В писмото се твърди, че абсолютно самоуправляващите се машини за убиване биха могли да бъдат реалност не след десетилетия, а само до няколко години

Над хиляда експерти по роботика и изследователи на технологията на изкуствения интелект – включително физикът Стивън Хокинг, канадско-американският инженер и изобретател Илон Мъск и философът Ноам Чомски, са се подписали в отворено писмо, което призовава за забрана на „нападенията с автономни оръжия“ или познати още като „роботи-убийци“.

Сред подписалите се са още и съоснователят на Apple Стив Вожняк, но и още стотици експерти и изследователи в областите на роботиката и изкуствения интелект от най-престижните университети и лаборатории в световен мащаб.

Отвореното писмо, изготвено от бостънския Future of Life Institute , представя позицията на голяма група специалисти, които работят за намаляване на „екзистенциалните рискове, пред които е изправено човечеството“ , като в случая обръщат внимание на опасността от започване на „военна борба с оръжия, програмирани с изкуствен интелект“.

Тези роботизирани оръжия могат да включват въоръжени безпилотни самолети, които са програмирани така, че да могат сами да търсят и убиват точно определени хора. Това е следващата стъпка в поколението на безпилотните самолети, които се управляват от хора на хиляди километри от зоната на самите военни действия.

В отвореното писмо се казва още:

„Технологията на изкуствения интелект е достигнала точка, в която разполагането на такива системи е, ако не легално, то осъществимо само в рамките на няколко години, не десетилетия.“

Най-големите специалисти и експерти в света на роботиката и изкуствения интелект споделят още, че така наречените автономни оръжия са описвани като „третата революция“ на въоръжението, след появата на барута и ядрените оръжия.

От Future of Life Institute виждат в разработването на изкуствения интелект голям потенциал за човечеството, но и вярват, че напредъка в технологиите на роботизираните оръжия, за които все се говори, че ще бъдат в полза срещу борбата с тероризма, бруталните диктатори и извършващите етническо прочистване, всъщност е особено опасен.

Реално такива оръжия все още не съществуват в практиката, но технологията, която ще ги вкара в употреба, ще се развие с бързи темпове в близките няколко години. Противопоставящите се на това оръжейно развитие, като тези, подписали писмото, вярват, че макар оръжията-роботи да намаляват риска от човешка смърт по време на военни действия, тези оръжия ще смъкнат прага за започване изобщо на война и ще направят военните действия по-разпространени и лесно предприемани.  Тяхната технология предстои да стане сравнително евтина и заради това – повсеместна.

Миналата година  Южна Корея оповести подобен тип оръжия, въоръжени роботи-караули, които в момента са разположени по границата със Северна Корея. Техните камери и топлинни сензори позволяват автоматично да бъдат проследявани, преследвани и откривани хора, но имат нужда от човешко същество, което да оперира системата, когато трябва да се задействат оръжията.

Писмото предупреждава още, че самоуправляващите се оръжия могат да въздействат на публичния образ на изкуствения интелект и  неговите възможности да бъде в полза на човечеството. При изработката на роботизирани оръжия, обществената реакция срещу тях може да нарасне, а с това да бъдат ограничени истинските ползи от постигнатото дотук в сферата на изкуствения интелект.

Звучи футуристично, но това поле на технологиите в момента се развива с много бързи темпове, а противниците на използването на изкуственото съзнание за насилие стават все повече.

Инициативата „Да спрем роботите-убийци“, създадена през 2012г. от Human Rights Watch работи за превантивната забрана на роботизирани оръжия.

В момента те се стремят основно към това, казусът с оръжията-роботи да бъде на масата в Женева и част от Конвенцията за конвенционалните оръжия (сключена през 1980г., наричана още Конвенция за нехуманните оръжия).

Кампанията има за цел да вкара тази спорна точка в Конвенцията и заедно с група правителствени експерти, които ще се запознаят с проблема, тези оръжия да бъдат вписани в официално забранените.

По-рано тази година, на конференция на ООН, Великобритания се противопостави на евентуалната забрана на оръжията-роботи, като с официално съобщение Външното министерство каза, че „не вижда нуждата от забрана на автономните оръжия“, добавяйки, че Великобритания не развива подобни.

Превод: Юлия Владимирова
The Independent
27.07.2015