В четвъртък американският президент Доналд Тръмп позвъни на лидерите на Германия, Франция, Великобритания и Канада и обеща, че САЩ няма да се откажат от усилията за защита на околната среда, независимо, че Вашингтон излиза от Парижкото споразумение за климата. Тръмп благодари на лидерите за честната и открита дискусия относно намеренията на САЩ да напуснат споразумението за климата и им обясни необходимостта от тази крачка. Американският президент ги увери, че САЩ имат богат опит в разработването на нови индустриални технологии, свързани с екологичната чистота. В съобщението на Белия дом се казва, че „Америка както и преди е свързана с Трансатлантическия алианс и енергичните усилия за защита на околната среда”. Напомняме, че Доналд Тръмп потвърди в четвъртък намерението на САЩ да напусне Парижкото споразумение за климата. Това ще подпомогне нефтодобивната и въгледобивната промишленост в САЩ, но ще обезсмисли самото Парижко споразумение по климата, освен ако не го „спаси” Китай. Пекин засега има намерение да продължи ангажиментите си по Парижкото споразумение, независимо от напускането на САЩ. Разривът по съглашението застрашава сериозно да се влошат отношенията между Вашингтон и Европа. И вероятно Китай ще използва стратегически този луфт в доверието, за да се сближи икономически с ЕС в по-голяма степен отпреди. На срещата на G-7 Тръмп буквално се оказа в изолация, когато Ангела Меркел го призова настойчиво да не се отказва от Парижкото споразумение.
Парижкото споразумение е документ, приет през 2015 г. във връзка с Конвенцията на ООН за изменение на климата. Съглашението смени действащия по-рано Киотски протокол и има за цел да удържи ръста на глобалната средна температура доста по-ниска от 2 градуса. В тази връзка държавите, подписали споразумението, поемат задължението да контролират и съдействат за понижаването на емисиите на въглероден диоксид в атмосферата. 195 държави са подписали Парижкото споразумение, а 147 официално са го ратифицирали. Неприятелите на президента твърдят, че с излизането си от споразумението Вашингтон ще се присъедини към групата на Сирия и Никарагуа, които отказват да го подпишат.
В момента американският президент Доналд Тръмп изпълнява обещанието си, дадено по време на предизборната кампания. Той има намерение да увеличи работните места в енергетиката, включително в добива на шистов газ и във въгледобивната промишленост. Според Тръмп развитието на тези отрасли до този момент е било възпрепятствано от екологичните ограничения, приети от администрацията на Барак Обама (която именно инициира включването на САЩ в Парижкото споразумение за климата). Още когато встъпи в длъжност, Тръмп обеща в течение на 20 дни да извади САЩ от споразумението, което определено ще укрепи нефтената и въгледобивната промишленост.
Американските медии, които са твърдо ангажирани с идеологията на неоконите, чиито представител беше Хилъри в президентската кампания, подчертават, че казусът по излизането на Вашингтон от Парижкото споразумение е разделил американската администрация и дори семейството на самия Тръмп. Държавният секретар Рекс Тилърсън, а така също и Иванка, дъщерята на Тръмп, са сред тези, които настояват президента да не оттегля САЩ от споразумението. Но Стив Банън, главният стратег на Белия дом, и Скот Пруит, шефът на Агенцията за защита на околната среда, настояват за излизането на Вашингтон от споразумението. Бившата ръководителка на Агенцията за защита на околната среда от времето на Обама – Джина Маккарти атакува Тръмп, като заяви, че той предоставя лидерството в областта на екологията и климата в света на Китай. И че работата в тази сфера предоставя стотици хиляди работни места на хората от средната класа, а САЩ могат да използват колосалните икономически възможности в този план… на основни потребности от чист въздух, вода и земя. Водещи американски компании като Apple, Facebook, Google, Intel и Microsoft написаха открито писмо до Тръмп, в което му обясниха, че Парижкото споразумение способства за икономическия ръст, разширявайки пазарите за иновационни екологически чисти технологии.
Но за новата администрация във Вашингтон най-важното нещо е засилване на промишлеността в САЩ и премахването на всички пречки пред индустриалците и реалния бизнес. Доналд Тръмп изповядва възгледа, че изменението на климата е част от глобалистката идеология на финансовия капитал, която има интерес към натискане на индустриалния капитал чрез наднационални структури и споразумения. Никой обаче не би считал за разумно да спазва каквито и да било правила, свързани с климата и Парижкото споразумение, ако САЩ не участват. ЕС самостоятелно няма силите и капацитета да принуди държавите по целия свят да спазват Парижкото споразумение и множеството ограничения за промишлеността. Трябва да се отбележи, че разривът между САЩ и ЕС започна още отпреди появата на Тръмп, още по времето на Обама. Просто САЩ биха искали европейският пазар да обезпечава стабилността на американската икономика, а не бъде обратното. В този план беше замислено и TTIP, но Германия не допусна то да се случи.