След като през изминалата седмица Атина и нейните кредитори не успяха да намерят решение за спасителния план, довеждайки преговорите до задънена улица, френският финансов министър Мишел Сапен предупреди, че „прозорецът на възможностите” за сделката се затваря.
Говорейки в края на редовната месечна среща на финансовите министри от Еврозоната в четвъртък, Сапен обърна внимание, че резултатите от изборите в Европа през 2017 г. може скоро да доминират дневния ред и да стеснят политическото пространство пред постигането на споразумение за гръцкия дълг. Прегледът на спасителния план трябва да бъде завършен до 20 февруари.
Йерон Дейселблум, който председателства съвета на министрите от Еврозоната също заяви: „има ясно разбиране, че едно бързо финализиране на втория преглед е в интерес на всички”.
По време на срещата в четвъртък, гръцкият финансов министър Евклид Цакалотос отново отхвърли призивите на МВФ към Атина за незабавно приемане от парламента на политическите мерки, които гърците би трябвало да активират след 2018 г., ако първичният бюджетен излишък на страната е под договорените цели. МВФ също така призова за по-строги ограничения, настоявайки, че Гърция трябва да ограничи необлагаемия праг върху данък общ доход и да намали пенсиите, за да постигне целите.
Според Financial Times, Цакалотос е заявил: „не е коректно да искате от страната да приема мерките, които следва да одобри две-три години по-късно през 2019 г.”. „Това е ангажимент, който надхвърля рамките на демокрацията и етичните норми, които вдъхновяват Европа”, добави той.
Френският финансов министър заяви, че е било основателно да помолят Гърция „да опише мерките, които ще предприеме, за да достигне целите, които са определени.”
Гръцкият министър-председател Алексис Ципрас обеща тази седмица, че правителството няма да одобри никакви нови мерки за икономия. „Няма начин да добавим дори едно евро повече от това, за което се споразумяхме в спасителния план”, заяви Ципрас.
Междувременно еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси похвали Гърция за скорошните добри икономически резултати, като каза, че страната преизпълнява своите цели в рамките на програмата. Гръцкият първичен бюджетен излишък почти се е удвоил за последната година.
Атина и нейните международни кредитори търсят начини да приключат преговорите по настоящия преглед на пакета за помощ от 86 млрд. евро. Спасителната програма беше договорена преди две години и е третата от 2010 г. насам. Гърция е получила около 32 млрд. евро досега, но се нуждае от милиарди под формата на нови спасителни заеми най-късно до юли, когато предстои да изплати големи дългове. Задлъжнялостта на страната – около 180% от БВП, е все още най-високата в Еврозоната с общ размер от 300 млрд. евро.
Източник: Russia Today