През първите шест месеца на 2017 г. в сравнение с аналогичния период на миналата година, числото на китайските туристи, които са посетили Русия, е нарастнало три пъти. Жителите на Поднебесната са привлечени от историята на СССР, а също така от „странната смесица от червена носталгия и консумация на луксозна обстановка“, пише германската медия Der Spiegel. И наистина по улиците и магазините на руската столица навсякъде може да се чуе китайска реч. Петзвездните и четиризвездните хотели са препълнени с китайски туристи. В тях не липсват служители, които говорат на китайски. Китайският език излезе на шесто място сред изучаваните чужди езици в Руската федерация. Редица руски хотели притежават сертификат China Friendly. Те предлагат специална адаптация на обстановката в хотела за туристите от Поднебесната. Появиха се табелки на китайски в асансьорите и ресторантите. В московския ЦУМ могат да се видят китайски йероглифи. Китайците масово купуват стоки в луксозните магазини и бутици. Не пропускат да се снабдят с памучни фланелки изрисувани в стил „СССР“. Посещават често и модните ресторанти на веригата „Новиков“, в която един фантастично вкусен руски телешки стек струва 50 евро. В същата верига редица блюда се сервират придружени от типичните китайки пръчици за ядене. В този план не правят изключение и други руски заведения. Очевидно е, че тази категория китайски туристи трудно могат да бъдат заинтригувани от българските курорти по Черноморието, където обикновенно отсядат най-ниската категория западни туристи, привлечени от проституция, алкохол, дрога и постоянна вакханалия по нощните заведения.
Китайските туристи имат предпочитани маршути в Русия. Те следват пътя на Ленин: посещават неговия роден дом в Уляновск, университета в Казан, Санкт Петербург-мястото на Октомврийската революция през 2017 година и естествено мавзолея на Червения площад пред стените на Кремъл. Статистиката показва, че 98% от китайските туристи, посетили Москва, се отправят и към Санкт Петербург.
„Много китайци познават СССР от 50-те на миналия век и със своето пристигане в Русия те имат усещане, че са сред единомишленици“, твърди Волфганг Арлт, основател на изследователския институт China Outbound Tourism в Хамбург. Той прогнозира, че „следващите пет години Русия ще посрещне още по-голяма вълна китайски туристи“. Според него: „Освен историята за китайските туристи е важно, че се чувстват в безопасност в Русия“. Западна Европа според германския експерт по Китай, се асоциира от жителите на Поднебесната с драматичните новини около миграционната криза, терористичните актове и уличните престъпления и грабежи.
Съгласно данни на Ростуризъм, през 2015 г. туристите от Китай са изхарчили в Русия над 2 милиарда долара. От тях един милиард в Москва. Елементарните сметки показват, че тази година сумата ще възлезе на минимум 7 милиарда долара. Най-интересното е, че китайските туристи харчат по време на своите пътувания в чужбина повече от американците, германците, англичаните, французите, даже и от руснаците. През март 2017 г. Ростуризъм призова регионите да се включат активно в приемането на китайски туристи. А ние очакваме както казваше преди време един бивш външен министър на България... „всеки китаец да си купи по една българска бира“. Очакваме, но нищо не се случва.