Договорът „Нов СТАРТ” беше във фокуса на преговорите, проведени в Хелзинки между руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков и американският заместник-държавен секретар Томас Шанън между 11 септември и 12 септември. Страните стигнаха до съгласие, че договорът трябва да бъде изпълнен без възражения. Беше разкрито, че експертните консултации относно бъдещето на споразумението са започнали. Скоро ще се проведе среща на американско-руската комисия по изпълнението на „Нов СТАРТ”, за да може двете страни да продължат да обсъждат техническите аспекти на неговата реализация.
„Нов СТАРТ”, който е в сила от 2011 г. насам, предвижда намаляване на ядрените арсенали на двете страни до 1 550 бойни глави и 700 оперативни системи за изстрелване на ракети до 2018 г. Освен това договорът задължава Москва и Вашингтон да обменят информация за запасите си от ядрено оръжие. Това е едно от малкото ядрени споразумения, на което все още се гледа сериозно на фона на сегашните напрегнати отношения между Вашингтон и Москва. Очаква се договорът да изтече през 2021 г., но се предвижда страните да могат да го удължат за не повече от пет години.
Тъй като на хоризонта не се виждат ново стратегическо споразумение за намаляване на оръжията, би било благоразумно договорът да бъде продължен до 2026 г. Би било още по-полезно да има нов договор, но по пътя има препятствия. В този етап на намаляване на ядрения арсенал трябва да се присъединят и други ядрени сили. Това едва ли може да се осъществи, но въпреки това е възможно с малки стъпки да се върви към конструктивни консултации, свързани с намаляването на ядрените оръжия и мерките за прозрачност. Американската програма за глобална противоракетна отбрана също е пречка. Проблемът с липсата на доверие също е на дневен ред на фона на това, че отношенията между двете страни достигнаха най-ниската точка.
Споразумението за удължаване на важния договор е начин да се стабилизират връзките и да се предотврати съревнованието. Това ще съживи надеждите за спасяване на разядения режим за контрол над въоръженията, вместо да върне света на ръба на ядрената война, където беше преди подписването на Договора за частична забрана на ядрените опити през 1963 г. Общите ограничения и строгият режим на проверка, включително на сателитите, проверките на терен, изискваните уведомления и обменът на данни повишават стабилността и намаляват стимулите за участие в състезанието по въоръжаване. При липсата на процедури за проверка, лидерите на двете страни биха загубили съществено важен източник на разузнавателна информация, което спъва възможността на политиците да взимат информирани решения. Чрез продъжаването на „Нов СТАРТ” страните биха могли да допринесат за стабилността в момент на нарастващо напрежение.
През февруари президентът Тръмп заклейми договора „Нов СТАРТ”, като заяви, че документът е едностранчив и че това е „просто още една лоша сделка, която страната е направила, независимо дали става въпрос за СТАРТ, или става въпрос за сделката с Иран... Ще започнем да правим добри сделки”, каза той в интервю за „Ройтерс”. Освен това той отговори отрицателно на предложението на руския президент Путин да удължи този договор в телефонен разговор през януари.
Военните лидери изглежда са на различно мнение. Генерал Джон Хайтън, началник на Стратегическото командване на въоръжените сили на САЩ, заяви пред Конгреса през март, че е „голям поддръжник” на договора. Според него „двустранните споразумения за контрол над въоръженията са от съществено значение за способността ни да предотвратим удар”. Министърът на отбраната и държавният секретар подкрепят „Нов СТАРТ”. Федерацията на американските учени подкрепя договора. Европейските съюзници също подкрепят идеята за запазване на „Нов СТАРТ”. Според Федерика Могерини, върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, „Правилният път е този, който е белязан от договора „Нов СТАРТ” и неговото прилагане. Това е онзи вид сътрудничество между Русия и Съединените щати, което ние, европейците, искаме да видим”.
Съединените щати в момента се стремят към почти пълна реформа на всички елементи на своя стратегически ядрен потенциал. През следващите 30 години планират да имат нова междуконтинентална балистична ракета, нова стратегическа подводница и нов бомбардировач. Русия преминава през модернизацията на своята ядрена триада. От съществено значение е да се запазят ограниченията и процедурите за проверка, за да се гарантира адекватно планиране.
Продължаването на „Нов СТАРТ” може да подпомогне създаването на положителна атмосфера за подобряване на отношенията между САЩ и Русия. Това би помогнало отблъскването им от състезанието по ядрено оръжие и глобална сигурност. Ако договорът не бъде продължен, пропуснатата възможност ще бъде много голяма.
Никой не очаква внезапен напредък, но това, че въпросът за стратегическата стабилност най-сетне беше подвигнат по време на заседанието на високо равнище между Русия и САЩ, е добра новина. Това, че намаляването на ядрените оръжия не беше част от дневен ред на двете страни за толкова дълъг период от време, беше неправилно. Трудно е да не се оцени високо значението на факта, че диалогът е възобновен в момент, в който целият режим за контрол над въоръжението и неразпространението на оръжия се разпада. Изглежда, че най-после се вижда светлина в края на тунела.
Автор: Андрей Акулов
Източник: Strategic Culture
Превод: Десислава Пътева