Той предполага, че сегашният корупционен скандал във FIFA е следствие от нарушаване на тайната договорка със САЩ

„Във FIFA направихме „джентълменско“ споразумение за това, че провеждането на световните първенства по футбол през 2018 и 2022 г. ще бъдат дадени на двете свръхдържави –  Русия и САЩ.” В интервю за Financial Times президентът на федерацията Сеп Блатер казва: „За това постигнахме „дипломатическа договореност“ още преди официалното гласуване през 2010 г.“. Блатер си признава, че при гласуването се е опитвал да повлияе на резултата, при това в полза на САЩ, а не на Катар, който накрая взе повече гласове. Той свързва разразилия се корупционен скандал във федерацията именно с това гласуване .

Западните средства за масова информация също правят изводи за подобна предварителна уговорка, особено след интервюто на Блатер дадено на 28 октомври пред ТАСС, в което той отбелязва: „Тогава комисията беше убедена, че едното от първенствата трябва да бъде дадено на Русия, като страна от Източна Европа, в която никога не са провеждани турнири от подобен клас. А, за шампионата през 2022 г. мнението беше, че домакин трябва да бъде САЩ. По такъв начин световните първенства щяха да получат двете световни политически сили“. Блатер уточнява още подробности: „Всичко вървеше добре и FIFA се готвеше да проведе две прекрасни световни първенства: в Русия през 2018 г. и в САЩ през 2022 г., докато тогавашният президент на Франция, Никола Саркози, не се срещна с принца, а сега емир на Катар, Тамим бин Хамад Ал Тани. След тази среща Саркози каза на президента на UEFA, Мишел Платини, че през 2022 г. няма да бъде лошо да идат на първенство в Катар. Тогава се лансира мнението, че първенството трябва да се проведе в Катар. Това обърка всички карти. Четири  европейски  гласа се прехвърлиха от САЩ към Катар. Ако това не беше се случило, САЩ щяха да спечелят с 12 срещу 10 гласа“ .

Според думите на Блатер в интервюто му за Financial Times, ако опитите му да повлияе на изхода от гласуването бяха завършили успешно, той и в момента щеше да бъде в ръководството на FIFA. В същото това интервю, той обвърза промяната във вече договореното с „правителствената намеса на господин Саркози“. Саркози заставил Платини да гласува за Катар. След което една седмица преди гласуването президентът на UEFA позвънил на Блатер и му казал, че ще гласува за Катар, защото „държавният глава така е казал“ и че трябва да се защитават „интересите на Франция“. Освен това той му казал, че няма да е единственият, който ще гласува в полза на Катар. Впоследствие Блатер не успял да проведе разговор по този въпрос със Саркози. И тогава в края на май избухна най-грандиозният скандал в историята на FIFA, а в Цюрих са задържани седем високопоставени служители на организацията по подозрение в корупция. Въпреки скандала, президентът на федерацията Йозеф „Сеп“ Блатер отново е преизбран на конгреса на FIFA (на 29 май), но под натиска на събитията след четири дни подава оставка. Изборите за нов президент са насрочени за 26 февруари 2016 г. Платини е един от осемте претенденти за тази длъжност. Но швейцарската прокуратура на 25 септември започва разследване, подозирайки Блатер в незаконен паричен превод в полза на Платини през 2011 г. Като основание за превода е посочена работата, която бил извършил Платини по възложените му от FIFA различни задачи в периода от януари 1999 г. до юни 2002 г. Интересът на прокуратурата към това плащане е предизвикан от липсата на писмен договор между страните. В началото на октомври Комитетът по етика на FIFA започва проверка и отстранява Блатер и Платини за срок от 90 дни от изпълнението на каквито и да било задачи свързани с футбола.

В сегашното си интервю пред ТАСС Блатер за пореден път изтъква факта, че според швейцарското законодателство не се изисква писмен договор за сделката с Платини, а е напълно законно и устното договаряне. Той нарича самия Платини „прекрасен футболист и добър човек“, като изказва и своята убеденост, че той би бил подходящият човек за приемник на поста президент на FIFA . Не така ласкаво, обаче, е било мнението на Блатер за Платини в едно от предишните му интервюта, дадено също за ТАСС. Там той заявява, че французинът „винаги е искал да се докопа до поста президент на FIFA, но не му е стигнала смелостта да издигне своята кандидатура за предстоящите избори“. Тази е причината, която го е подтикнала да предприеме атака за отстраняването му от FIFA. В интервюто си за ТАСС, Блатер също така не пропуска да напомни, че в кампанията против преизбирането му дейно участие са взели и високопоставени политици от Европейския съюз. „Това прерастна в политическо преследване, когато загубилите право да провеждат световното първенство страни, се включиха в кампанията за унищожаването на FIFA и съвместно със швейцарските власти стартираха атаката срещу организацията и нейния президент“- казва той. Явно не са съвсем безпочвени и оценките на Блатер за Платини. Защото самият Платини казва в свое интервю дадено на 29 октомври за вестник Daily Telegraph: „Нашите отношения с Блатер още повече се изостриха през 2015 г., когато той не изпълни своето обещание, дадено през 2011 г., да не се кандидатира отново на изборите за президент“. Оценката на Блатер за скандала е, че когато всичко е започнало, UEFA въобще не е предполагала, че това ще прерасне в грандиозен, международен, политически скандал. „А сега – казва той – вие много добре знаете, че между САЩ и Русия има проблеми. И накрая, така се получи, че световното първенство и президентът на FIFA се оказаха в епицентъра на конфликта между двете най-големи геополитически сили“.

Vedomosti.ru
30 октомври 2015 г.