Турският премиер ще се включи в преговорите по въпроса за единството на Кипър, които се провеждат в Женева. Това дава надежди за успешно обединяване на разделения остров. Според източници от ООН, появата на Бинали Йълдъръм е била неочаквана и се разчита като знак за това колко сериозно се гледа на тези преговори.
В Женевските преговори участват още британският външен министър Борис Джонсън, както и гръцкият и турският му колеги. Гръцката и турската кипърска общност са разделени от 1974 г, когато турските войски нахлуват в територията на кипърската република в резултат на извършения дни по-рано преврат с подкрепата на гръцката военна хунта.
Разбира се, присъствието на турския министър-председател Йълдъръм не е гаранция за успешно приключване на преговорите и подписване до споразумение. Причината е, че ако бъде постигната някаква договореност в Женева, е необходимо решението да бъде подкрепено чрез два отделни референдума от двете кипърски общности. Според ООН, тези преговори дават надежда за постигане на единство на острова след като повече от 40 години страната е разделена. Идеята е двете етнически общности заедно да управляват бъдещата федерация.
В сряда тази седмица президентът на Кипър Никос Анастасиадис и лидерът на кипърските турци Мустафа Акънджъ си размениха карти, които очертават техните предложения за бъдещите граници на зоните, които ще контролират двете страни в бъдещата федерация. Тъй като това е първата подобна стъпка, ООН има основания да смята, че това е важен напредък в посока на постигане на споразумение. За новоизбрания генерален секретар на ООН Антонио Гутериш, който присъства на преговорите в Женева, това е първата чуждестранна визита, откакто той пое поста.
Източник: BBC