Мемоарите, публикувани със спомоществователството на A-specto, имаха своята премиера във Външно министерство.

Посланик Иван Гарвалов представи последната си мемоарна книга: “Отношенията между България и Турция в ООН и ОССЕ в периода 1984 – 1989 г”. Домакин на събитието беше Външно министерство, а книгата се издава със спомоществователството на сп. A-specto.

Представяне на книгата във Външно министерство

Книгата анализира събитията в ООН и ОССЕ по време на Възродителния процес през погледа на един от ветераните на българската дипломация. Гости на събитието бяха служители във Външно министерство на Република България, членове на Дружество за ООН, млади дипломати, както и близки приятели на автора.

„Дипломацията е необятно поле“, заяви посланик Гарвалов, който разказа многозначителни епизоди от кариерата си, далеч от протоколната официалност на професията.

От сп. А-specto подчертаха, че „са щастливи да способстват за съхраняването на институционалната и професионалната памет на достолепна институция като Външно министерство, запечатана в книгата на един от най-уважаваните хора в дипломатическата гилдия“.

Иван Гарвалов е роден на 17 ноември 1930 г. Заемал е дипломатически постове в Индия, Мианмар, Индонезия, Ню Йорк. Бил е представител на България в Съвета за сигурност 1986-1987 г. Избиран е за редица длъжности в рамките на ООН, някои от които са за председател на Трети комитет на Общото събрание на ООН, Комисията на ООН по правата на човека, Социален комитет на ИКОСОС. Посланик Гарвалов е познат в дипломатическите среди с работата си върху въпросите касаещи деколонизацията и правата на човека. Други негови публикации са: “ООН – средище на възможните мисии в мемоарите на един български дипломат”. “Деколонизацията, най-големия успех на ООН”, “Приемането на България в ООН”. Посланик Гарвалов е председател на Дружество за Обединените нации в България.