Финландия и Норвегия имат намерение да размразят търговско-икономическите си отношения с Русия, въпреки наложените санкции заради Крим. Страните имат все по-малко желание да се съобразяват с някакви санкции, които реално засягат икономическите им интереси. Financial Times отбелязва, че това са признаци на стопляне на отношенията. През изминалата седмица норвежки държавни служители се срещнаха с руския министър на природните ресурси и екологията Сергей Донски. Двете страни договориха обмяна на сеизмични данни за проучване на нефтогазови находища на арктическия шелф покрай общата им граница. Пресслужбата на правителството на Норвегия съобщава, че двете страни са обсъдили и възможното възобновяване на диалога по въпросите на търговията и икономиката.

„Ние сме позитивно настроени към възобновяване на политическия диалог по въпросите на търговско-икономическото сътрудничество с Русия, което вече е направено от някои страни в ЕС”, заяви министърът на търговията, промишлеността и рибовъдството в Норвегия Моника Меланд. Тя добави още, че Норвегия се стреми към „добросъседски отношения с Русия, особено на север, където имаме обща граница и общи интереси”.

Също така през изминалата седмица за първи път от 2013 година насам имаше среща на Финландско-руската търговска комисия, съпредседатели на която са руският вицепремиер Дмитрий Козак и министърът на външната търговия на Финландия Кай Мюкканен. И финландските, и норвежките министри се съгласиха на последващи преговори с Русия. През следващата седмица ще се състои среща на премиера на Русия Дмитрий Медведев с финландския му колега Юха Сипиля, а през април е планирано посещение на Моника Меланд в Москва. 

Норвегия и Финландия всъщност настояват, че възстановяването на отношенията с Русия не противоречи на европейските санкции, въведени срещу Руската федерация, в частност и по въпросите на енергетиката.

„Ние имаме обща граница с Русия от 1300 км, поради което имаме много общи въпроси, които трябва да решаваме. Но в наш интерес е Западът да съхрани единството си по отношение на нарушаването на международното право. Тези две неща не си противоречат”, казва Мюкканен.

Финландия и Норвегия се опитват да подчертаят, че по време на срещите не са коментирали въпроса за санкциите, но много експерти изобщо не вярват на тази теза. Те считат, че малката отстъпка от страна на някои западни страни, сигнализира за изменение на отношението към Русия. Например Индра Оверланд от Норвежкия институт за международни отношения заявява, че това очевидно е знак за девалвиране на смисъла на санкциите. „Това е достатъчно силно и мащабно начало. То не влияе директно на самите санкции, но представлява сигнал, че желанието за продължаване на санкциите отслабва”, казва Индра. 

Норвежец от държавния апарат съобщава за Financial Times, че това, което подтиква държавите за политически диалог с Москва е бизнесът. „Русия е петата страна в света по обем на финландския експорт, поради което е важно да се поддържа работата на финландските компании в Русия”, подчертава министърът на външната търговия на Финландия Кай Мюкканен.