Идния месец руският президент Владимир Путин ще проведе среща с турския си колега Реджеп Таийп Ердоган. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че на срещата ще бъдат дискутирани широк кръг от теми. Но според руските анализатори, от ключово значение за Москва ще бъде да накара Анкара да оттегли подкрепата си за терористите в Сирия.

Във вторник тази седмица Песков потвърди, че Путин и Ердоган ще се срещнат на 9 август в Санкт Петербург. Президентският говорител добави, че не може да даде повече детайли около дневния ред на разговорите. „Дневният ред по същество все още не е бил обсъждан. В хода на подготовката се дават  различни предложения. Подобна среща не е провеждана от много време. Това е първата среща, откакто двамата лидери успяха да отворят нова страница в отношенията. Така че със сигурност ще бъдат дискутирани широк кръг от теми” , заяви Песков пред журналистите.

Руските и турските политически анализатори очакват преговорите между двамата лидери да обхванат широк набор от проблеми в сферата на политиката, икономиката и регионалната сигурност. Освен това, според някои експерти от независимия сайт „Свободная пресса”, най-горещата тема в дневния ред на двустранната среща ще бъде турската подкрепа за терористите в Сирия.

Онлайн изданието напомня, че руско-турските отношения претърпяха драматичен обрат през последната половин година. „Откакто през ноември 2015 г. турските военновъздушни сили свалиха руския Су-24, двете страни са на ръба на военен конфликт. Последва дълъг период на охлаждане на отношенията и икономическа война, от която пострада най-вече Турция. Ето че Ердоган поднесе извинението, което се очакваше от него.”

„Турският външен министър Мевлют Чавушоглу благодари още на следващия ден на руския президент за оказаната подкрепа по време на опита за преврат. Кремъл не откликна на изявлението на първия турски дипломат. Независимо от това, очевидно Турция е решена да вземе „обратен проруски завой”. За това свидетелства и позицията на турския министър на икономиката Нихат Зейбекчи, че „политическото решение за „Турски поток” и строежа на АЕЦ „Аккую” вече са взети и се очаква срещите между турските и руските лидери да дадат тласък за окончателната им реализация ”.

Старши експертът Михаил Александров от Центъра за военни и политически изследвания към престижния Московски държавен институт по международни отношения коментира твърде усиленото публично обсъждане на затоплянето на отношенията и обяснява: „Поведението на Ердоган е съвсем логично. Той се намира в трудна ситуация. Западът организира опит за преврат срещу него, който за негово щастие, завърши с неуспех. Сега Ердоган се намира във фактическа изолация и трябва да унищожи прозападната пета колона в страната. Това е причината за мащабните чистки в армията и държавната администрация. Разбира се, Западът не толерира подобно нещо и натискът върху Ердоган нараства… Турският президент добре разбира, че се нуждае от друга опора. Турция може да е голяма регионална сила, но в съвременния свят тя не може да оцелее сама” , смята Михаил Александров. И добавя: „Затова Ердоган търси затопляне на отношенията с Русия, като ще използва това сближаване за натиск срещу Запада, както и за да избегне антитурски санкции от страна на ЕС”.

На въпрос може ли Москва да се довери на приятелските жестове на Турция, Александров подчертава, че към момента е трудно да се прецени, дали Ердоган е искрен или просто се опитва да извършва политически маневри. Според анализатора, ключовият критерий, по който може да се съди за искреността на турския президент са бъдещите действия на Турция, особено по отношение на подкрепата ѝ за ДАЕШ и другите терористични групировки в Сирия.

„Що се отнася до ДАЕШ, ако Турция има сериозни намерения за сътрудничество с Москва, тя ще трябва да оттегли подкрепата си за терористичната организация… Русия има да урежда сериозни сметки с Ислямска държава. Турската граница трябва да бъде затворена за ДАЕШ, ако Ердоган търси приятел в лицето на Русия. Разбира се, такава договорка може да бъде постигната само в устна форма. Турският президент едва ли би дал с охота съгласието си за това” , твърди експертът от Московския държавен институт по международни отношения.

Според Александров, „въпросът е как Анкара ще работи в изпълнение на споразумението, като се има предвид, че прилагането му със сигурност би означавало конфронтация със Съединените щати… Само практиката би могла да докаже дали Ердоган ще се осмели да предприеме подобна стъпка.”

Анализаторът отбелязва, че в замяна на това Русия би могла да отмени санкциите върху турската селскостопанска продукция, както и да се съгласи да участва в някои съвместни икономически проекти, включително в рамките на Евразийския икономически съюз. „Бихме могли да окажем подкрепа на Турция за приемането ѝ в Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), което би ѝ позволило да влезе в „Икономическата зона на Новия път на коприната” .

В заключение анализаторът подчертава: „Важно е да се разбере, че от една страна промяната в курса на Ердоган отваря огромни възможности. От друга страна, обаче, не бива да се забравя, че той докрай ще се опитва да лавира между Запада и Русия. Турция никога няма да промени геополитическите си приоритети. Тъкмо напротив, тя ще опита да използва противопоставянето между Изтока и Запада, за да отстоява своята относително самостоятелна позиция” .

„Ако Ердоган не спази напълно споразуменията, които се очаква да бъдат подписани на предстоящата среща, нищо не може да попречи на Москва от своя страна, също да не изпълни ангажиментите си. Турският лидер трябва да разбере, че е време да насочи вниманието си към вътрешнополитическите въпроси, най-вече онези, свързани с постигането на споразумение с кюрдите. В противен случай Турция е изправена пред заплахата от разпад.”

На свой ред, Алексей Образцов, старши изследовател в Центъра за изследвания на Африка и Азия към Висшето училище по икономика предлага още по-песимистична прогноза. „Не очаквам на тази среща да се стигне до каквито и да било сензационни решения”, отбелязва той и добавя: „Вероятно могат да бъдат постигнати някакви лични договорки, за които да разберем някой ден или изобщо да не разберем. Като цяло, причината за тази визита е прибързаното, но разбираемо желание на Турция да възстанови отношенията си с Русия. Очевидно, на фона на дипломатическите реверанси, икономическите въпроси ще бъдат водеща тема на дискусиите. Заради влошаването на отношенията с Русия, Турция понесе големи загуби за икономиката си, които имат сериозни социални и политически последствия.”

На въпрос дали Русия би могла да постави условия на Ердоган да оттегли подкрепата си за джихадистите в Сирия, Образцов отговаря, че директна заявка в този смисъл е малко вероятна. „Възможно е да има известно „сверяване на часовниците” и това може да се случи само и единствено между двамата лидери.”

Накратко, срещата между Путин и Ердоган, включително и това как ще „сверят часовниците си” има голямо значение. Да се надяваме, че тя ще изиграе решаваща роля за излизане от сирийската криза. Защото тази криза не само разруши Сирия, но и дестабилизира целия Близък изток, и дори Европа, където последствията от бежанската вълна и тероризма на радикалните ислямисти имат ужасно болезнени последствия.

Източник: Sputnik news
Превод: Антоанета Киселинчева