Кой има полза от принципа „две държави за два народа“?

Израел води преговори със Саудитска Арабия за участие в строителството на „умния град“* (наречен още „град на бъдещето“) NEOM. По данни на Jerusalem Post, заради „дипломатическата чувствителност“ по този въпрос, израелските фирми не са дали гласност на контактите си със саудитския инвестиционен фонд, който разполага с активи, възлизащи на 230 млрд. долара.

„На този етап Саудитска Арабия няма намерение да си сътрудничи официално с Израел, но участието на частни рискови компании би благоприятствало иновационните проекти в областта на водоснабдяването, енергетиката, селското стопанство и хранителната промишленост. В проекта „Умният град“ саудитският престолонаследник се стреми именно към това“, съобщава Reuters, позовавайки се източник от израелския корпоративен сектор.

Уточнява се, че Тел Авив ще може открито да участва в проекта NEOM – редом с Рияд, Кайро и Аман – „ако бъде осъществен пробив в уреждането на израело-палестинския конфликт“. Любопитно условие, интересно?

Излиза, че негласно Саудитска Арабия притиска Израел, надявайки се да размени участието на Тел Авив в изграждането на футуристичния град срещу създаването на отделна палестинска държава със столица в източен Йерусалим. Позицията на Рияд по палестинския въпрос бе изразена от крал Салман на 5 октомври тази година по време на срещата в Кремъл с президента на Русия Владимир Путин.

„Ние подчертаваме необходимостта да се сложи край на страданията на палестинския народ. Заставаме зад позицията арабската мирна инициатива и международното законодателство да станат основа за постигането на всеобхватен, справедлив и постоянен мир, който би осигурил правото на  палестинския народ да създаде своя държава със столица в източен Йерусалим“, заяви тогава монархът.

Освен от саудитците, концепцията „две държави за два народа“ е подкрепяна от Китай, който очерта своя план през юли тази година, когато  президентът на държавата Палестина Махмуд Абас посети Пекин.  Председателят на Китайската народна република Си Дзинпин предложи четири пункта за уреждането на конфликта:

  • Насърчаване на концепцията „две държави за два народа“, която се основава на границите от 1967 година с Източен Йерусалим като столица на новата палестинска държава.
  • Укрепване на „концепцията за обща, всеобхватна, съвместна и устойчива сигурност – т. е. незабавно прекратяване на изграждането на израелски селища, предприемане на неотложни мерки за предотвратяването на насилието над цивилни граждани, призив за възможно най-бързо възобновяване на преговорите“.
  • Координация на международните усилия по прилагането на „мерките за насърчаване на мира, които в най-скоро време ще доведат до съвместно участие на страните в процеса“.
  • Насърчаване на мира чрез развитие и сътрудничество между палестинците и Израел.

Интересът на Пекин е очевиден – интеграция между Израел и Палестина в инициативата „Новият път на коприната“.

А как се държи Вашингтон? Още на 15 февруари т.г. президентът Доналд Тръмп направи уклончиво изявление. „Съществуват варианти – както за една обща държава, така и за две. На мен би ми харесал този, който ще се хареса и на двете страни. Много ще се радвам на варианта, който би устроил и двете страни. Мене ме устройва всеки. В продължение на известно време мислех, че признаването на две държави ще е по-лесното от двете решения. Но, честно казано, ако Биби и палестинците, ако  Израел и палестинците ще са доволни, ще се радвам на решението, което ще им харесва най-много“, отбеляза Тръмп на срещата си с министър-председателя Бенямин Нетаняху, състояла се в Белия дом.

Не бива да се пренебрегва фактът, че на 25 октомври т.г., тоест на следващия ден след огласяването на проекта от принца престолонаследник Мохамед ибн Салман, старшият съветник на американския президент Джаред Къшнър е посетил Саудитска Арабия – според списание Newsweek. Детайлите за визитата не се разгласяват. Ясно е обаче, че става дума за преговори между ХАМАС („Ислямско движение за съпротива“) и „Движението за национално освобождение на Палестина“, които започнаха на 9 октомври в Кайро.

Американците предприемат свенливи опити да помирят ХАМАС и „Движението за национално освобождение на Палестина“ с Израел, за да се възползват от това в интерес на геополитическия китайски проект.  Неслучайно специалният представител на САЩ в Близкия Изток Джейсън Гринблат заявява, че каквото и да е палестинското правителство, то би следвало ясно да се обяви за ненасилие, мирни преговори и признаване на Израел. Освен това, според Съединените щати, правителството на Палестина ще трябва „еднозначно и ясно да заяви, че ще приеме сключените вече договорености и задължения, включително тези за разоръжаване на терористите“.

„Ако ХАМАС планира свое участие в палестинското правителство, то ще бъде длъжно да приеме тези изисквания“, цитира дипломата Гринблат вестник New York Times. Не може обаче да се вярва 100-процентово на информацията за тези разговори – на 30 октомври Израелските отбранителни сили ликвидираха тунел от ивицата Газа до територията на еврейската държава. А също така на границата помежду им, засякоха система за противовъздушна отбрана (ПРО).

Вашингтон се стреми да угоди и на израелците, и на палестинците.

„Преговорите играят важна роля. Въпреки това президентът отново отбелязва, че мирът между израелците и палестинците може да бъде постигнат с усилията на двете страни. Що се отнася до Съединените щати, те ще продължават тясното си сътрудничество с израелците и  палестинците в името на постиженията на прогреса и установяването на нормални взаимоотношения. Няма да има никакъв натиск върху израелците и палестинците. Ние се стремим да съдействаме за сключването на споразумение, което ще подобри условията и за двете страни“, съобщава пресслужбата на Белия дом.

С мълчаливото съгласие на САЩ китайците и саудитците въвличат Израел в сложна игра, която може да приключи със зависимост на еврейската държава от регионалните амбиции на Рияд. След като Саудитска Арабия купи островите Тиран и Санафир, владението над които ѝ дава контрол над корабоплаването в залива Акаба, Тел Авив рискува да се окаже в пресата на „арабското НАТО“.

Имат ли израелците алтернатива? Разбира се, да. Поверителен диалог, а в перспектива и съюз с Русия и Иран – това е реалният шанс на Израел да балансира „близкоизточните везни“.

-------

*Саудитският престолонаследник принц Мохамед ибн Салман представи план за строителството на футуристичен град, който трябва да помогне на кралството да се превърне в страна от XXI век. Принцът също така обеща, че държавата ще изповядва по-толерантна форма на ислям и ще стане по-отворена за религиите и традициите от цял свят. Така Саудитска Арабия иска да диверсифицира икономиката си и да привлече инвеститори.

Градът, който получи името Неом, трябва да се разположи на бреговете на Червено море, недалеч от границите с Йордания и Египет. Предполага се, че неговата площ ще надхвърля 25 000 кв.километра. Той трябва да бъде финансиран от суверенния фонд на Саудитска Арабия Public Investment Fund (PIF) и частни инвеститори. Проектът ще бъде ръководен от Клаус Клайнфелд, бивш генерален директор на „Алкоа“, а преди това – на „Сименс“.

Автор: Саркис Цатурян

Източник: REGNUM

Превод: Елена Дюлгерова