Независимо дали англичаните ще гласуват „за“ или „против“ излизането от ЕС, референдумът през юни завинаги ще промени Великобритания и ЕС.

Противно на това, което твърдяха някои лидери след срещата на върха миналата седмица, предстоящата кампания за референдума във Великобритания днес не е само вътрешнополитически въпрос. Дори Кралството да реши да остане в ЕС, тази история няма да приключи тук. А ако реши да напусне – дръжте се и се пригответе за това, което предстои. По думите на един френски дипломат, въпреки че авантюристичната двудневна среща на върха постигна някакви технически договорености между Великобритания и ЕС, „усилията имаха по-голямо значение от същината на въпроса“. Според дипломати, които са участвали в преговорите, драмата ще има дълготрайно въздействие, както за Великобритания, така и за Евросъюза. Независимо от резултата на референдума на 23 юни, твърде вероятно е това да разклати техните отношения за години напред. Както и да създаде разцепление между страните от Еврозоната и останалите страни-членки на ЕС.

Островът е разделен

През идните месеци, премиерът Дейвид Камерън ще трябва да се впусне в кампания в подкрепа на Европейския съюз, срещу който самият той толкова много протестираше и критикуваше. Той така усилено публично изразяваше съмненията на британците спрямо ЕС, и то по красноречив начин, че популярният лондонски кмет Борис Джонсън го предизвика да се присъедини в кампанията за Brexit . Както един английски дипломат каза, „След като веднъж изпуснаха котката от чувала, въпросът няма да отмине току-така.“  И добавя, „Погледнете какво се случи в Шотландия. Въпросът за независимостта трябваше да се реши веднъж завинаги с референдума през септември 2014 г. Сериозно ли смятате, че той действително е приключен?“

Никола Стърджън, първи министър на Шотландия и лидер на Шотландската национална партия, която е проевропейски настроена, заяви пред BBC в неделя, че един евентуален Brexit почти сигурно ще даде тласък на искане за втори шотландски вот за отцепване, тъй като много шотландци ще възразят, че излизането им от Евросъюза е против тяхната воля.

Проучванията в Северна Ирландия показват, че мнозинството подкрепя оставането в ЕС, вероятно осъзнавайки ефекта за ирландската икономика от затварянето на търговската граница със силно проевропейски настроената Република Ирландия, което би могло да попречи на мирния процес. Уелс изглежда е единствената част от Обединеното Кралство, където настроенията са в подкрепа на Brexit.

Един от най-големите проблеми на Камерън, казва още английският дипломат, ще бъде самата Англия. „Съвсем спокойно може да се проведе един референдум, на който британците да решат да останат в ЕС, но все пак преобладаващото мнозинство от англичаните да гласуват в полза на напускането.“ Тези местни различия ще се изострят, ако битката за лидерството на Торите, която всъщност е подтекстът на референдума във Великобритания, бъде спечелена от Борис Джонсън – дългогодишен евроскептик, който сега се обяви за излизането от ЕС. Подобно на въпроса за независимостта на Шотландия, който все още преследва английските политици въпреки провала на сепаратистите, духът на Brexit вече е изпуснат от бутилката. Особено ако Борис Джонсън наследи Камерън .

Един евентуален Brexit ще бъде огромен шок за Европейския съюз като цяло. Следващите години ще бъдат години на тежки преговори във връзка с излизането на Великобритания, на скъсването на връзки и решаване на безброй дребни проблеми . На този фон кризата с еврото може да ни се стори като разходка в парка.

Драматургията около въпроса за излизането на Великобритания, продължила цяла година, засили убеждението на Франция и Германия, че сега приоритети са укрепването на Еврозоната и завършването на реформите, които само частично засягат дългогодишните структурни проблеми. Париж и Берлин са далеч от постигането на синхрон помежду си, особено що се касае до финансовите трансфери и централизирания контрол на националните фискални политики. Формално погледнато, те са единодушни за крайните цели на по-нататъшната интеграция и ги поставят по-напред в списъка с приоритети, отколкото опитите за запазване целостта на ЕС. Дебатът за излизането на Великобритания отново повдигна въпроса за Европа на две скорости, където страните от Еврозоната са на скоростната лента.

Камерън заяви пред BBC миналата неделя, че ако Обединеното кралство излезе от ЕС, нейните „финансови услуги могат да станат обект на дискриминация“. И допълни, че договореностите, които е постигнал в Брюксел ще осигурят на Великобритания „най-доброто от двата свята“. Иронията е следната: Камерън си мисли, че е получил гаранции за това, че страните от Еврозоната няма да се обединят срещу Великобритания по важни финансови въпроси, ако страната остане в ЕС. Но реално сега те биха били изкушени да отдават по-малко значение на мнението на Лондон, отколкото досега .

Ето какво отбелязва един финансист от френската хазна: „Старо неписано правило в ЕС е, че Великобритания никога не трябва да бъде поставяна на заден план, когато става дума за финансови въпроси. Същото се отнася до Франция, когато става дума за селското стопанство. Няма нито един значим въпрос, касаещ финансовата регулация, който да е приет без съгласието на Лондон. Това обаче може да се промени сега“.

И така, независимо от изхода на референдума, Великобритания предприе една важна стъпка, която ще отвори терен за множество потенциални проблеми, преследващи страната през идните години.

Източник: politico.eu
Превод: Антоанета Киселинчева