Парламентарният вот в Холандия ще бъде един от ключовите избори в Еврозоната през тази година. В политическата система на страната не се е стигало до такъв прецедент, при който надпреварата е доминирана от двама десни лидери. Днес в пряк сблъсък влизат премиерът Марк Рюте и Герт Вилдерс, наричан още „холандския Тръмп”. 

Дясноцентристът Рюте смята, че изборите са възможност за гласоподавателите „да се преборят с грешния вид популизъм”, докато крайнодесният Вилдерс се зарече да изведе Холандия от Европейския съюз, да затвори всички джамии и да забрани Корана. Неговата Партия на свободата доскоро бе водеща в проучванията на общественото мнение. Вилдерс успя да излезе от политическата периферия и да се превърне във фаворит.  

Изборите се провеждат на фона на дипломатическата размяна на шамари между Холандия и Турция, пише BBC. Скандалът бе съпътстван от решението на холандския министър-председател да забрани на двама турски министри да участват в митинги на територията на неговата страна в подкрепа на конституционните промени в Турция. Вчера Марк Рюте заяви, че е твърде рано да се посредничи за уреждане на дипломатическата криза между двете страни, предаде „Асошиейтед прес”. Въпреки това той обеща, че неговото правителство няма да влошава ситуацията, например като изгони турския посланик. В същото време Вилдерс описа протестиращите, които се разбунтуваха пред турското консулство в Ротердам през уикенда като „измет”. Проучванията на обществените нагласи показват, че бунтовете в Ротердам ще доведат до увеличение на подкрепата за антиимигрантските партии.

В навечерието на изборите, партийните лидери взеха участие в телевизионни дебати, които доведоха до сблъсък между Рюте и Вилдерс по отношение на спирането на имиграцията. Рюте отхвърли плана Вилдерс да затвори границите и джамиите и да забрани Корана, като нарече решенията му „фалшиви”. От своя страна, Вилдерс обвини Рюте в това, че предоставя на по-добро здравеопазване за имигрантите, отколкото за самите холандци.

Очаква се изборите днес, 15 март, да бъдат последвани от продължителни коалиционни преговори. Причината е, че нито една голяма партия не иска да влиза в коалиция с Вилдерс. Анализатори твърдят, че ако той има силно представяне на изборите, това ще предначертае изхода от вота във Франция идния месец, където Марин Льо Пен има широка подкрепа. В Германия се очаква друга дясна партия, „Алтернатива за Германия”, за пръв път да спечели места в парламента през септември.