На Порошенко му казаха да изпълнява
Виктория Нюланд постави ултиматум на Петро Порошенко. Вашингтон изисква от Киев да започне изпълнение на Минските споразумения
Курабийки и тояга
Украинската власт продължава да води курс на размиване с Минските споразумения. Една от последните идеи е предложението на Петро Порошенко да се вкара „специална полицейска мисия” в Донбас за осигуряване на реда, която да замени Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Тази мисия, по думите на украинския лидер, не е нищо повече от гаранция за изпълнение на режима на прекратяване на огъня. Порошенко даде да се разбере, че само след въвеждане на полицейската мисия Киев ще започне да изпълнява политическата част на Минските споразумения. „Политическото регулиране може да бъде разгледано и започнато едва тогава, когато бъдат осигурени критерии за сигурността. Ние в никакъв случай не можем да позволим да се легитимира руската окупация чрез механизма на псевдоизбори, подобни на кримския псевдореферендум или псевдоизборите от 2 ноември 2014 г. Ние няма да допуснем това”, отбелязва украинският президент. Москва, Донецк и Луганск отговориха на неговото предложение с отказ – те нямат намерение да подкопават Минските споразумения, а още по-малко да създават прецедент със замяната на определени техни разпоредби.
Порошенко уверява, че неговата трактовка на Минските споразумения е подкрепяна от „партньорите в нормандския формат и от Съединените американски щати”. Това уверение, меко казано, е малко прибързно. Не само че поне един от партньорите на Киев в нормандския формат – Русия – е против такава извратена трактовка на Минск, а и американците се умориха от опитите на украинския президент да разклаща ситуацията. Пристигналата на инспекция в украинската столица „старша по курабийките” Викторя Нюланд, този път активно приложи тоягата. По неофициални данни на представители на излязлата в опозиция партия „Самопомощ”, Нюланд е изискала от украинсите власти „да приложат Минските споразумения до края на 2016 г., тъй като те нямат алтернатива”. „Макар Минск да е лош, Украйна като държава се съгласи с него”, добавила Нюланд.
По-конкретно тя иска украинските власти да осигурят провеждането на местни избори в Донбас до юли. По нейните думи, ако до май украинските власти не приемат съответния закон, то продължаването на санкциите на ЕС срещу Руската федерация може и да не се състои. Освен това, американската чиновничка е поискала от Киев до края на годината да приеме поправки в Конституцията, които да осигурят децентрализация на властта в страната.
Правилните и неправилните закони
Планът на Нюланд като цяло е разбираем и предсказуем. Първо, администрацията на Обама не желае размразяване на гражданския конфликт в Украйна поне до края на тази година (т.е. до фактическото влизане в Белия дом на новия му стопанин). А за това е необходимо Петро Порошенко да бъде накаран да не саботира мирния процес, да прекрати обстрела и да започне процес на политическо регулиране. Второ, администрацията на Петро Порошенко спешно се нуждае от пиар. Напоследък западната преса се опълчи на официален Киев – появиха се цяла поредица от статии, разкриващи корупцията и неефективността на украинския режим. Изпълнението на Минските споразумения ще стане нелош положителен информационен повод. Трето, на самата Виктория Нюланд ѝ е необходимо добро поведение от страна на украинския елит. Тя разбира, че на карта е не само съдбата на американския проект, но и нейната лична кариера. „Тази същата Нюланд раздаваше не само курабийки на Майдана, но и министерските кресла след преврата. Нюланд надзирава Украйна”, пояснява политологът Ростислав Ишченко. Ако работата се провали (например ако ЕС не продължи санкциите против Москва заради бездействието на Порошенко или пък признае най-накрая, че именно Киев разваля Минските споразумения), това ще стане сериозен удар по нейната професионална репутация и ще бъде неприятен момент в личната ѝ биография.
Но най-главният мотив на американската пратеничка е желанието да бъде поставен Путин в шах. Работата е там, че днес Москва законно изисква активни и сложни действия от Киев. Украйна трябва да приема закони, Украйна е длъжна да започне диалог. Но веднага щом започне да приема съответните закони, вече на Кремъл ще му се наложи да извършва сложните действия. Например, да убеди властите в Донецката народна република и в Луганската народна република да допуснат на своя територия украински политически активисти за участие в изборите (включително и неофашистите, призоваващи за ликвидиране на населението на Донбас – Минските споразумения не предполагат никакви филтри), а също така и да гарантират тяхната безопасност. Всеки побой над украински активист ще стане не само петно по репутацията на Русия, но и ще позволи на Петро Порошенко да отмени изборите и да прехвърли върху Москва вината за провала на политическата част на Минските споразумения. И Москва няма да има как да опровергае това.
Изглежда, че на Путин му готвят и друг капан, за поставянето на който той донякъде сам помогна. Дълго време Москва настояваше Киев да гласува поправките в украинската конституция, но забрави да отбележи, че в Радата трябва да бъдат внесесени не просто поправки, а правилните поправки. Т.е. тези, които съответстват на Минските споразумения, съгласувани с ЛНР и ДНР и предполагащи не временен, а постоянен „специален статут” за отделните райони на Донецка и Луганска области. Ако сега Украйна оперативно приеме поправките, които бяха написани в администрацията на украинския президент и съгасувани само с американските наставници, на Москва ще ѝ бъде много сложно да предявява каквито и да е претенции към Киев и да го принуждава да приема нови поправки.
За щастие, към днешна дата Путин го спасяват неговите неволни съюзници във Върховната Рада. Украинският парламент е толкова радикализиран и непримирим, че на Петро Порошенко ще му бъде много трудно да прокара през него закони за политическите части от Минск (особено ако Русия започне да изисква съгласуване на тези закони с ЛНР и ДНР, както е предвидено в Минските споразумения). Къде по-просто би било да се прокарат през новия парламент реални, съотвестващи на пътната карта закони. При все това украинските власти категорично не желаят да провокират предсрочни избори и да допуснат старите технократи в Радата – младите революционери още не са успяли да заработят достатъчно пари. Това на свой ред означава, че не е изключено и ултиматумът на Нюланд да не бъде изпълнен. Което, по разбираеми причини, напълно устройва Русия.
Източник: expert.ru
Превод: Александър Станчев