Германският канцлер Ангела Меркел пристига на посещение в Сочи, където ще проведе разговори с руския президент Владимир Путин. Сред обсъжданите теми са Иран, Сирия и Украйна. Всички тези въпроси са важни и за двете страни, особено в контекста на засилващия се натиск на САЩ спрямо страните от Европейския съюз.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел ще се срещне на 18 май с Владимир Путин в Сочи. В навечерието на визитата си тя разкри пред журналисти, че планира да обсъди с президента на Русия ключови въпроси от международния дневен ред. „Ще говоря с президента на Русия (Владимир Путин) за споразумението с Иран, за Сирия и за ситуацията в Украйна”, заяви канцлерът на федералната република.

В настоящия момент въпросът за съдбата на иранската ядрена сделка е ключов за Германия, която, както всички водещи европейски страни, се обяви срещу излизането на САЩ от споразумението. В същото време Берлин прие решението на американския президент Доналд Тръмп особено негативно, доколкото Германия се утвърди като главния чуждестранен инвеститор в Иран – на нея се падат 60% от всички европейски инвестиции в страната.

Русия заема сходна позиция по отношение на Иран, а това сближава двете страни, въпреки действащия санкционен режим. Трябва да се отбележи, че визитата на Меркел в Русия идва след срещата на върха на ЕС в България, където лидерите на европейските страни също обсъждаха съдбата на споразумението. Трудно е да се намери изход от настоящото положение, тъй като САЩ вече заплашиха европейските компании с големи санкции в случай, че те продължат работата си в Иран.

Освен съдбата на инвестициите в ирански проекти, Германия се вълнува и от бъдещето на големия газов проект „Северен поток-2”, който също е атакуван от САЩ. Както по-рано написа The Wall Street Journal, по време на скорошната визита на Меркел във Вашингтон президентът на САЩ Доналд Тръмп е поискал от нея да се откаже от подкрепата за газовия проект. „В замяна на това САЩ ще започнат преговори за ново търговско споразумение с ЕС”, съобщава изданието, позовавайки се на източници от САЩ, Германия и ЕС. Освен това хора от американските политически кръгове заявяват, че ако Европа не урегулира търговските въпроси със САЩ, още на 1 юни тя ще се сблъска с вносни мита за стоманата и алуминия.

В историята вече има прецеденти, при които Германия се е изправяла срещу САЩ – например, по въпроса за търговията със СССР. През 70-те години на XX век Вашингтон активно пречи на т.нар. сделка „газ-тръби”, предвиждаща доставки на германски тръби с голям диаметър в замяна на природен газ. Тогава сделката в крайна сметка се осъществява, но днес САЩ имат доста повече възможности за оказване на натиск върху Германия (и заедно с нея на Евросъюза).

По-рано говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че по време на на преговорите с Меркел Владимир Путин няма да повдига въпроса за санкциите. Известно е, че въпреки желанието на немския бизнес да възобнови отношенията си с Русия, въпросът за санкциите е прерогатив на целия ЕС.

Отношенията между Германия и Русия трябва да бъдат разглеждани в икономически контекст, а също така и в контекста на действията на Тръмп, отбелязва директорът на Центъра за германски изследвания към Института за Европа в Руската академия на науките Владислав Белов. Главният икономически въпрос, който ще бъде обсъден между двамата лидери, е как да се действа в условията на санкции, смята експертът. Белов призовава да се обърне внимание на скорошните думи на министъра на икономиката на Германия Петер Алтмайер, който в интервю за „Дойче веле” заяви, че дори в настоящите условия руските и немските компании имат възможност да укрепят търговските си връзки. Алтмайер заяви още, че страните ще търсят възможности за защита на германските компании в Русия от американски санкции.

Сред големите външнополитически въпроси, до които ще се докоснат Путин и Мерел на преговорите в Сочи, е ситуацията в Сирия. Въпреки че Германия не участва във военния конфликт в тази страна, именно тя прие значителна част от дошлите в Европа бежанци. Това се отрази крайно негативно на имиджа на Меркел и германските власти се надяват, че голяма част от сирийците ще се върнат у дома, когато ситуацията се подобри. „Меркел разбира, че кризата в Сирия не може да се реши без участието на Русия”, уверен е Белов.

Двамата лидери ще посветят голяма част от времето на разговорите на ситуацията в Източна Украйна, където обстановката е крайно нестабилна. Белов отбелязва, че както Германия, така и Русия са заинтересовани от това Киев да изпълни своята част от Минските споразумения. При това по-рано канцлерът заяви, че газовият транзит трябва да отчита интересите на Киев, а Русия не трябва да накърнява интересите на Украйна като държава-транзитьор. Меркел заяви това след среща с президента на Украйна Петро Порошенко през април. Тя подчерта, че при такъв проект като „Северен поток-2” трябва да се отчитат както икономическите, така и политическите фактори.

Посещението на Меркел в Сочи не трябва да се разглежда отделно от предстоящата визита в Русия на другия голям европейски политик – Еманюел Макрон. Президентът на Франция ще посети Русия в рамките на Петербургския международен икономически форум през юни.

Меркел и Макрон съвсем скоро бяха в САЩ и може да се предположи, че и Франция, и Германия разглеждат себе си като свързващо звено между Москва и Вашингтон.

В същото време, докато Макрон се чувства добре в компанията на Тръмп, за Меркел Владимир Путин, дори на фона на сложните отношения, е по-предпочитан партньор от американския президент. Между Путин и федералния канцлер отдавна се наложиха добри работни отношения – Меркел се чувства относително „комфортно” с държавния глава на Руската федерация. Руският президент дори призна, че понякога Меркел носи от Германия неговата любима бира, към която той има слабост още от времето, когато е работил в Дрезден. От своя страна Путин подарява на Меркел пушена риба.

Автор: Александър Братерски

Източник: Газета.ру