В Сирия групировки въоръжени от Пентагона и ЦРУ се борят помежду си
Сирийските групировки, въоръжени от различни части на военната машина на САЩ са започнали да се сражават помежду си в равнините около обсадения град Алепо и турската граница. Този факт подсказва, колко слаб е контролът на американското разузнаване и военните стратези над групите, които самите те са финансирали и обучавали по време на горчивата 5-годишна гражданска война.
Официални източници от САЩ потвърдиха, че със зачестяването на боевете през последните два месеца въоръжени от ЦРУ и Пентагона групировки многократно са се сражавали помежду си, докато са маневрирали през оспорваните територии в северните покрайнини на Алепо.
В средата на февруари, въоръжената от ЦРУ групировка Фурсан ал Хак, (което в превод означава „Рицари на правдата“), бе отблъсната от град Maреа на около 20 мили на север от Алепо, от подкрепяните от Пентагона „Демократични сили на Сирия”, които се движели на изток, в зони контролирани от кюрдите. „Ще се борим срещу всяка фракция, която ни нападне, без значение откъде получава подкрепата си“ – заявява в интервю майор Фарес Баюш, водач на групировката Фурсан ал Хак. Според бунтовници подобни сблъсъци са се случили и в град Азаз, ключова транзитна точка за бойци и доставки на оръжия между Алепо и турската граница, както и на 3 март в квартал Шейх Максуд в Алепо.
Сблъсъците между различни групировки, подкрепяни от САЩ се случват насред продължителни тежки боеве в Сирия и са показателни за затрудненията на американците да направляват множеството фракции, които се опитват да свалят правителството на Асад, да се борят с „Ислямска държава” и един с друг в същото време. „Това е огромно предизвикателство”- заявява демократът Адам Шиф от комисията по разузнаване в Камарата на представителите на САЩ, който определи сблъсъците между подкрепяни от американците групировки като „съвсем нов феномен”. „Това е част от триизмерния шах, който представлява сирийското бойно поле” , добавя той.
В района на северната част на Сирия около Алепо, който е вторият по големина град в страната, се води война не само между силите на правителството на Асад и опонентите му, но също така и периодични битки срещу бойци на „Ислямска държава”, които контролират значителна част от Източна Сирия и северозападната част на града. Районът е място на дългогодишни напрежения между етническите групи, които го населяват – араби, кюрди и туркмени.
„Това е сложна, многостранна война, в която нашите опции са значително ограничени” – това са думите на американско официално лице, което не е упълномощено да говори публично по темата. „Имаме нужда от партньор тук на място. Не можем да победим ИДИЛ без тази част от уравнението и затова се опитваме да изграждаме тези връзки и отношения”.
Миналия месец Обама одобри нов план на Пентагона за обучение и въоръжаване на сирийски бунтовници. Същата програма бе спряна през есента, заради поредица от срамни неуспехи като например новобранци, които бяха заловени да предават значителна част от американски боеприпаси, оръжия, камиони на едно от подразделенията на Ал Кайда.
На фона на неуспехите, Пентагона в края на миналата година разположи свои специални части в райони под кюрдски контрол в североизточната част на Сирия, за да се координират по-добре с местните групировки и да се гарантира, че подкрепяните от Щатите бунтовнически групи не се сражават помежду си. Но подобни схватки вече са станали регулярни. Миналата година Пентагонът подпомогна създаването на нова военна коалиция, наречена „Демократични сили на Сирия”. Целта бе въоръжаването и подготовката на коалицията да отнеме от „Ислямска държава” територията в Източна Сирия, както и предоставянето на необходимата информация за осъществяване на американски въздушни удари. „Демократичните сили на Сирия” (ДСС) е оглавявана от кюрдите групировка, непосредствено свързана с „Отрядите за народна самоотбрана” (YPG). Няколко арабски групи са се присъединили към нея, за да не заприлича на нахлуваща кюрдска армия. В края на миналата година коалицията получи доставки на оръжия и припаси по въздух от САЩ.
Ген. Джоузеф Вотел, командващ Силите за специални операции на САЩ заяви миналия месец, че около 80% от бойците от „Демократичните сили на Сирия” са кюрди. Тази подкрепа за силно въоръжени кюрдски сили е повод за напрежение с турското правителство, което има дълга история свързана с потушаването на кюрдските бунтове. Турция няма интерес от това кюрдите да контролират голяма част от южната ѝ граница. В същото време ЦРУ има свой собствен оперативен център в Турция, откъдето насочва подкрепления за бунтовническите групировки в Сирия, доставяйки им противотанкови ракети от Саудитска Арабия. Докато действията на Пентагона са част от явните усилия на САЩ и техните съюзници срещу „Ислямската държава”, подкрепата оказвана на групировките от страна на ЦРУ е част от тайните действия на САЩ, насочени към усилване натиска върху правителството на Асад, с цел да притиснат сирийския лидер да седне на масата за преговори.
Първоначално двете различни групировки от бойци са действали предимно в доста отдалечени райони на Сирия – подкрепяните от Пентагона „Демократични сили на Сирия” бяха в североизточната част на страната, а подкрепяните от ЦРУ групировки бяха по-далеч на запад. Но през последните няколко месеца, руските въздушни удари по бойците против правителството на Асад в северозападна Сирия ги отслабиха. Това създаде възможност кюрдските групи да разширят тяхната зона на контрол в покрайнините на Алепо и доведе до зачестяване на конфликтите помежду им.
„Боевете около Алепо са доказателство за затрудненията на Щатите да контролират тези сражения”, казва Николас А. Херас, експерт по сирийската гражданска война в „Центъра за нова американска сигурност” и добавя: „Предотвратяването на сблъсъците е постоянна тема в съвместните операции с Турция”.
Град Мареа е на фронтовата линия на опитите на „Ислямска държава” да премине през провинцията на Алепо към останалата част от Северна Сирия. На 18 февруари „Демократичните сили на Сирия” атакуваха града. Боец от групировката „Лиуа Сукур ал Джабал”, свързана с ЦРУ, каза, че служители от разузнаването на САЩ знаят, че тяхната групировка е в конфликт с обучени от Пентагона групировки. „От съвместния оперативен център в Южна Турция знаят, че се борим срещу тях” , казва той. „Ние ще се борим с всички, които се стремят да разделят Сирия или да навреди на народа.” – споделя боецът, пожелал да запази анонимност.
Мареа е дом на много от онези ислямистки бойци, които въстанаха срещу Асад по време на „Арабската пролет „през 2011 г. Градът е важна артерия за трафика на оръжие и бойци, идващи от Турция в Алепо. „Опитите на „Демократичните сили на Сирия” да превземат Мареа са голямо предателство и се разглеждат като пореден пример за кюрдска конспирация да ги прогонят в арабски и туркменски земи”, казва Херас и добавя: „Сблъсъците доведоха до конфликт между САЩ и турските власти. След дипломатически натиск от страна на САЩ, групировката се оттегли в покрайнините на града.”
Експерти от региона обаче твърдят, че продължаването на сблъсъците между различните групировки, подкрепяни от Щатите може да се окаже неизбежно. Бившият високопоставен служител от разузнаването на САЩ Джефри Уайт казва следното: „Веднъж щом преминат границата и навлязат в Сирия, губим значителен контрол над действията им. Определено има потенциал това да се превърне в по-голям проблем, тъй като хората се борят за територия и контрол на граничния район на север от Алепо.”
Източник: Los Angeles Times
Превод: Христо Стратиев