Ево Моралес за пореден път спечели убедително президентските избори в Боливия, осигурявайки си 60 процента от гласовете на избирателите още на първия тур. Неговият основен конкурент бизнесменът Самуел Медина печели едва 25 процента.
Причините за този електорален успех са преди всичко икономически. Когато Моралес за първи път става президент през 2006 г., тогавашният американски посланик в Боливия предупреждава, че страната я чака икономически колапс, социален хаос, масово производство на кокаин и насилие. Действителността обаче се оказва доста по-различна от американските предсказания. Благодарение на правителствените усилия Боливия се оказва държавата в Латинска Америка с най-бързо понижаване на бедността. През последните години растежът на брутния вътрешен продукт е над 5 процента, безработицата намалява, а заплатите растат. Всичко това става възможно благодарение на коренно различната политика на Ево Моралес по отношение на използването на природните ресурси на държавата. Преди неговото идване на власт те служат за обогатяване на един минималистичен процент от населението. Моралес тотално променя това. Държавата провежда национализация и печалбите от природните ресурси вече се инвестират в подобряване на транспортната система, в строежа на нови училища, в повече средства за социално слабите и възрастните. Любопитното е, че напук на всички неолиберални „строго научни“ теории, според които подобна политика неизбежно води води до социално-икономически крах, ситуацията в Боливия се подобрява. Дори Standart&Poor’s повишава кредитния рейтинг на страната, заради продължителната икономическа стабилност и намалялата задлъжнялост.
Всички тези успехи, разбира се, имат и своята тъмна страна. Повишената икономическа активност и засилената експлоатация на полезните изкопаеми често става за сметка на опазването на природата. Миналата година контролираният от управляващите парламент приема закон, който криминализира протестите срещу добивната индустрия и позволява на големите предприятия в тази сфера да използват водите за своите операции, които често водят до големи замърсявания.
Независимо от тези проблеми обаче Ево Моралес и неговата управляваща партия продължават да се радват на симпатиите на повечето гласоподаватели. Вероятно защото икономическите аргументи са по-силни от всичко останало.