Изменя ли се външнополитическият курс на африканската страна след военния преврат?

В нощта на 14 срещу 15 ноември военните в Зимбабве завзеха сградата на държавната телевизия ZBC и арестуваха 93-годишния действащ президент на страната Робърт Мугабе. Според местните средства за масова информация, извършилите преврата военни не са навредили по никакъв начин на президента и той е в отлично здраве. Генерал Мойо от генералния щаб на зимбабвийската армия заяви, че военните се обявяват не срещу Робърт Мугабе, а против „престъпниците в обкръжението на Мугабе“. Противоречиви сигнали идват и от управляващия Зимбабвийски африкански национален съюз – Патриотичен фронт, от която заявиха, че ходът е бил необходим за „доброто на нацията“. Водещите световни сили са предпазливи в оценките си за събитията, а германското външно министерство дори направи констатацията, че „ситуацията е объркваща и неясна“.

Вътрешната битка

„В продължение на цяло десетилетие около най-възрастния световен лидер – Робърт Мугабе в Зимбабве, се сблъскват две групировки“, разкрива историкът Максим Медоваров. „Първата групировка се оглавява от неговата съпруга Грейс Мугабе, поддържана от няколко министъра, а втората е водена от вицепрезидента Емерсон Мнангагва, представител на етноса шон, която има опора в армията.“

До кризата в африканската страна се стигна след като на 7 ноември Емерсон Мнангагва беше отстранен от поста си от президента Мугабе. Като повод за този ход на 93-годишния зимбабвийски управник се сочи растящото влияние на Мнангагва в страната и опитите му да установи надмощие над клана на съпругата на президента Робърт Мугабе – Грейс. Според наблюдателите на събитията проведените през миналата година най-големи антиправителствени протести в историята на страната са се случили с подкрепата на Мнангагва. След отстраняването от поста вицепрезидент Емерсон Мнангагва избяга от страната, но написа открито писмо до медиите, в което директно обвини президента в узурпация на властта: „Нашата партия не е лична собственост на Вас и Вашата жена“.

В резултат на изгонването на Мнангагва от властта в Зимбабве, се разбунтуваха военните, които – признавайки властта на президента Мугабе – искат връщане на Мнангагва и отстраняване на групата на жената на президента Грейс. По данни на британския телевизионен канал, Грейс вече е избягала в Намибия. Стоящият начело на преврата генерал Константино Чивенга отправи до държавното ръководство ултиматум с четири искания – прекратяване на чистката в партията, отказване от „безразсъдни изказвания“ по адрес на командването на армията, осъждане на „контрареволюционните елементи“ в ръководството на страната и предоставяне на всички членове на управляващата партия на възможност за участие в предстоящия извънреден конгрес.

Външната проекция

Действащият президент на страната Робърт Мугабе е един от лидерите на антиколониалното африканско движение и основател на лявото партизанско движение в Зимбабве. Мугабе често е обвиняван от Запада в авторитаризъм и диктатура, а отношенията му със САЩ и бившата метрополия Великобритания са повече от сложни. В своята политика Мугабе се обявява за изграждане на социализъм, национализация на индустрията и отказ от пазарни реформи. В последните години външната политика на Мугабе е ориентирана към Русия и Китай. През май 2015 г. президентът на Зимбабве се срещна с Владимир Путин, а в края на същата година проведе преговори със Си Дзинпин. В отговор на засиленото сътрудничество с Москва и Пекин, Съединените щати и техните западни съюзници започнаха мощна атака срещу Зимбабве, въвеждайки санкции и обвинявайки Мугабе в корупция и нарушаване на правата на човека. Политическият елит в Зимбабве като цяло разчита предимно на Пекин в качеството на най-важен външнополитически партньор. Тази констатация се отнася както за президента Робърт Мугабе, така и за Емерсон Мнангагва и военните среди.

Още на следващия ден след отстраняването от власт на Мнангагва извършилият преврата генерал Чивенга замина за Пекин. „Едва ли би било изненадващо, ако Чивенга просто е искал да се увери, че политическите промени няма да разсърдят Китай, тъй като отношенията между двете страни са много близки“, смята международният експерт от Университета в Кейптаун Джон Акокпари, цитиран от китайски медии.

По всяка вероятност предстоящите дни ще бъдат период на сблъсък между различните вътрешнополитически фракции в Зимбабве, на която водещите световни сили ще се опитат да окажат влияние. От една страна, САЩ, Великобритания и други западни страни ще се опитват да дестабилизират президента Мугабе. Според появилите се информации в Зимбабве се е завърнал опозиционният лидер на Движението за демократична промяна Морган Цвангирай, който напусна страната след като беше отстранен от поста премиер. В същото време Русия и най-вече Китай ще се опитат да успокоят страстите и да намерят начин за политическо урегулиране на сложната ситуация в африканската държава.