18-годишен германец от ирански произход откри стрелба с пистолет в търговски център в Мюнхен, след което се самоуби. Мотивите му все още остават неизвестни. А полицията не е обявила случая за терористичен акт, тъй като не са изяснени контактите на младежа и дали той е обвързан с някакви ислямистки структури. Убити са 10 човека, включително самия стрелец, а 16 са ранени, трима от които са в тежко състояние. Младежът е имал двойно гражданство. Свидетели твърдят, че убиецът е крещял: „Аз съм германец”. Лансира се версията, че може да е десен екстремист в стила на Брейвик, тъй като актът е извършен в деня, когато се навършват точно пет години от терора в Осло. На 22 юли 2011 г. десният радикал норвежецът Андеш Брейвик убива огромен брой хора в знак на протест срещу емигрантите, мюсюлманите и политиката на толерантност и мултикултурализъм в Европа. Брейвик обяснява мотивите си с опит да защити християнството в Европа и звучи доста несъстоятелно германец от ирански произход да бъде негов последовател. По повод на случая в Берлин днес, в събота, се провежда заседание на правителството с участието на Ангела Меркел.
Вестник „Монд” обяви, че една част от снимките, които се разпространяват в световните медиите като такива от събитието в германския търговски център, всъщност са снимки от антитерористично учение в търговски център във Великобритания през май тази година. А една част от тях са от Южна Африка. Убиецът е жител на Мюнхен. Някои медии твърдят, че ранените са 23. Няма данни за ислямски тероризъм. По случая са мобилизирани 2300 полицаи, служители на специалните служби, подкрепления, дошли от Австрия. Те са действали на мястото на инцидента. По време на бягството на убиеца, той е бил ранен от полицейски патрул, но е успял да се измъкне. Тялото на младежа-терорист открито в 20:30 часа на километър разстояние от мястото на стрелбата, полицията само е констатирала неговата смърт. Той е носел със себе си малка червена раничка, която се изследва от полицията. Отначало са споменати трима стрелци като участници, но по-късно версията е отхвърлена. Издирването е установило, че останалите двама са свидетели на стрелбата. Според пресконференцията на мюнхенската полиция убиецът е бил непознат на полицейските служби и все още е неясен неговият мотив за действие. Ситуацията в Мюнхен е нормализирана. но полицията призовава жителите на града да бъдат с повишено внимание. Общественият транспорт отново функционира, както и централата гара в града.
Тези събития се случват четири дни след атаката с брадва също в Бавария, когато млад ислямист рани четирима туристи от Хонконг във влака, преди да бъде застрелян от полицията. Тогава Ислямска държава пое отговорност за случая, но германското правителство счита, че реално терористичната организация не е истинският поръчител. От 2011 година досега на германска територия има няколко подобни случая, предизвикани от радикализирани индивиди. През март 2011 г. във Франкфурт става дума за първия ислямистки атентат, извършен на германска земя. На летището в града мъж открива огън срещу американски войници, които се връщат от Афганистан, двама са убити и двама са ранени. През февруари 2016 г. в Хановер по време на проверка на идентичността на централната гара в Хановер, патрулиращ полицай е наръган с нож и е тежко ранен от млада германка, близка до радикалните ислямисти. По-късно се установява, че жената е имала идеи да се присъедини към Ислямска държава, но не успяла. През април 2016 г. в Есен е взривена бомба по време на сватба в индийската общност в града, ранени са трима, един от които тежко. След атаката германската полиция задържа трима, които имат връзки със салафитите, двама са непълнолетни на 16 години.