В Южна Каролина Хилъри Клинтън и Бърни Сандърс започнаха борба за решаващата подкрепа от чернокожите. По време на предизборна среща в Харлем г-жа Клинтън предложи 125 милиарда долара, с които да даде „нов живот“ на бедните и малцинствата. А по време на обиколките си в южните щати Сандърс обеща да води борба с институционалния расизъм и да направи  национална реформа в полицията.

Сандърс се опита да „надцака“ своята конкурентка, която има силни позиции сред черните избиратели. Госпожа Клинтън предупреди публиката със своя дрезгав глас по отношение на господин Сандърс: „Не може просто да се появиш на изборите, да кажеш правилните неща и да смяташ, че това е достатъчно. Не можем да започнем да градим взаимоотношения няколко седмици преди изборите.“

На предварителните избори на демократите на 27 февруари в Южна Каролина около половината от гласоподавателите ще са чернокожи. И двамата кандидати изтъкнаха еднакви гледни точки в своите послания: говориха за икономически пречки, които ограничават младите чернокожи мъже, както и за нуждата от преразглеждане на наказателния кодекс, който вкарва голям процент от тях в затворите. Те смятат, че трябва да се подобри работата с полицаите, за да се предотврати стрелбата по черни мъже или безразборното арестуване на афро-американци.

Сандърс заяви пред студенти на срещата в Университета на Южна Каролина в Колумбия, че е изморен да гледа „клипове с невъоръжени хора, които са убивани от полицаи“.

„Това, което се случва особено във връзка с афро-американците, не е новина. Десетилетия наред нищо не се променя. Единствената разлика са видеоклиповете. В миналото нищо не се е записвало и полицейската дума се е приемала за истина. Видеото внася огромна промяна в света.“

Изборите в Южна Каролина са особено важни за надпреварата в Юга, където фактически може да се реши изходът от състезанието.

Бил Клинтън също се включи в подкрепа на съпругата си, произнасяйки реч в Шомбург – Центъра за Изследване на Черната Култура в Харлем, където на посещение предната седмица бе Бърни Сандърс. Социалистът-демократ посети квартала след своята победа в Ню Хампшър, като се срещна с преподобния Ал Шарптон. Госпожа Клинтън пък се подсигури с видни представители на чернокожия елит: конгресменът Чарлз Рейнджъл, кметът на Ню Йорк Бил Де Блазио, придружен от съпруга си, бившият министър на правосъдието Ерик Холдър и губернаторът Андрю Куомо.

Планът на Хилъри Клинтън, чийто детайли вече са известни, включва програма за 20 милиарда долара за създаването на работни места за млади хора с ограничени физически възможности. Освен това ще се финансират местни програми, които ще сложат край на затворения кръг „от-училище-към-затвора“. Инвестиция от 5 милиарда ще се използва за откриването на програми, които ще помогнат на бивши затворници да се интегрират в обществото. А 25 милиарда ще се отделят за помощ на предприемачите в недостатъчно добре развитите общности. Нейният съветник в кампания й каза, че планът ще бъде платен с парите от по-високите такси, наложени на банките на Уол Стрийт и от други промени в данъчното законодателство.

Без да споменава името на Сандърс, Хилъри Клинтън отговори на неговото изявление по отношение на Уол Стрийт и икономическото неравенство. Тя твърди, че остават проблеми като употребата на оръжие, безработицата и прекаленото използване на сила от полицейските служители срещу чернокожите. „Това не са проблеми, свързани само с икономическото неравенство“, продължи Клинтън. „Това са проблеми, основани на расизъм и трябва да го заявим силно и ясно.“

Това не беше първият път, в който Хилъри извежда на преден план расовите проблеми. В първата си мащабна реч за президентската кампания миналата пролет, тя постави въпроса за внасяне на промени в неработещия наказателен кодекс и обеща да сложи край на ерата на масовото произнасяне на осъдителни присъди. Нещо, което многократно повтори и сега.

Преди своята реч Клинтън се срещна с местни лидери в борбата за граждански права в Ню Йорк, включително и с адвоката Бенджамин Л. Кръмп, който представя фамилиите на Трейвон Мартин и Майкъл Браун. Той подкрепя президентската номинация на госпожа Клинтън.

При своята поява в Университета в Южна Каролина Бърни Сандърс беше подкрепен от сенатора Джъстин Бамберг, от адвоката на семейството на Уолтър Скот, който беше прострелян от полицейски служител в Южна Каролина и от Ерика Гарнър, дъщерята на Ерик Гарнър, който почина през 2014 г. при задушаване причинено от полицая го арестува.

Бърни Сандърс каза, че е искал да разбере дали е намалял броят на рецидивистите и дали хората, които излизат от затворите получават помощ, за да започнат наново живота си. Той изрази и своето разочарование от факта, че някои полицаи систематично дискриминират чернокожите.

„Младите черни мъже и жени трябва да могат свободно да ходят по улиците, без да се притесняват, че ще бъдат потискани от полицейски служители“, каза Сандърс. „Говорил съм с афро-американски доктори по философия, които много се стресират, когато им се наложи да пътуват из страната. Това не бива да се случва през 2016 година.“

В Университета „Алън“ Сандърс подчерта, че голям процент от чернокожите деца живеят в мизерия (35%) и още по-висок процент от младите мъже (51%) са безработни. Сенаторът е  притеснен, че лошото състояние на икономиката се отразява особено негативно на чернокожите и затова той предложи промени, които да подобрят живота им.

„Когато говорим за неравенство, няма как да не отбележим, че афро-американското общество страда много повече отколкото в миналото“, каза Сандърс пред множество от близо 400 чернокожи. „На практика почти цялата нация страда от последствията от алчността, безразсъдството и незаконното поведение на Уол Стрийт. Това доведе икономиката до ужасяващ спад, а афро-американското общество страда повече и се възстановява значително по-трудно.“

Източник: Ню Йорк Таймс
Превод: Анна Владимирова