Китай разположи междуконтинентални балистични ракети Дунфен-41 (DF-41) в североизточна провинция Хъйлундзян, която граничи с руския Далечен Изток, съобщи във вторник вестник Global Times. Според китайското издание, снимки на ракетите са били разпространени в китайското интернет пространство. Военните анализатори смятат, че това вероятно е втората партида стратегически ракети Дунфен-41, която Китай вкарва във въоръжение и трябва да разположи в североизточната част на страната.
„(...) Дунфен-41 е мобилна, ядрена междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво. С обхват от 14 000 километра и полезен товар от 10-12 ядрени бойни глави, може да достигне цели навсякъде по света и се счита за една от най-усъвършенстваните балистични ракети”, пише Global Times. „Но повечето военни експерти смятат, че Китай е финализирал проучванията и производство на ракетите Дунфен-41, а условията за позиционирането им са оптимални”.
Освен това Global Times цитира репортаж, в който се казва, че китайските военни умишлено са разкрили това, че разполагат Дунфен-41 малко след встъпването в длъжност на 45-ия американски президент, Доналд Тръмп. Според изданието това е отговорът на Пекин на „провокативните забележки” на Тръмп спрямо Китай.
Ядреният потенциал на Китай трябва да бъде толкова мощен, че нито една държава да не посмее да започне военна конфронтация с Китай при никакви обстоятелства. Той трябва да бъде такъв, че Китай да може да отвърне на удара на онези, които го провокират във военно отношение, казват от Global Times. „Един военен сблъсък със САЩ е последното нещо, което иска Китай, но китайският ядрен арсенал трябва да бъде в състояние да възпре САЩ”.
„САЩ не се отнасят с достатъчно уважение към китайската военна мощ”, пише вестникът. „Високопоставени американски представители на командването в Азиатско-тихоокеанския регион често показват мускули и демонстрират арогантно отношение. Екипът на Тръмп се отнесе пренебрежително към основните интереси на Китай след изборната му победа”. „Подобряването на комуникацията и взаимното разбиране не е достатъчно”, се казва в статията. „Китай трябва да достигне ниво на стратегическа военна мощ, която ще принуди САЩ да се отнасят с уважение към него”.
Източник: ТАСС