Новата Бяла книга на Въоръжените сили на Германия (Бундесвер) определя новите рискове за сигурността на страната. Наред с тероризма, вирусите в дигиталната комуникация, радикалния национализъм и излизането от контрол на миграционната криза, пред Германия стои и заплахата от политиката на Русия. В новата Бяла книга се определя изпитаната двойна стратегия, която Федералното правителство следва от превратностите на 2014 година насам. С превземането на Крим и поддръжката на Източна Украйна „европейският мир е поставен открито под въпрос”, се казва в най-новия вариант на Бялата книга, чиято последна версия датираше от 2006 г . Действително „мирът” в Европа никак не е бил мирен, както ни показаха например войните в Югославия. Всички тези войни показаха също, че в случай на съмнение, винаги е ясно „кой определя мира” и в каква посока се върви, а именно Германия и САЩ. Съединените щати в действителност поставят под въпрос доверието към Москва, тъй като е присъединила Крим и така е нарушила „мирния ред” на западния монопол. Това ограничава западните претенции за власт, следователно нито Берлин, нито Вашингтон го толерират. Русия дори е представена като „самостоятелен гравитационен център с претенция за глобална валидност” порицават още в последната нова версия на Бялата книга. Това изисквало не само отговори от Европейския съюз, но и от НАТО. „Без фундаментална промяна на курса, Русия (…) в обозримо бъдеще ще бъде предизвикателство за сигурността на нашия континент”, обобщава се още в Бялата книга. Срещу „предизвикателствата” обаче западните сили, както е известно, подхождат настъпателно.
Но конфронтацията, точно както през първата Студена война, е само едната страна на монетата. Сигурността и просперитета в Европа не могат да бъдат постигнати без „надеждно сътрудничество с Русия”, се казва още в Бялата книга . Едно надеждно сътрудничество – става дума за това да се засили отново икономическото сътрудничество между двете страни, което беше засегнато именно заради наложените санкции. Но въпреки всичко усилията за това продължават.
Съвсем наскоро в Берлин имаше икономическа конференция на високо равнище „Шансове за икономическа зона от Лисабон до Владивосток”, а външният министър Франк-Валтер Щайнмайер миналата седмица подчерта в речта си пред Германско-руския форум, че санкциите не са „самоцел” и призова за тяхното постепенно премахване .
Както конфронтацията, така и сътрудничеството са важни, се казва още в Бялата книга. За да изясним това, ще е полезно да „хвърлим един поглед върху източната политика и политиката на сваляне на напрежението на Вили Бранд”, препоръча още Щайнмайер. Указанието му е ценно, тъй като социално-либералната източна политика позволи, както е известно, и двете: печеливш бизнес с газ и газови тръби, както и стратегическа победа над Съветския съюз .
Източник: Junge Welt
Превод: Юлия Владимирова