Трима джихадисти се завърнаха безпрепятствено в Марсилия. Френските служби се оказват неспособни да контролират трафика на бойци между Франция и Близкия Изток.
Френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов обяви намерението си идните дни да посети Турция с цел съгласуването на общата политика на двете страни спрямо проникващите от Сирия и Ирак джихадисти, които транзитират от Турция към Франция.
Причината е многозначителният случай с трима френски джихадисти, озовали се безпрепятствено на улиците на Марсилия.
На 23 септември, около 13.00ч. информационният канал i-Tele съобщава за ареста на летище Орли на Имад Джебали, Абделуахед Багдали и Гаел Мориз. Тримата воювали за кратко в Сирия на страната на джихадистите, но разочаровани от видяното, решили да се предадат на турските гранични власти и по етапен ред били прибрани в Париж, гласи информацията на i-Tele. Останалите френски медии бързат да „догонят” новината.
Истината обаче се оказва достойна за Луи Дьо Фюнес и неговите жандарми от Сен Тропе.
Турската полиция действително се опитва да натовари тримата арестувани в Истанбул, но капитанът на „Ер Франс” по линията Истанбул-Париж отказва да ги качи. Час по-късно турските власти етапират арестантите със самолет за Марсилия, докато цели 17 агенти на специалните служби ги очакват на летището край Париж.
Същата вечер гафът е признат пред медиите от говорителя на френското вътрешно министерство, докато тримата бивши арестанти спокойно се разхождат по улиците на Марсилия. В ранните часове на 24 септември джихадистите вземат кола под наем и се предават в полицейския участък на малко село край Марсилия, далеч от медийното внимание.
Случката щеше да е анекдотична, ако не показваше пълната неадекватност на филтрационната система за завръщащите се от Сирия и Ирак френски джихадисти. По преценката на службите те са не по-малко от 1000 човека, сред които и няколко семейства. Внимание заслужава и фактът, че един от задържаните, Имад Джебали, е приятел от детинство на Мохамед Мера, стрелецът от Тулуза, който през 2012г. уби шестима граждани преди да бъде ликвидиран от полицията. И тримата задържани са разследвани от службите за джихадистките си възгледи още преди да заминат за Сирия.
Понастоящем Франция е особено изложена на опасността от ислямистки тероризъм. Париж воюва с ислямистите в Мали и Южна Сахара и е най-активният съюзник на САЩ в започващата война срещу Ислямската държава. Неотдавна военният министър Жан-Ив Льо Дриан алармира институциите и за нарастващия риск от нестабилността в Либия.
Френските специални служби от години разработват джихадистките ядра в предградията на големите градове и се опасяват, че завръщането на ислямистите с френски паспорти от Близкия Изток може сериозно да радикализира настроенията в ислямското малцинство, което надхвърля 4 милиона човека, преимуществено имигранти първо и второ поколение от Магреба.