„Мосак Фонсека” до голяма степен е избегнала поне публичния контрол на американските финансови регулатори

Изтичането на над 11 милиона документа от панамската юридическа кантора „Мосак Фонсека” вдигна шумотевица по целия свят и доведе до оставката на исландския премиер във вторник. Международен журналистически консорциум съобщи, че документите свързват фирмата с руски олигарси, бивши държавни глави и оплетеното в скандали ръководно тяло на световния футбол. „Мосак Фонсека” е специализирана в компании-„фасади”, които могат да бъдат използвани за укриване на активи (от английското shell company – компания, която служи като средство за бизнес транзакции, без да има никакви значими активи или дейност, б.пр.).

Въпреки тези очевидни взаимоотношения и дейността си в САЩ обаче, фирмата се е появявала само в шепа съдебни дела и регулаторни регистри (в Щатите с този термин са наричани пакетите документи, напр. счетоводни отчети, които една компания трябва да изпрати на организацията, регулираща нейната дейност, б.пр.). Повечето от тях са свързани с опити на правителството да проследи пари, за които се смята, че са скрити зад чуждестранни компании-„фасади”, създадени с помощта на кантората.

Във вторник Лесли Колдуел, ръководител на Криминалния отдел на американското Министерство на правосъдието, каза, че министерството „преглежда документите”, публикувани от международните журналисти, но отказа да даде повече информация.

Бурята около „Мосак Фонсека” се свързва предимно с работата на фирмата за клиенти извън Съединените щати. Но щатските търговски регистри показват, че кантората е помогнала за създаването на над 1000 юридически лица в САЩ от 2001 г. насам. Повечето базирани в Щатите компании, свързани с „Мосак Фонсека”, са основани в Невада от M.F. Corporate Services (Nevada) Limited – фирма с един служител и офис в ниска бизнес сграда с керемиден покрив на трийсетина километра от центъра на Лас Вегас. Прегледът на бизнес документи от Невада, извършен от USA Today, показва, че MF Nevada е действала като регистриран агент за 1026 дружества от 2001 г. насам.

Публично достъпната информация за много от корпорациите в Невада е ограничена до факта, че MF Nevada е регистрираният им агент и до списък със служителите им. Много от служителите всъщност са други юридически лица (което означава, че във фирмените регистри не са вписани физически лица), а адресите им обикновено са в Ангуила, Сейшелите, Панама или друга чужда страна. Почти всички от тези компании са учредени в Невада и Уайоминг – два щата с толериращи корпоративната тайна закони.

„Ако целта ви е да запазите поверителност, а любопитни очи да не могат да открият дори най-базовите неща за това какво правите, каква е компанията ви и чия собственост е, Уайоминг и Невада са невероятно привлекателни места” , казва Матю Гарднър, изпълнителен директор на Института за данъчна и икономическа политика. „Тези компании използват механизми, прецизно проектирани да възпрепятстват разследване и разкрития. Компаниите-„фасади” са много ефективни за избягване на закона, независимо от целта.”

123 от базираните в Невада компании, попаднали сега във фокуса на световното внимание, са посочени в разследването на аржентинското правителство на обвиненията в корупция към настоящия и бивши президенти на страната, както и към двама техни бизнес партньори.

Друго базирано в Невада юридическо лице – Cross Trading LLC, беше свързано с корупционния скандал в световната футболна федерация ФИФА.

Регистрите в Уайоминг показват, че през 2001 г. в щата е основана компания за фирмени регистрации, свързана с „Мосак Фонсека”, която е действала и като регистриран агент. Патрисия Амунатеги, която заема позиции във фирмите-регистрирани агенти в Невада и Уайоминг, нарича тази в Уайоминг „друг продукт” в свои показания по гражданско дело от 2014 г., заведено от компания от Невада, опитваща се да накара MF Nevada да представи документи. „Ако някой поиска фирма в Невада, защо да не му предложа такава и в Уайоминг?”, казва Амунатеги.

Във Флорида пък се намира трето юридическо лице за фирмени регистрации, свързано с „Мосак Фонсека”, което работи като регистриран агент на няколко десетки компании.

„Законите в много щати позволяват на корпорациите да работят под булото на потайността и така създаването на компании-„фасади” се е превърнало в занаятчийска индустрия в Уайоминг, Делауеър и Невада” , казва Хедър Лоу, юридически съветник и директор по държавните въпроси на вашингтонската изследователска група Global Financial Integrity. „Според тях не се изисква предоставянето на информация за това кой е собственик, кой контролира или работи за дадена компания. Те са създали нещо като голяма черна кутия.”

Въпреки че свързаните с „Мосак Фонсека” юридически лица работят на американска почва повече от десетилетие, почти няма данни за действия на федералните правоохранителни органи срещу тях. Най-пресният случай, в който кантората изплува на повърхността, беше по дело за измама с ценни книжа в Манхатън.

През 2012 г. федерален съдия в Ню Йорк постанови бившият мениджър на хедж фонд Четан Капур да плати на Комисията по ценните книжа и борсите (КЦКБ) 4,9 милиона долара, в резултат на гражданско дело, според което Капур и фондът му „са прилагали модел на заблуждаващо поведение, с цел да преувеличат опита, размера и постиженията си”. Според КЦКБ, наред с други неща, фондът ThinkStrategies Capital Management на Капур не е проучвал стриктно инвестициите си, което е довело до потъване на пари в „няколко хедж фонда, за които после се разкри, че са били схеми на Понци или други сериозни измами”. (Схема на Понци е всяка незаконна финансова операция, която обещава високи печалби на потенциални инвеститори, но печалбите не идват от законни инвестиции, а се изплащат на старите инвеститори от парите, идващи от новите инвеститори; вид финансова пирамида, б. пр.) Капур трябваше да плати глобата до януари 2013 г. Две години по-късно той все още не го беше направил. КЦКБ заведе ново дело с настояване Капур да разкрие всички свои сметки, както и „всяко лице, свързано с „Мосак Фонсека Груп”. Агенцията по ценните книжа приложи като доказателства копия от имейли между Капур и филиала на „Мосак Фонсека” Mossfon Trust, в които ответникът обсъжда купуването на „качествена компания-фасада”. Mossfon е предлагал на Капур компании срещу мижавите 5750 долара.

През юли 2015 г. окръжният съдия Пол Енгълмейър вкара Капур в затвора за неуважение към съда, докато не плати глобата. Енгълмейър каза, че КЦКБ „събра убедителни доказателства, че Капур притежава и има достъп до значителни активи” и постанови той да бъде лишен от свобода, „докато изчисти неуважението към съда”. Капур е затворен във федерален център за задържане в Бруклин. Според съдебните стенограми, Капур е свидетелствал, че не е купил компаниите за себе си, а го е направил от името на клиентите на ThinkStrategy, за да могат „да избегнат изискванията познавай клиента си”, регулиращи информацията, която финансовите фирми трябва да събират за клиентите си.

„Мосак Фонсека” се появи за кратко и в държавното дело срещу бившия украински министър-председател Павел Лазаренко, осъден през 2006 г. на затвор за пране на пари и измама. Според съдебните архиви, фирма, грижеща се за активите на Лазаренко чрез фирма на Британските Вирджински острови, е била контролирана от местен агент от „Мосак Фонсека”.

Фактът, че толкова малко дела, включващи „Мосак Фонсека”, са станали публично достояние, не означава, че фирмата е избегнала вниманието на държавните органи , смята Джефри Нийман, бивш федерален данъчен прокурор, който сега съветва американци с финансови холдинги в чужбина. „Архивите на Федералната данъчна служба (ФДС) ще си останат в нейния трезор. Така че по-голямата част от данните ще остане скрита от погледа” , казва той.

Миналия месец Министерството на правосъдието на САЩ съобщи, че откакто през 2009 г. американското правителство започна да налага ограничения върху холдингите на американци в чужбина, над 54 000 души са разкрили финансова информация пред Федералната данъчна служба. Те са платили над 8 милиарда долара данъци, глоби и лихви върху доходите си от чужбина. Освен това са предоставили на правителството подробна информация за това как са прикривали парите си, като са назовавали и посредници.

„Това осигури истинска съкровищница от информация”, каза Мартин Прес, данъчен адвокат от Форт Лодърдейл. Той твърди, че ограниченията върху холдингите в чужбина, започнали с банковите сметки в Швейцария, са се разпрострели и в други части на планетата. „Хората трябва да са наясно, че сега има много по-голям шанс да те хванат”, добавя Мартин Прес.

Изпълняващата длъжността ръководител на Данъчния отдел на Министерството на правосъдието Карълайн Деливърс каза миналия месец, че властите „идентифицират и разследват местните и чуждестранни сметкодържатели и лица, помогнали на американски данъкоплатци да прикрият сметки в чужбина и да избегнат данъчните си задължения” . „Към настоящия момент разследванията ни срещу физически и юридически лица се простират много отвъд Швейцария”, каза тя, „и никоя юрисдикция не е извън нашия достъп.”

Автори: Стийв Райли, Брад Хийт и Кевин Джонсън/USA Today
Превод: Свилен Георгиев