацията. „От петдесет години не е имало кандидат на втори тур, който да е суверенистки настроен”, заяви емоционално Льо Пен. В кратко изявление, цитирано от AFP, Макрон също коментира резултатите с думите „Отваряме нова страница във френската политическа история.”

Льо Пен и Макрон застъпват коренно противоположни визии за облика на френската политика. Бившият банков служител Макрон и учреденото от него движени En Marche! (Напред!) са привърженици на европейския либерален проект и се очаква да поддържат досегашната политическа линия на президента Оланд в икономическата и социалната сфера. За разлика от тях лидерът на френския Национален фрон Марин Льо Пен предлага радикални промени - излизане от Еврозоната, напускане на Европейския съюз и коренна трансформация на вътрешната и външната политика на Париж. Льо Пен призовава за ограничаване на миграцията, подкрепа за традиционните ценности и подобряване на отношенията с Москва за сметка на тези с Берлин. Бившият министър в правителството на социалиста Манюел Валс обаче стартира от по-добри позиции пред своя опонент Марин Льо Пен след като двама от основните претеденти за Елисейския дворец вече призоваха симпатизантите си да гласуват за него на балотажа. Макрон беше подкрепен от кандидата на социалистите Беноа Амон и от дясноцентристкия лидер Франсоа Фийон.