Турция блокира няколко натовски проекта, свързани с военното обучение. Този ход бе насочен към Австрия, която участва в програмата „Партньорство за мир” на блока, но не е член на алианса. Въпреки това се очаква решението на Анкара да има по-широки последици. Съществува риск от блокиране на сътрудничеството на НАТО с държавите, които са партньори в блока.

Аждар Куртов, главен редактор на списание „Проблеми на националната стратегия”, посочи Грузия като страната, които би могла да бъде засегната тежко от дипломатическия скандал между Турция и Австрия. „Турция може да блокира сътрудничеството на НАТО с Грузия”, заяви Куртов пред „Известия”. „Докато Тбилиси не е член на НАТО, Анкара ще има достатъчно влияние, за да окаже натиск върху грузинските власти в контекста на двустранните отношения. Турците разбират и това, че създаването на база на НАТО на грузинска територия ще се превърне в червен флаг за Русия. Анкара напоследък се стреми към подобряване на отношенията с Москва”.

Тбилиси отдавна изрази желанието си да се присъедини към ръководения от САЩ военен блок, което породи недоволство у Русия. По-рано тази година бе съобщено, че началникът на Генералния щаб на Грузия Владимир Чачибая предлага НАТО да създаде база за брегова охрана, която да бъде в близост до стратегически важното черноморско пристанище Поти. Той е на мнение, че подобна инициатива би могла да помогне на НАТО да засили военното си присъствие в региона – нещо, което съюзът отдавна се опитва да направи в опит да ограничи влиянието на Русия, но до голяма степен не е бил в състояние да направи заради ограничения, наложени от Конвенцията от Монтрьо.

В същото време Турция бе въвлечена във война на думи с няколко европейски държави, най-вече с Германия, Холандия и Австрия. Причината бе предотвратяването на възможността високопоставени турски представители на властта да участват в политически митинги, насочени към мобилизирането на подкрепа за конституционната реформа на президента Реджеп Тайип Ердоган в навечерието на референдума по въпроса.

Размяната на плесници между Анкара и Виена бе предшествана от неотдавнашно напрежение между двете страни. Миналата година австрийските политици бяха сред най-отявлените противници на продължаващите преговори за членство между Европейския съюз и Турция, след чистката на Ердоган, която последва неуспешния преврат през юли. Въпреки това военният анализатор Виктор Литовкин заяви пред „Известия”, че тази кавга на Турция с Европа няма да се отрази на двустранните отношения. „Турция може да се занимава с „изнудване”. Въпреки това конфликтът между Анкара и европейските столици е временен. По своя характер той не е съществен”, каза той.

Източник: Sputnik