Руски въздушни удари убиха трима турски войници
След пробив в защитната линия на екстремистите, прокюрдските Сирийски демократични сили доближиха на 3 километра столицата на ИДИЛ Ракка
Операцията по обсаждане на неофициалната столица на терористичната групировка Ислямска държава Ракка навлиза в заключителна фаза. В последните денонощия водените от прокюрдските Сирийски демократични сили военни формирования пробиха защитата на екстремистите и взеха под контрол стратегически височини и важни населени места на няколко километра от Ракка. В рамките на операцията „Гневът на Ефрат” кюрдите, подкрепяни от коалицията начело със Съединените щати, съумяха да напреднат на юг и по този начин доближиха бреговете на река Ефрат от изток и от запад на Ракка. С разгръщането на операцията Сирийските демократични сили и Сирийската арабска коалиция ще направят опит да обсадят столицата на терористичната организация на източния бряг на Ефрат като отрежат комуникациите и транспортните връзки. Според високопоставен американски генерал, цитиран от „Асошиейтед прес”, след блокадата се очаква Ракка да бъде освободена в рамките на няколко месеца. „Ракка е град, който врагът използва за своите външни операции, така че това, което би трябвало да очакваме е в рамките на няколко седмици градът да бъде почти напълно изолиран”, добави той. Според официалният говорител на водената от САЩ коалиция, за успешния щурм на прокюрдските сили способства огромният натиск, на който са подложени терористите от иракските сили в района на Мосул и най-вече от армията на сирийското правителство и руските военни. „Един от ключовите моменти тук е, че докато Ракка бива обсадена врагът е под натиск в град Ал-Баб. Терористите също са под натиск от режима и от руските сили в Дейр ез-Зор, както и в други области на Сирия”, заявява говорителят.
Междувременно на западния фронт срещу „Ислямска държава” напрежението между сирийското правителство и Русия от една страна и войските на Реджеп Ердоган в Сирия от друга, ескалира. Трима турски войници са били убити, а 11 ранени, при руски въздушен удар в района на Ал-Баб, обяви турската армия. Инцидентът беше предшестван с няколко часа от въоръжени сблъсъци между турските войски и сирийската армия, освобождаваща териториите на страната си от терористичните групировки. Началникът на Генералния щаб на руската армия побърза да даде обяснение за случая на турската страна. „Ген. Валерий Герасимов е изразил съболезнования на ген. Хулуси Акар (началник на щаба на турската армия, бел. авт.) във връзка с гибелта на тримата турски военнослужещи, действащи в района на град Ал-Баб в резултат на непреднамерен удар на руски самолет”, гласи съобщение на ТАСС.
Инцидентът става броени часове след телефонния разговор между Реджеп Ердоган и Доналд Тръмп, в който двамата лидери се споразумяха за съвместни действия в Сирия. Въпреки съобщението от турското външно министерство, че Ал-Баб и Ракка са договорените населени места на съвместни операции срещу ислямистите, от Белия дом не потвърдиха информацията. От изявлението на Вашингтон стана ясно, че президентът Тръмп е обещал на Ердоган, че САЩ ще продължи да си сътрудничи с Турция срещу Ислямска държава, без да се споменава изрично Ал-Баб. Според авторитетното американско издание New York Times, има много признаци за желанието на владетеля от Анкара да установи контрол върху ключовото населено място. Домогванията на Ердоган са обясними.
Ал-Баб е град, разположен на стратегическия път, свързващ средиземноморските пристанища с индустриалния Алепо, богатите на петрол райони на Северен Ирак и Ислямска република Иран. В града са разположени важни водопроводни съоръжения, позволяващи да се намали недостигът на вода в Алепо и силно урбанизирания регион. След продължила няколко месеца неуспешна обсада на града от нахлулите турски войски и подкрепяните от тях бойци от Сирийската свободна армия, Ал-Баб е на път да бъде освободен благодарение на намесата на редовната сирийска армия и руските военно-космически сили. Броени часове след руския въздушен удар върху позиции на турската армия неофициални източници от турска страна разкриха, че Владимир Путин и Ердоган са постигнали договорка именно сирийската армия да поеме контрол над града. Според източниците Русия е настоявала легитимното правителство в Дамаск да поеме управлението на Ал-Баб съгласно договорките, постигнати миналия месец на преговорите в Казахстан. С освобождаването на града пътят на сирийската армия за настъпление на юг по поречието на Ефрат към Ракка ще бъде открит. Изводът, който се налага от оценката на събитията е, че натискът срещу терористичната групировка Ислямска държава ще продължи да се усилва до нейното ликвидиране, но той ще бъде съчетан с увеличаване на разногласията между съюзниците.