Огромният брой, както изглежда автентични, документи на ЦРУ изтекоха в момент, в който конфликтът между Доналд Тръмп и „невидимата държава”, заедно с нейните сътрудници от мейнстрийм медиите, достига точката на кипене. Този конфликт ще се нажежава все повече, ако това въобще е възможно.

По-конкретно, т.нар. „Vault 7” (кодовото название, което Уикилийкс даде на поредицата изтекли документи – бел. прев.) съдържа 8761 документа на Центъра за кибер разузнаване на ЦРУ. Според Уикилийкс това свидетелства, че американските разузнавателни служби са разработили ефективни методи за „разбиване” на различни видове устройства – от iPhone и смартфони с операционна система Android, до смарт телевизорите на Samsung, което им позволява да проследяват комуникациите, дори когато устройствата са изключени. Разпространените документи разкриват съществуването на зловреден софтуер, вируси и системи за отдалечен контрол под кодовото название „zero days”, стотици милиони реда компютърен код, използван от ЦРУ, както и способността на службите да „разбиват” устройства и да прихващат съобщения, преди те да са криптирани от приложения като WhatsApp, Signal, Telegram, Confide и други програми, които хората смятаха за сигурни.

Накратко, в случай, че някой е имал съмнения, поверителността на личния живот не съществува. Нито по отношение на отделните личности, нито по отношение на организациите. Не че това е кой знае каква изненада, но все пак е доста смущаващо, особено когато навлезем в подробности. Само един наивник може да смята, че и други държави, разполагащи с напреднали кибер технологии нямат подобни на САЩ възможности, макар и не със същата дълбочина и обхват като тези, които виждаме в момента.

Тръмп и неговите поддръжници вероятно ще насочат широкото разпространение и усъвършенстването на техниките за шпионаж в подкрепа на твърдението на президента, че неговият предшественик, Барак Обама е проследявал комуникациите в „Тръмп тауър“ в Ню Йорк. Враговете им от т.нар. „невидима държава” и мейнстрийм медиите ще използват същите аргументи в подкрепа на твърденията, че Русия разполага с подобни способности и така ще подхранват съмненията, че руски хакери са се опитали и дори успели да изкривят резултатите от изборите в полза на Тръмп и в ущърб на Хилъри Клинтън. Изтичането на тези документи точно в момента, в който противниците на Тръмп успяха да отсекат главата на неговия съветник генерал Майкъл Флин и сега целят да направят същото с министъра на правосъдието Джеф Сешънс, ще бъде интерпретирано като поредното доказателство, че Уикилийкс е инструмент на Москва.

Новата партида документи ще бъде щателно прегледана, въз основа на което ще бъдат изведени редица заключения. Но дори и на този етап има няколко урока, които могат да бъдат научени. На първо място, „Vault 7” тотално срутва необоснованите твърдения на предишната администрация на Обама, че „руски код” при хакването на сървъра на Националния комитет на Демократическата партия доказва участието на Москва. Това твърдение по начало е абсурдно. То е същото като да предположиш, че тъй като група банкови обирджии са използвали Volkswagen, за да избягат от местопрестъплението, то те са германци. Ясно е, че руските хакери биха използвали всичко друго, но не и руски софтуер, защото това ще насочи подозренията към тях. От Уикилийкс потвърждават употребата на руски софтуер, с цел заблуда:

„Групата UMBRAGE от Звеното за отдалечени устройства на ЦРУ събира и поддържа солидна база данни от техники за атака, „откраднати” чрез зловредни програми, създадени в други държави, включително в Руската федерация.”

„С групи като UMBRAGE и други подобни проекти, ЦРУ не само увеличава броя на различните видове атаки, но и води до заблуждение, оставяйки „отпечатъците” на хората, от които са откраднали тези техники.”

На второ място, документите от „Vault 7” трябва да бъдат щателно проверени за доказателства за съществуването на координация между американските служби и тези на страните от „Five Eyes” – това са англоезичните страни Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия. Защо ли? Във Вашингтон има такава поговорка: „Не вярвам на нищо, докато не бъде официално опровергано”. Обама бе напълно категоричен и отрече да е поръчвал да бъдат подслушвани Тръмп и неговия екип, както и който и да е американски гражданин. По точен в изказа си бе Джеймс Клапър, бившият директор на Националното разузнаване на САЩ, който заяви, че „Тръмп тауър“ не е бил подслушван по време на кампанията от никоя американска служба”. Това повдига въпроса дали пък Тръмп не е бил подслушван от службите на някоя от държавите от „Five Eyes”, която да е върнала информация на американските си колеги, като по този начин е била заобиколена законовата забрана за вътрешен шпионаж и формалното разрешение за следене. Един бивш служител на американското разузнаване, който е запознат с тази практика, ми каза, че подобна схема за шпиониране на Тръмп не само е възможна, а е твърде вероятно да е била използвана. Може би изпълнението на задачата е било поверено на британския Център за правителствени комуникации, еквивалент на Агенцията за национална сигурност на САЩ, и неин виртуален сателит.

Автор: Джеймс Джатръс, анализатор, бивш американски дипломат и съветник по външна политика на ръководството на Републиканската партия в Сената
Източник:
Strategic Culture
Превод: Антоанета Киселинчева