Първа среща: Какво да очакваме от преговорите между Тръмп и Меркел?

Лидерите на САЩ и Германия Доналд Тръмп и Ангела Меркел се срещат днес за първи път официално във Вашингтон. На дневен ред са редица остри въпроси – проблемите в отношенията между САЩ и ЕС, двустранните американско-германски отношения, финансирането на НАТО, миграционната криза и разбира се, антируските санкции. За Меркел визитата в Съединените щати е важен етап от нейната предизборна кампания. За президента на САЩ, който е подложен на безпрецедентен натиск вътре в страната, тя е възможност да привлече подкрепата на един от най-влиятелните политици на ЕС. Резултатите от срещата в немалка степен зависят и от това дали двамата лидери ще успеят да установят личен контакт.

Преговорните позиции

От преговорите във Вашингтон са заинтересовани и двете страни. Въпреки това, по мнение на експерти този разговор е по-важен за Меркел, на която й предстоят избори през септември. Тя се опитва да извлече от визитата си във Вашингтон максимума, за да укрепи позициите си в Германия и ЕС.

„Тя ще се опита да направи това посещение много успешно, поне публично пред пресата, като се постарае да го представи като пълен успех за нея самата”, каза пред RT водещият научен сътрудник от Института за Европа в Руската академия на науките Игор Максимичев. „От това колко успешно премине тази среща зависи нейното политическо бъдеще. Канцлер, който развали отношенията със САЩ, няма бъдеще в Германия. За предизборната кампания на Меркел това е определящ момент.”

Тръмп премина през огъня на изборите. Въпреки това, не му се получава да лежи на лаврите си. Против президента на САЩ е разгърната безпрецедентна информационна кампания и той няма нищо против да спечели като съюзник влиятелната госпожа канцлер. Освен това Тръмп все още не е окончателно сформирал своя екип. В такова положение той не би рискувал да вземе ключови решения. На Тръмп е нужно да запази своите позиции и да спечели време, за да състави екипа окончателно. Меркел може да използва тази „слабост”.

„Тръмп е силно ограничен от предизборните си ангажименти, неустановените отношения с Конгреса и неокомплектования екип”, обясни в интервю за RT професорът-американист в Академията за военни науки – Сергей Судаков. „В настоящия момент на Тръмп е нужна дълга пауза, докато той не се изправи напълно на крака. През това време не трябва да се кара с ключови партньори – Великобритания, Германия, а да им подхвърля определени „кокалчета” и максимално изгодно да отложи взимането на ключови решения.”

В същото време Тръмп разбира, че възможностите за въздействие от САЩ са достатъчно високи – влиянието на Щатите в Германия е значително. Основният въпрос, който трябва да реши Тръмп на преговорите, е кои инвестиции в икономиката на Германия подлежат на връщане и кои – не. Както и способна ли е Меркел да изпълни задълженията, които е поела. „Тръмп предстои да реши доколко му е нужно да прави политически инвестиции в госпожа канцлера”, продължава Судаков.

Проблемите

След победата на Тръмп на изборите в САЩ той и канцлерът на Германия разговаряха по телефона и обсъдиха редица въпроси на международната политика. Тогава бяха идентифицирани и темите на предстоящата среща. Както съобщи пресслужбата на Белия дом, в хода на обширния телефонен разговор Тръмп и Меркел обсъдиха различни теми, „включително НАТО, ситуацията в Близкия изток и в Северна Африка, отношенията с Русия и украинската криза”.

На брифинга, предшестващ срещата във Вашингтон, официалният говорител на правителството на ФРГ Щефен Зайберт съобщи, че германският канцлер възнамерява да определи ясно своята позиция в разговора с президента на САЩ Доналд Тръмп. В центъра на дискусията между страните ще бъде въпросът за трансатлантическото партньорство и международната политика.

САЩ и ЕС

Срещата с Тръмп може да укрепи позицията на Меркел като най-влиятелния политик в ЕС. Въпреки това за нея ще бъде сложно да отстои гледната точка на Евросъюза пред американския президент. Доналд Тръмп е положително настроен към развитието на двустранните отношения със страните от ЕС, особено в светлината на застоя на проекта за свободна търговия между САЩ и Европейския съюз – Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТПТИ).

„Меркел следва интересите на ЕС, а Тръмп е за двустранни споразумения”, подчертава Судаков. Компромисната формула може да бъде следната – Тръмп поддържа Меркел на изборите, ако тя премине към формат на двустранни отношения”. Това ще позволи на Тръмп да си избере най-изгодни за Америка партньори в ЕС и да прехвърли всички тежести, свързани със субсидираните страни-членки на Евросъюза, на Германия.

„Тръмп трябва на всяка цена да накара Германия да инвестира повече пари в малките страни в Европа и да ги поддържа чрез институциите на ЕС”, обяснява Судаков. „По този начин той отслабва Германия, а с отслабена Германия е по-лесно да се преговаря”. По мнение на експерта Тръмп е заинтересован от това ЕС да остане като номинална организация, която да съществува под егидата на Германия като лидер на Европейския съюз.

Вносът за НАТО

Един от най-спорните въпроси в лагера на западните съюзници е финансирането на НАТО. Тръмп настоява всички членове на Алианса да заплащат пълния обем средства за обезпечаване на колективната сигурност. Меркел има своя гледна точка по този въпрос. „Тя ще настоява отношението на САЩ към НАТО да не се променя и САЩ да продължава да носи лъвския пай от военните разходи”, каза Максимичев. „Също така тя е против това изявленията на Тръмп да бъдат разглеждани като отказ от безусловната подкрепа за съюзниците от НАТО.”

От своя страна американският президент продължава да оказва натиск върху членовете на алианса, за да ги накара да увеличат финансовото си участие във военно-политическия блок. „Стъпка по стъпка Тръмп ще оказва натиск върху страните от НАТО”, заяви Судаков. „В близко бъдеще Меркел ще увеличи военните разходи за издръжка на НАТО, тя вече обяви това. Тръмп няма да се домогне до двата процента (разходи за национална отбрана в размер на 2% от БВП), но ще постигне увеличение на разходите”. В същото време страните-членки ги ограничават по такъв начин, че засягат значимостта на НАТО в борбата с предизвикателствата на XXI век.

Лостовете за влияние

Важна тема на преговорите ще бъдат двустранните отношения. Тук основните дебати ще се разгърнат около протекционистката политика на Тръмп, която той обеща да провежда още в хода на предизборната кампания. В частност, новият президент заплаши да обложи експортираните в САЩ немски автомобили с мито от 35%. Меркел възнамерява да разубеди Тръмп от това да предприема подобни стъпки. За по-голяма убедителност тя включи в своята делегация представител на германската индустрия. По мнението на Максимичев постигането на съгласие с Тръмп по този въпрос ще бъде трудно. Тук е възможно някакво компромисно двустранно споразумение. „Доколкото Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство отпада, то двустранната договорка би била много ценна за Германия”, обяснява Максимичев. Износът за САЩ е много важен елемент за икономическия просперитет на ФРГ.”

Меркел има определени лостове за икономическо влияние върху Тръмп. Става дума за това, че САЩ е най-големият потребител на иновации от Германия. Тръмп може да обложи с мита готовата продукция, но не и тази, свързана с иновациите, тъй като това ще затормози развитието на индустрията. „Германия в продължение на много години доставя в САЩ иновационни продукти в тежката промишленост и машиностроенето”, коментира ситуацията Судаков и добавя: „Америка е по-зависима от германските иновации, отколкото Германия от американската продукция. Тук топката е в полето на Германия”.

Имигрантите ще ни идват на гости

До срещата във Вашингтон Тръмп и Меркел успяха взаимно да разкритикуват миграционните си политики. Меркел нарече „грешен” указа на Тръмп, забраняващ влизането в САЩ на бежанци и граждани от седем мюсюлмански страни. Тръмп от своя страна пък критикува политиката на отворени врати на Меркел и заяви, че решението да допусне имигранти в Германия е било „катастрофална грешка.”

Според Максимичев Тръмп няма да се опитва да налага каквото и да било на Меркел по отношение на миграционната политика, а неговото изявление в Туитър е било просто емоционална оценка. Позицията на Меркел в този въпрос е по-сложна. Като пострадала страна тя има определени претенции към САЩ и иска от Тръмп конкретни стъпки по урегулиране на миграционната криза. „Цялата миграционна политика на Щатите е насочена към това да се влоши икономическото положение на ЕС като цяло. Проблемът с имиграцията започна през 2003 г. с войната, която стартира Буш-младши в Персийския залив. За 14 години резултатът е миграционна катастрофа. Сега Меркел разрешава ситуацията, която създадоха САЩ”, каза Судаков. „За Меркел е логично да попита: Господин Тръмп, вие готов ли сте да отговаряте за миграционната политика в Европа или не сте способен да решите миграционния въпрос дори в САЩ? За него това ще бъде много сложен въпрос. Сега той няма какво да крие.”

Антируските санкции

Меркел е много загрижена от намеците на Тръмп за възможно подобряване на отношенията на САЩ с Русия и необходимостта да се отменят антируските санкции. „Мисля, че това ще бъде една от най-важните точки от разговора им. Меркел ще се опита да убеди Тръмп да не бърза с нормализацията на отношенията с Москва”, счита Максимичев.

За Меркел е важно също така Тръмп да подкрепи германската позиция по украинската криза и санкциите. А тя се изразява в следното – да не се отменят антируските санкции без изпълнение на Минските споразумения”. За разлика от нея, Тръмп старателно избягва да споменава за украинската криза. И това е разбираемо – той не може да решр самостоятелно въпросът за санкциите и все още няма боеспособен екип, който да поддържа позицията му. Според Судаков, Меркел ще има това предвид и ще се постарае да отложи въпроса за санкциите до изборите в Германия и окончателното формиране на екипа на Тръмп.

Личният фактор

Резултатите от преговорите до голяма степен зависят от това дали двамата лидери ще успеят да установят личен контакт. С предшественика на Тръмп Меркел имаше прекрасни отношения. Достатъчно е да припомним, че последното обаждане на Обама от Белия дом бе до канцлера на Германия. По думите на Максимичев Обама е предал именно на Меркел щафетата по защита на интересите на Запада. Подобна идилия с Тръмп едва ли е възможна. „Меркел и Обама бяха приятели. Тези отношения трудно ще се повторят с Тръмп. Те са твърде различни”, счита Судаков. „На практика отношенията няма да са най-добрите. Да се усмихват един на друг и да дружат са две различни неща.”

Автор: Иля Оганджанов
Източник:
RT