Интервю на Parlamentni listy с генерал-майор от запаса Гинек Блашко, Чехия.
Какво мислите за това, че в Германия призовават хората да се запасяват с храна и вода в случай на някаква катастрофа, в това число и на война?
За този призив може да има две причини. Първата може да се заключава в това, че ситуацията в страната е изключително напрегната заради мигрантите, поради което съществува опасност от проблеми със снабдяването на продоволствия или пък се опасяват от някакви размирици на германското население срещу мигрантите. Втората причина може да бъде, ако плановете по разпалването на конфликта с Русия са отишли вече толкова далеч, че е необходимо населението да се призове към запасяване с продукти в случай на война. Вероятно има и трета причина. Да се предизвика страх у хората и така да станат по-податливи на внушения, а също така може целта да е да се отвлече вниманието им от наистина острите проблеми в момента.
В Полша и Унгария също имаше подобни призиви. А у нас, в Чехия, както и преди, нищо не се чува.
Вероятно нашите политици са малко по-разумни и познават чешката природа. Тоест, разбират, че подобни призиви могат да доведат до непредсказуеми последствия. Освен това, чешките домакини, закалени от дефицита през 80-те, се запасяват винаги с каквото могат и без призиви.
Как оценявате международните авиационни учения Ample Strike 2016, които се провеждат над Централна Европа?
Ако главната цел е да се отработят и координират действията на силите в различни ситуации в случай на нападение върху една от страните-членки на НАТО, то всичко е чудесно. Но ако целта е да се провокира потенциалния противник, то това е лошо. И директно противоречи на декларирания характер на Северноатлантическия алианс.
Всичко подсказва, че въоръжението на НАТО, включително и това за масово поразяване, се приближава към границата на Русия. Един наш читател попита в тази връзка трябва ли да се опасяваме от най-лошото, тоест война между НАТО и Русия?
В интернет се разпространява следният анекдот. Обама и неговите генерали спорели в Пентагона и не можели да се разберат кога е най-добре да се нападне Русия. Най-накрая решили да попитат французите. „Кога е най-добре да се нападне Русия?” Французите отговорили: „Не знаем, но в никакъв случай не през зимата. Защото всичко ще завърши много лошо.” Тогава американците решили да попитат германците: „Кога е най-добре да се нападне Русия?” Германците отговорили: „Не можем да кажем, но в никакъв случай не през лятото. Ние веднъж вече опитахме.” Какво да правят? Някой предложил идеята да попитат Китай. Тази страна е прогресивна и винаги предлага нови идеи. САЩ попитали китайците кога е най-добре да бъде нападната Русия. И китайците отговорили: „Точно ей сега! Русия започна да строи „Силата на Сибир”, „Турски поток”, космодрума „Восточный”, моста в Крим, а в съвсем близко време Москва иска да модернизира Байкало-Амурската магистрала, строят се нови спортни комплекси за световните шампионати по футбол и лека атлетика, планира се добив в Арктика и пр. Изобщо, точно сега са им нужни много пленници.”
В каква степен е раздвоена идейно чешката армия? Ако се обърнем към бившия министър на отбраната и бивш зам.-началник на Генералния щаб, Мирослав Костелка, то той съвсем трезво оценява Русия, а Петр Павел е твърде рязък към Русия. Същият шаблон е характерен и за по-ниските етажи в армията. Какво знаете за това?
Няма никакъв шаблон. Но моите приятели оценяват нееднозначно изказванията на бившия началник на Генералния щаб. Аз препоръчвам да се зададе на нашите ръководители следният въпрос: готови ли са те да носят на своите плещи бремето на това, което иска генерал Павел (в момента председател на Военния комитет на НАТО, бел. прев.)?
Питам, защото останах с убеждението, че ако сега започне традиционна война с Русия, то може да се случи същото както и при Първата световна война. Множество дезертьори и създаване на легиони… В професионалната армия не са ли важни идеите и критичното мислене, или само заплатите?
Ще отговоря с цитат от произведението на Ярослав Хашек „ Приключенията на добрия войник Швейк”: „Ние с окръжния началник винаги сме казвали: Патриотизмът, верността към дълга, самоусъвършенстването – ето оръжието на войната. Напомням ви това именно сега, когато нашите войски скоро ще минат границата.”
Възможно ли е изобщо ядрената война да бъде локална?
А възможно ли е през 21-ви век, някой да се заиграва с мисълта за използването на най-силния инструмент за унищожение на всичко – ядреното оръжие?
Кой кандидат за президент в САЩ най-много ще допринесе за урегулирането на сложната ситуация в света?
Аз не съм гражданин на САЩ и не живея там. Затова мога да правя изводи само от това, което ми предават мейнстрийм медиите. И Ви отговарям – Доналд Тръмп. Освен това, можете ли да си представите жена да оглави най-мощната държава в света, след всичко, което преживяхме с най-влиятелната жена в Европа?!
Източник: Parlamentni listy, Чехия