Евросъюзът навлезе във фаза на дезинтеграция и това ясно се вижда от нарастващия брой европейци, които призовават за провеждане на референдуми за членството в ЕС на национално ниво. Това споделят Санда Рашкович-Ивич, заместник-председател на Демократическата партия на Сърбия и френският политик Франсоа Аслино.
Според проучване проведено от Sputnik в периода 22-26 октомври, значителна част от европейците искат техните правителства да поставят на референдум въпроса за еврочленството. На запитване „Искате ли вашата страна да проведе референдум за излизане от ЕС, по подобие на Великобритания?”, повече от половината от респондентите в Италия (53%) отговарят положително. Във Франция желаещите да се организира такова допитване са 47%, в Германия – 43%, в Испания – 39%, а в Полша – 38%. Пред сръбския клон на Sputnik заместник-председателят на Демократическата партия на Сърбия Санда Рашкович заявява, че колкото по-очевидни стават недостатъците на блока, толкова повече нараства броят на европейците, които са недоволни от „експеримента” ЕС.
„Европейският съюз е един експеримент, който бе много добре замислен, но се оказа напълно неефективен при своето прилагане. ЕС не разреши нито един сериозен проблем: нито икономическата, нито мигрантската криза, нито въпросите на отбраната и сигурността.” Ръководството на ЕС в Брюксел само позволи да се превърне във васал на Вашингтон и защитава в по-голяма степен американските интереси, отколкото националните интереси на страните-членки, смята Рашкович.
„Най-добрият пример в тази посока са санкциите срещу Русия. В резултат на това пострадаха икономиките на страните от ЕС, но санкциите все още са в сила по „принципни” причини. Надявам се, че с идването на Доналд Тръмп на власт нещата ще се променят, но не смятам че с това ще намалее броят на европейците, които искат техните страни да напуснат ЕС. Брекзит вече доказа, че е напълно възможно една страна да гласува за излизане от Евросъюза без да се разпадне.”
През 2012 г. Сърбия получи статут на кандидат за членство в ЕС и оттогава досега Белград е отворил 4 от 35-те преговорни глави, през които всяка страна, желаеща да се присъедини към Евросъюза трябва да премине. Но ЕС вероятно няма да изглежда по същия начин тогава, когато Сърбия успее да изпълни условията за членство, смята Рашкович. Тя предупреждава, че процесът на дезинтеграция изглежда ще бъде дълъг, тъй като съюзът прави някакви опити да промени посоката. Въпреки това обаче, разпадът на ЕС е също толкова неизбежен, колкото някога изглеждаше неговото разширяване, по простата причина, че процесът вече е започнал.
„Едва ли напускането на определени страни от блока ще се случи бързо. Европейските политици, както и останалите световни политици като цяло, са като танкер. За да се обърнат в друга посока, те трябва да го направят постепенно, инак ще се катурнат. Но процесът на преобръщане на танкера вече е в ход и не може да бъде спрян, независимо от намеренията на определени структури във Вашингтон и Брюксел да върнат всичко постарому. Не вярвам, че това е възможно вече.”
Анкетата проведена през октомври показва, че делът на европейците, които искат референдум за еврочленството се е увеличил спрямо месец юли т.г. В Испания например, броят на респондентите, които се отнасят положително към такова народно допитване е нараснал от 34% на 39%. В Италия процентите са се повишили от 46% на 53%, а в Полша – от 33% на 38%.
Лидерът на Републиканския народен съюз във Франция Франсоа Аслино заяви пред френския отдел на Sputnik, че инерцията на общественото мнение се движи в полза на евроскептицизма. „Смятам, че резултатите от това проучване са впечатляващи и съм сигурен, че само преди година подкрепящите провеждане на референдум за членството в ЕС щяха да бъдат несравнимо по-малко.”
„Най-важните причини са продължаващото от години наред влошаване на социално-икономическата ситуация, политиката на остеритет и липсата на реални резултати от нея.”
Аслино добавя, че по отношение на икономическите проблеми монолитната структура на ЕС е попречила на Брюксел да отговори на предизвикателствата, пред които се изправя. „Смятам още една причина за важна. През годините Европейският съюз все повече се превръща в диктаторска организация. Франция беше в шок от приемането на Лисабонския договор през 2008 г., който до голяма степен преповтаря текстовете, заложени в т.нар. „европейска конституция”, отхвърлена с 55% от гласовете на френските избиратели само три години по-рано.”
„Брекзит е третата важна причина. Решението на британските граждани да напуснат ЕС със сигурност влияе на мисленето на хората в другите страни-членки.” Лидерът на Републиканската народна партия във Франция добавя, че промените в политическия пейзаж правят французите по-силно политически ангажирани. „Все повече хора във Франция изпитват необходимостта от това да изразят мислите си и възвръщат гражданските си функции в обществото.”
Източник: Sputnik
Превод: Антоанета Киселинчева