Основите на националната държава и суверенитета са в Конституцията ни, смятат юристи и политици
„В Конституцията на Република България са заложени основите на националната държава”, заяви преподавателят по конституционно право проф. Георги Близнашки на тържествена конференция по случай 25-та годишнина от приемането й. „Основният ни закон е последно убежище на някои ценности като морал, и особено на суверенитет”, смята и експертът по национална сигурност проф. Димитър Йончев – един от подписалите Конституцията депутати от 7-мото Велико Народно събрание. Двамата припомниха, че преабмюлът е редактиран лично от големия български поет Валери Петров, който също беше народен представител във ВНС.
Конференцията „Двадесет и пет години демократичен конституционализъм в България” се проведе в Софийския университет по инициатива на катедра „Конституционно право” и Студентското общество за конституционализъм. Известни юристи, политици и участници в събитията от 1990-1991 г. припомниха перипетиите по приемането на основния закон и направиха своята лична и обществена равносметка. Предимствата на Конституцията бяха признати дори и от нейни тогавашни противници като Александър Джеров – председател на правната комисия във 7-то ВНС, който споделяше позицията на 39 депутати от СДС против приемането на основния закон, но не напусна парламента поради отговорностите на поста, който заемаше. „Да, това е една добре действаща Конституция”, заяви проф. Джеров и разказа за ласкавите оценки, които е чувал за нея във Венецианската комисия.
Бъдещето на Конституцията зависи от бдителността на обществото, смята проф. Близнашки, който се спря и на опитите за външни въздействия, съпътстващи Конституцията още от нейното приемане. Той припомни и думи на бившия посланик на САЩ в София Уилям Монтгомъри пред Сенатска комисия, че идва в България, за да промени Конституцията в частта й за официалния език. „Трябваше в САЩ да започнат проблеми с испаноезичните групи от обществото, за да отслабне натискът тук”, констатира конституционалистът. Проф. Близнашки, който през 2014 г. беше служебен премиер, назначен от президента Росен Плевнелиев, разкритикува остро неговия юридически съветник Кристиан Таков за думи, казани на друга дискусия по същия повод, но в Народното събрание. „Това, което г-н Таков си е позволил да каже – че имаме зле преписана Конституция няма нищо общо с истината. Основният ни закон е най-високото постижение в интелектуален план на българския преход, съчетаващо нашите традиции с модерните тенденции в европейския конституционализъм”, заяви Близнашки. Той е на мнение, че са налице постоянни опити Конституцията да бъде профанизирана и призова присъстващите да им оказват решителен отпор.
„Чужди правителства имат голяма грижа да подпомагат демократичния процес в България. Забележете какви огромни суми се дават за най-странни проекти. Подпомагат ги, подсказват им, но те все не могат да свършат работа… Защото грантовете са едно, но интелектуалният потенциал е друго!”, отсече конституционалистът. Той не пропусна да разкритикува и бившите си съпартийци от БСП за въвеждането на плоския данък, който според него – „задрасква социалния характер на българската държава и взима от тези, които нямат, за да даде на онези, които имат”.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto