На среща с Владимир Путин японският министър-председател Шиндзо Абе може да предложи на Русия инвестиции и военен съюз в замяна на два спорни Курилски острова (Шикотан и Хабомай), се твърди в авторска статия в Japan Times. Въпреки това в случай на успех, тази инициатива навярно ще скара Токио с главния му съюзник САЩ, и може да послужи като сигнал за Китай да овладее спорния архипелаг Сенкаку.

Лорд Палмерстън, който изпълнява длъжността министър-председател на Обединеното кралство през XIX век, веднъж отбелязва: „Нямаме вечни съюзници, нямаме постоянни врагове. Само нашите интереси са неизменни и вечни и наш дълг е да ги следваме”. Както предава Japan Times, позовавайки се на правителствен източник, в Токио са взели тази фраза на британския политик на въоръжение. Япония се готви да тръгне по нов дипломатически път в случай, че сътрудничеството ѝ със САЩ при администрацията на Доналд Тръмп влезе в период на застой.

Именно поради това според изданието министър-председателят Шиндзо Абе твърдо е решен да постигне пробив в многогодишния териториален спор с Москва относно Курилските острови и да даде тласък в руско-японските отношения на срещата с президента Владимир Путин, насрочена за 15 декември.

Ако планът на Абе се превърне в реалност, обстановката по отношение на сигурността около Япония ще претърпи радикални промени, които в крайна сметка може да тласнат Токио и Москва към военно сътрудничество и да отслабят американо-японския съюз. В резултат ще се измени не само регионалният, но и международният баланс на силите.

Основата на стратегията на Абе включва: Първо, потвърждаване на връщането на островите Шикотан и Хабомай. Второ, предложение за мащабно икономическо сътрудничество за развитие на спорните острови и Сибир. Трето, прехвърляне на преговорите за съдбата на остров Итуруп и Кунашир за неопределено бъдеще. И четвърто, начало на обсъждането на окончателен мирен договор.

Отлагането на въпроса за статуса на Итуруп и Кунашир, които заедно съставляват 93% от общата площ на спорните острови, може да се тълкува като „полубезсрочен” отказ на Токио от суверенитет над тези територии. По този начин правителството се надява бързо да реши териториалния спор, да „държи в шах” Китай, който се е превърнал в главния проблем за сигурността на Япония и да се съюзи с Русия.

Изданието отбелязва, че генералният секретар на Съвета за сигурност на Япония Шотаро Ячи е заявил в частен разговор, че за да противостои явно на Китай, на Токио му е нужно да разреши териториалния спор и да подобри отношенията си с Москва. В японското Министерство на външните работи са уверени, че тази идея разгръща място за маневриране, тъй като Русия „се опасява от нарастващото влияние на Пекин”.

На срещата с Абе в Сочи Путин спомена проекта за изграждане на 40-километров мост, който да съедини Хокайдо с руския остров Сахалин. По време на разговора бяха обсъдени многобройни идеи за развитие на инфраструктурата на двете страни. Според изданието това е сигнал, че за развитието на своите далекоизточни региони Москва е по-склонна да си сътрудничи с морската държава Япония, „с нейните напреднали технологии”, отколкото с Китай – континентална страна, която разширява своята сфера на влияние в Евразия.

Съдейки по всичко, Япония с охота е готова да откликне на този сигнал. Абе връчи на Путин секретни документи, в които се говори за мащабни проекти за икономическо сътрудничество с Русия – от изграждането на пристанищни съоръжения във Владивосток до развитие на крайречните диги в Москва. Приблизителната стойност на тези проекти възлиза на повече от 1 трилион йени (или около 9 милиарда долара).

Двустранното сътрудничество, представено от Абе, не се ограничава само до икономическата сфера, но също така включва въпросите на отбраната и сигурността. Ако сближаването между Москва и Токио застави Китай да нервничи, то японският премиер ще постигне поставената цел.

Междувременно, подчертава изданието, няма никакви гаранции за това, че Путин ще обедини сили с Япония против Китай, на което се надява Токио. Напротив, през септември Москва прие поканата на Пекин да участва в съвместни военни учения в Южнокитайско море, прекрасно разбирайки, че Япония и САЩ са обезпокоени от опитите на Поднебесната да изгради военноморска база в региона.
Ако Япония се съгласи да отложи спора за Кунашир и Итуруп, това би било равносилно на признаване на руския суверенитет над тези „завладени със сила” острови. Подобно решение Китай може да го изтълкува по свой начин, тъй като крои планове да използва сила за овладяване на спорния архипелаг Сенкаку в Източнокитайско море.

Потенциален руско-японски съюз, който може да прерасне във военно сътрудничество, поражда сериозни съмнения в средите на силите за самоотбрана на Страната на изгряващото слънце. Длъжностни лица коментират, че е твърде вероятно за връщането на Шикотан и Хабомай да бъде наложено изискване на тези острови да не се разполагат нито японски, нито американски войски.

Япония като суверенна държава даже не трябва да обсъжда подобно изискване. Ако Токио се съгласи да забрани разполагането на американци на островите, Вашингтон може в отговор да се откаже от защитата на Сенкаку, който може да попадне в ръцете на китайците.

От икономическото сътрудничество между Япония и Русия могат да извлекат ползи и двете страни. Благодарение на японските технологии и инвестиции стойността на нефтодобива в Сибир може да се съкрати, което от своя страна ще позволи на Токио да увеличи вноса на руски нефт. Въпреки това е малко вероятно Москва да следва едностранен дипломатически курс. Тя ще се опита да съхрани отношенията си както с Япония, така и с Китай, за да максимализира своите интереси в сферата на икономиката, дипломацията и сигурността, смятат от японското Министерство на външните работи.

В светлината на конфронтацията на Вашингтон с Москва по повод на Сирия и Крим американският президент Барак Обама демонстрира недоволство и безпокойство относно сближаването на Токио и Москва. Ако Абе се съгласи на обсъждане на мирен договор с Русия в замяна на два от спорните острови, ще се появи възможност един малък разрив в американо-японските отношения да прерасне в „сериозен разкол” при администрацията на Тръмп.

Възстановяването на приятелските отношения между Япония и Русия може да смени посоката на сближаване между Токио и Вашингтон. Времето ще покаже дали Абе ще въплъти в дела думите на британския държавен, че страните нямат вечни врагове и съюзници.

Източник:Russia Today
Превод: Николай Николаев