Влиятелното британско списание за икономика, финанси и международни отношения The Economist ежегодно поставя на своята корица шифровани прогнози за предстоящите политически събития и процеси. Какво предвижда списанието за 2017 г.?
Базираното в Лондон седмично списание The Economist може да се похвали с близо двувековна история на успешни анализи, научни публикации, прогнози и коментари, от които се възползват десетки хиляди читатели в Европа и Северна Америка. Макар и със седалище във Великобритания, основаното през далечната 1843 г. списание дължи повече от половината си тираж на читателите от САЩ и Канада и има подчертано глобален поглед над света. Списанието е собственост на изтъкнати британски и европейски фамилии като Кедбъри, Ротшилд, Шрьодер и Анели, поради което посланията в него често се явяват като барометър за нагласите в европейския политически и финансов елит. За мащабите на влиянието на тези родове говори фактът, че само управляваната от Джон Елкан (внук на Джовани Анели) компания Fiat Chrysler Automobiles е отговорна за между 4-5% от брутния вътрешен продукт на Италия. Сред добилите популярност сбъднати прогнози от корицата на списанието в последните години са устремът на Хилъри Клинтън към президентския пост, увеличаването на стойността на златото, отливът на капитали от Великобритания и др.
Авторите на последния стилизиран колаж с препратка към 2017 г. са решили да изненадат читателите си с осем карти таро, в които наред с езотеричния смисъл са скрити значими политически прогнози за идната година. Избраните осем карти представляват селекция измежду 78 традиционни таро карти, делящи се на 22 големи тайни (аркани) и 56 малки тайни (аркани). Осемте селектирани карти са само големи аркани. Съпоставката на традиционното значение на таро картата с нарисуваните от авторите изображения прави лесно разкриването на закодираното послание. Някои от прогнозите като например изненади на изборите в Германия, Франция и Холандия, рухване на Европейския съюз в сегашния му вид и изолационистка политика на президента Тръмп звучат на пръв прочит сензационно и революционно за сегашния политически ред.
Първият коз (trump card) от корицата на Economist за 2017 г. представлява картата Кулата (The Tower), чието традиционното значение е внезапна и разрушителна промяна, криза. Светкавицата събаря съществуващия ред на фалшиви идоли, за да създаде нов.
Приближаващата 2017 г. ще ознаменува 500-годишнината от началото на Реформацията в Католическата църква, дадено с окачването на 95-те тезиса в двора на църквата Витенберг от Мартин Лутер. През идната година също така отбелязваме и един век от Великата октомврийска социалистическа революция в Русия. Сюжетът на картата представлява разрушаването от Бог на Вавилонската кула като образ на проекта „Европа – много езици, един глас”. Прогнозата на Economist може да се тълкува като крах на глобализаторския Европейски съюз в сегашния му вид и възраждане на две исторически сили, разположени отдясно и отляво – религиозната консервативна десница и левия прогресивен социализъм.
Вторият аркан, избран за корицата на Economist е Решението (Judgement), свързан с библейското Откровение на Свети Йоан. Значението на картата в традиционната таро символика е размисъл и преоценка.
Колажът на Economist представлява седналия на трон от американското знаме Доналд Тръмп със символите на едноличната монархическа власт – скиптър и кълбо (държава). Илюстрацията на авторите представлява прогноза за навлизане на Съединените щати под президентството на Тръмп в период на изолационизъм, отказване от идеите за налагане на корпоративен свят, доминиран от САЩ и концентриране върху вътрешните проблеми.
Третият коз в селекцията за 2017 г. представлява картата Светът (The World). Символиката на таро картата включва четирите природни елемента, тълкувани още като четири зодиакални съзвездия (Лъв, Телец, Водолей и Скорпион) и прави препратка към Откровението. „Светът” вещае края на цикъла на живота и пауза преди началото на следващия цикъл.
В изображението от корицата на Economist са представени трите влиятелни глобални политически и финансови центъра, условно наричани Вашингтон, Ватикана и Лондон (Белият дом, базиликата „Свети Петър” и масонската пирамида). Посланието на списанието е, че на мястото на отиващия си международен ред, изграждан в опитите за налагане на американска корпоративна хегемония, водещите глобални центрове ще успеят да предложат ново устройство на света върху принципите на секуларизма и прогреса.
Като четвърта карта редакцията на списанието е избрала Отшелника (The Hermit). Мъдрият старец е изобразяван на върха на планина, държащ в дясната си ръка светилник със Звездата на Соломон – символ на мъдростта. Значението на таро картата е вглеждане в себе си, намиране на отговорите защо събитията в живота стават по начина, по който се случват.
Закодираното послание за 2017 г. е осъзнаване от елитите в САЩ и Европейския съюз, че Северна Америка и Европа не са единно духовно, културно, икономическо и политическо пространство с всички произтичащи от това последици.
Петата карта в поредицата е Смъртта (Death). Значението ѝ е отказване от всичко второстепенно и концентриране върху това, което е основно, фундаментно и наистина жизненоважно.
Изборът на сюжета в картинката от корицата на Economist подсказва, че за част от световния елит опасността от две потенциални катастрофи за човечеството продължава да е реална – използването на ядрени оръжия и природен катаклизъм.
Шестата карта, избрана от редакцията е Магьосникът (The Magician). В традиционните представи на картите таро Магьосникът се асоциира с планетата Меркурий и представлява мост между духовния свят и света на човека. Значението ѝ е креативна сила, способност за взимане на сила от Вселената за изпълняване на желанията.
Economist прогнозира сериозен технически прогрес през 2017 г. в областта на 3D принтирането и генерирането на триизмерна виртуална реалност.
Най-конкретната политическа прогноза списанието прави с колажа към таро картата „Колелото на късмета” (Wheel of Fortune). Символиката на картата е свързана с житейските цикли между доброто и злото. Рисунката представя идеята, че това, което днес имаме за даденост може да се промени напълно в утрешния ден.
Илюстрацията към списанието представя закачените към колелото на късмета немски канцлер Ангела Меркел, кандидатът за президент на Франция от Националния фронт Марин Льо Пен и лидерът на холандската партия на свободата Герт Вилдерс. На преден план в картината са нарисувани две кутии с изборни бюлетини. Прогнозата на списанието е, че са напълно възможни обрати, които да доведат до падане от власт на Ангела Меркел, победа на парламентарните избори в Холандия на антиимигрантската дясна Партия на свободата и победен марш на Марин Льо Пен към Елисейския дворец.
Последната избрана от редакторите на Economist карта е Звездата (The Star), чието значение е обновление, връщане на вярата и надеждата.
В действителност повечето от скритите зад картите послания не представляват описание на бъдещи събития, което само по себе си е трудно за познаване. Редакторите на списание Economist обаче правят нещо по-важно – запознават ни с процесите, които протичат зад кулисите на международните политика и финанси. Дали голямата част от прогнози ще се сбъднат е рано да се каже. Първото събитие от политическия календар, което ще индикира за това дали събитията следват описаната в прогнозите на списанието логика ще може да проследим на 15-ти март, когато са парламентарните избори в Холандия.