През следващите три десетилетия глобалната икономика ще бъде доминирана от Китай, а американската ще забуксува и ще изпадне зад Индия, твърди консултантската фирма PricewaterhouseCoopers (PwC). Русия ще се превърне във водеща европейска икономика, изпреварвайки Германия, Великобритания и Италия с Брутен вътрешен продукт (БВП) от 7 трилиона долара, според доклада на (PwC).
Докладът, озаглавен „Далечен поглед: как глобалният икономически ред ще се промени до 2050 г.?”, класира 32 държави въз основа на очаквания Брутен вътрешен продукт по паритет на покупателната способност.
PwC стига до извода, че през 2050 г. китайският БВП ще достигне 58,5 трилиона долара, а индийският – повече от 44 трилиона, докато САЩ ще имат икономика в размер на 34,1 трилиона долара.
„Очакваме, че този растеж ще се дължи до голяма степен на нововъзникващите пазари и развиващите се страни, като икономиките от Е-7 (група от седем развиващи се икономики, които до 2020 г. се очаква да надминат по БВП страните от Г-7, бел. прев.) – Бразилия, Китай, Индия, Индонезия, Русия, Мексико и Турция ще нарастват със средногодишен темп от почти 3,5% през следващите 34 години, в сравнение с 1,6% за развитите икономики от Г7 – Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Великобритания и САЩ”, се твърди в заключението на доклада.
При стабилен годишен растеж от между 4 и 5% Виетнам, Филипините и Нигерия се очаква да направят най-големия скок нагоре в класацията на БВП.
Делът на САЩ и Европа в световния БВП се очаква да се свие, докато китайската и индийската икономика ще нараснат значително.
Консултантската фирма също така прогнозира отделна ранглиста на БВП през 2050 г. въз основа на пазарни обменни рейтинги, алтернативен метод за изчисляване на БВП. В тази класация САЩ ще загуби глобалната доминация през 2030 г., а разликата ще нарасне до 2050 г. когато Китай ще има близо 50 трилиона долара, а САЩ същите нива от 34,1 трилиона.
Паритетът на покупателната способност (ППС) е икономическа теория, която сравнява различните валути на държавите чрез подхода на пазарната „кошница от стоки”. ППС определя икономическата продуктивност и стандарта на живот на различни страни през определен период. Тъй като пазарните обменни курсове се колебаят значително, много икономисти разглеждат ППС като по-прецизен начин за изчисляване на икономиката на една страна.
Източник: RT