Френският президент Франсоа Оланд е предупредил Тереза Мей, че Великобритания не може да се надява на достъп до единния пазар, ако наложи контрол на свободното движение на граждани от ЕС. Това е станало ясно по време на срещата им в Елисейския дворец. Според Оланд Великобритания трябва да вземе решение дали да се съобрази с това условие, което ще бъде предмет на преговори и ще има особено важно значение.

Френският президент подчерта, че в момента Великобритания има достъп до единния пазар, тъй като уважава принципа на четирите свободи – свободно движение на стоки, капитали и услуги, както и свободно движение на хора и работни ресурси.

„Ако Великобритания иска да остане в рамките на единния пазар, тя ще трябва да реши дали и доколко ще продължи да се придържа към тези четири свободи” , коментира Оланд и допълни, че нито една от тях не може да бъде разделяна от останалите.

Коментарът на Оланд предполага, че на Великобритания ще й бъде трудно да осъществи първоначалната заявка на новоназначения външен министър Борис Джонсън. Френският президент предложи на Мей решението на Великобритания да изчака поне до следващата година. Тогава се очаква да бъде задействан член 50 от Лисабонския договор, който формално ще стартира двугодишния процес по излизането на страната от ЕС.

Преди време Оланд е изискал обяснение за това защо Великобритания иска време да се подготви за излизането си от ЕС, казвайки: „Ние разбрахме, че излизането ще бъде през септември, после през октомври, а след това през декември. Не бяха посочени аргументи за това” . Въпреки това изглежда, че френският държавен глава е смекчил тона след двустранните разговори с Мей. Той обяви, че едно правителство, което току-що се е формирало, наистина ще има нужда от време, за да изглади всички детайли около Брекзит.

В същото време обаче той акцентира на това, че колкото по-рано стане ясно решението на Великобритания, толкова по-добре. В противен случай общите интереси с Европа ще бъдат застрашени от огромната несигурност, която произтича от това забавяне. Когато играчите на икономическата сцена се съмняват в условията, при които Великобритания трябва да напусне ЕС и в това какви ще бъдат връзките, които ще се запазят, има риск за стабилността на икономиката в Европа, смята Оланд.

Държавният глава на Франция е първият европейски лидер, който гарантира, че британците, живеещи на френска територия, ще могат да останат, след като приключат преговорите за излизането на Великобритания от ЕС.

„Няма никакво съмнение, че французите, които живеят във Великобритания, ще имат възможност да продължат да работят там, както и че британците във Франция ще имат възможност да работят тук и да прекарат колкото време искат” , обясни той.

От своя страна Тереза Мей се въздържа от подобно обещание, докато не получи гаранции от останалите страни-членки, че правата на британците ще бъдат запазени.

„Надявам се да мога да направя такова обещание. Единствената ситуация, в която това не би било възможно, е ако правата на британските граждани в страните-членки на ЕС не са защитени” , обясни тя.

Мей пристигна на посещение във Франция в четвъртък след визита си в Берлин, където проведе подобен разговор с Ангела Меркел. Германският канцлер подкрепи решението на Великобритания да не бърза, за да се подготви за задействането на член 50. Тя обяви още, че Германия се вслушва в това, което иска Великобритания. За разлика от Оланд, Меркел не изключи възможността за сключване на споразумение, което да предостави частичен достъп до единния пазар, въпреки контрола на имиграцията.

„Все пак ние имаме полза от това Великобритания да дефинира своите преговорни позиции в детайли, както и да очертае това как вижда своите бъдещи връзки с Европа” , обясни Меркел.

Очаква се в опита си да установи здрави връзки и да постави стабилна основа за преговорите за излизане от ЕС, Мей да посети още европейски лидери през идните месеци, въпреки че Брюксел забрани формални и неформални разговори, преди да се задейства член 50 от Лисабонския договор.