Брюксел още веднъж показа, че се върти тотално в орбитата на „партията на войната” във Вашингтон. Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини призова страните-членки на ООН да въведат санкции против Русия . Нещо повече. Тя ги призова да ползват за образец наложените санкции на Кремъл от Брюксел и Вашингтон. ЕС продължава политиката на непризнаване на присъединяването на Крим към Русия. Най-смешното е, че Федерика Могерини заяви: „ЕС отново призовава държавите-членки на ООН да разгледат аналогични мерки (санкции) за непризнаване, в съответствие с резолюция №68/262 на Генералната Асамблея (ГА) на ООН”. Цитираната резолюция на ГА на ООН е от 27 март 2014 г. и няма никаква правна сила за разлика от резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Очевидно е, че пътищата на ЕС и Москва се раздалечават с времето . По този повод руският вице-премиер Дмитрий Рогозин заяви: „Налага се да четем поредните съобщения, че Европейският съюз или САЩ разглеждат въпроса за сваляне на санкциите, после изведнъж автоматично те се удължават. Аз мисля, че ние трябва да изгубим интерес към това. Трябва да престанем да се интересуваме какво говорят по отношение на санкциите в Брюксел и Вашингтон. Трябва да се има предвид, че санкции ще има винаги по отношение на нас”. Не трябва да се преувеличава степента на натиск от страна на САЩ върху евробюрократите. В Брюксел отдавна се наблюдава устойчив русофобски консенсус.

sanctions

Федерика Могерини в недалечното минало известна като „симпатизантка” на Кремъл обяви нещо като „Програма на ЕС от 5 точки по отношение на двустранните отношения между ЕС и Руската федерация”. По-ясно казано, Федерика Могерини дефинира пет принципа на Брюксел, които ще бъдат прилагани в политиката на Евросъюза към Русия.

Първи принцип: изпълнение на всички условия от съглашението „Минск-2”. Федерика Могерини отбеляза, че ЕС не признава влизането на Крим в състава на Руската федерация. Евробюрократите не пропуснаха възможността леко да развалят празничното настроение на руснаците точно преди честването на празника на историческото присъединяване на полуострова към Русия. Фредерика Могерини подчерта: „Европейският съюз отново заявява, че не признава и продължава да осъжда това нарушение на международното право. Това е пряко предизвикателство към международната сигурност, имащо сериозни последствия за международния правов ред, който защитава единството и суверенитета на всички държави”. Изглежда, че Федерика Могерини страда от селективна амнезия .

mogherini_3022383b

Как да се тълкува нейното нравоучително слово на фона на бандитското преди години разчленяване на Югославия? Нима Федерика Могерини е забравила, че натовските бомбардировачи, които хвърляха своя смъртоносен товар върху мостовете и телевизията в Белград, върху други югославски градове и села и убиха невинни деца, жени и старци, излитаха от летища, разположени на територията на нейната родина- Италия?

Цинично звучи и нейната загриженост за съблюдаване на нормите на международното право и „дълбокото безпокойство във връзка с нарастването на военната мощ и влошаването на ситуацията с правата на човека на Кримския полуостров”. Отговорът от Кремъл не закъсня. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви в отговор на демарша на ЕС, че: „Крим не се явява предмет на международни преговори”. И добави: „Това е регион на Руската федерация. Русия не е обсъждала и няма да обсъжда никога и с никого своите региони”. Външнополитическото ведомство на Русия също коментира думите на Федерика Могерини: „Учудени сме от заявлението на 18 март 2016 г. на Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност от името на Евросъюза за Крим. То е изпълнено с високомерно неуважение към повече от двумилионното население на Кримския федерален окръг на Русия” . Все пак на 16 март 2014 г. на общонародните референдуми в Крим и Севастопол „за съединение с Русия” гласуваха 96,77% от жителите на полуострова и 95,6% от севастополците.

Евробюрократите считат, че присъединяването на Крим към Русия е покушение върху постигнатите резултати през 1991 г. при разпадането на СССР. Брюкселските чиновници като цяло са далеч по-големи евроатлантици, отколкото националните европейски елити. Руската федерация със своите ВКС (военно-космически сили) наруши монопола на НАТО за прилагане на въздушна мощ. А това е огромен грях по отношение на Вашингтон и Брюксел! Крим в бъдеще ще бъде „константа” в отношенията между Кремъл и Запада. Днешният статут на кримския полуостров ще ускори завръщането на Студената война в нейното второ и допълнено издание.

Втори принцип: Евросъюзът няма да се откаже от своите намерения да укрепва отношенията си със страните от „Източно партньорство” и страните от Централна Азия. Тук е важно да се отбележи, че вече в инициативата са включени допълнително и страните от Централна Азия. В предишното издание, когато водещ в Европарламента по тази тема бе Кристиан Вигенин от БСП, амбициите на Брюксел се простираха до Азербайджан и Армения. Днес обновеното „Източно партньорство” е с проекция до китайската граница. Не е ясно с какви пари Брюксел ще обслужва в ролята на геополитически „инструмент” плановете на Вашингтон, целящи обграждането на Руската федерация с държави-сателити.

Трети принцип: усилване на „вътрешната устойчивост на ЕС” по въпросите на енергийната сигурност и стратегическите комуникации. Освен за енергетика, става въпрос за така наречения проект „противодействие на руската пропаганда”. Засега не е ясно как Брюксел ще върже своя енергиен баланс без руския природен газ. Що се касае до „московската пропаганда”, то май ще се наложи Брюксел да започне да действа с познатите от близкото минало комунистически похвати. Защо да не сложи и „заглушители” на телевизия RT? Така както преди години се заглушаваше радио „Свободна Европа”.

Четвърти принцип: възстановяване на сътрудничеството с Москва „по някои избрани направления”. Във външната политика Брюксел счита, че това могат да бъдат следните направления: сирийската проблематика, отношенията с Иран, проблемите с КНДР. „Сътрудничество е възможно да има и в други сфери, където това ще отговаря на интересите на ЕС”, подчерта Федерика Могерини. Селективен подход. Сякаш Русия стои във вечно съглашателство и очаква хрумките на ЕС. Това, което ЕС още не е разбрал е, че Русия също може да избира. Тя е самодостатъчна държава и не може да бъде посочвана за едно или друго.

Пети принцип: стремеж на ЕС „да поддържа развитието на гражданското общество в Русия” и „да инвестира в контактите между хората”. Именно този принцип се очертава като „основа за следващите преговори между ЕС и Русия”, твърди Федерика Могерини. Просто невероятно. Изумително подценяване на руснаците от страна на евробюрократите. Изваждането на дневен ред отново на „третата кошница на Хелзинския акт-1975 г., с която Западът разруши СССР и ползването повторно на тази формула говори само за интелектуална немощ на Брюксел . Не е учудващо. Нивото на знанията в ЕС пада главоломно. Съвсем наскоро играч в състезанието „Стани богат” по френската телевизия обяви, че „Слънцето се върти около Земята”. Даже публиката го потвърди с гласуване – 56% . След оглушителния провал на украинското Еврощастие, да правиш инвестиции в руските „платени адепти” на въпросното Еврощастие си е направо безумие. И всичко това на фона на преговорите с Турция, която „иска да влезе в европейския демократичен клуб без да има респект нито към ценностите, нито към правилата”, както твърди Александр Дел Вал от френското издание „Атлантико”. Той счита, че по отношение на Анкара: „Европа е на път да продаде своята душа по геополитически причини, защото има натиск от НАТО, от меркантилната и имперска Германия” .

Prodi

Съвсем наскоро в Москва бившият шеф на Еврокомисията Романо Проди, който винаги е бил приятелски предразположен към Кремъл заяви: „Русия за Европа е пазар, доставчик на енергоресурси и още нещо – партньор” . Откровено, ясно и кратко. Първо пазар. После доставчик. Накрая външнополитически партньор. Абсолютен цинизъм. Въпросът е, че Брюксел вече няма ресурси да се държи по този начин. Надменно, непремерено и невнимателно с Руската федерация.