Руските сили използват високотехнологично оборудване в Украйна и Сирия, за да блокират дроновете и да заглушат комуникациите на бойното поле. По този начин руснаците принуждават Съединените щати да положат много усилия, за да наваксат изоставането си.

Безпилотните самолети на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, които в последната година наблюдаваха войната в югоизточна Украйна, са се натъкнали на същия проблем: с помощта на своето оборудване руската армия създава електронно заглушаване, което прави дроновете почти слепи .

Това е само част от радиоелектронната война (Electronic warfare) на Русия в Украйна, което е изключително отрезвяващо изживяване за американската армия. Модернизираната руска армия използва оборудване като „Красуха-4“, което заглушава радарните системи, а американските военни признават, че полагат доста усилия за да се справят с този проблем.

Генерал-лейтенант Бен Ходжис, командващ силите на САЩ в Европа нарече руския потенциал в радиоелектронната война в Украйна „спиращ дъха“. А Роналд Понтиус, зам.-началник на военното киберкомандване на САЩ, каза по време на конференция: „Можете да направите само едно заключение и то е, че ние се движим напред с грешно темпо, спрямо това което изисква от нас тази заплаха.“

Електронната война започна с нахлуването на Русия в Крим през пролетта на 2014 г. Малко след навлизането на руската техника за радиоелектронна борба, украинските военни забелязаха, че техните радиостанции и телефони не работят в продължение на часове. Междувременно, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа многократно съобщи, че дроновете, използвани за наблюдение на конфликта в източна Украйна, са били „обект на заглушаване на военно ниво“ , което ги е принудило да отменят полетите си над зоната на конфликта.

Полковник Джефри Чърч, който командва радиоелектронните сили в американската армия, настоява, че силите на САЩ трябва да се изравнят с тези на Русия . Но това едва ли ще е лесно. Предвид съкратените бюджети, липсата на електронно оборудване и съкращаването на хиляди служители, Чърч казва че е успял да обучи само няколкостотин войници, което е нищо в сравнение с радиоелектронните сили на такива противници като Русия и Китай.

„Руснаците имат цели роти, батальони, бригади, специализирани в провеждането на мисии с помощта на радиоелектронна техника“ – подчертава Чърч в интервю за Foreign Policy. Тези подразделения разполагат „със специално оборудване и специални командни вериги“, добавя той.

Към настоящия момент в американската армия работят едва 813 войници, обучени за радиоелектронните мисии, при наличие на 1000 щатни бройки. Командващите на други подразделения на армията се противопоставят на опитите на полковник Джефри Чърч да присъедини войници от други части. В бъдеще се очаква ситуацията дори да се влоши, заради съкращенията в американската армия – в пика на военните действия в Ирак и Афганистан, армията наброява 570 хиляди войници, а до края на 2017 г. ще бъде намалена до 450 хиляди. През следващите няколко години, този брой може да достигне 420 хиляди войници, ако Вашингтон не намери решение в дългосрочните планове за бюджета си.

В момента американската армия обикновено назначава по двама войници за всяка радиоелектронна мисия, което според Чърч означава, че трябва да работят денонощно, за да се преборят с технически напредналия враг . Те носят отговорността за планирането и координацията с другите батальони, както и за функционирането на сложната им техника. „Това е прекалено много работа само за двама души. Как биха се справили в напрегната обстановка срещу равностоен враг?“ – казва Чърч.

Закупуването на значителна част от американската военна техника за радиоелектронни битки през последните десет години е финансирано от допълнителни фондове. Според Чърч, това означава, че по-голямата част от тази техника седи по рафтовете и чака да бъде ремонтирана, защото сега няма редовно финансиране за поддръжката й.

След като оцени възможностите на Москва, Дирекцията за изследване на чуждите въоръжени сили заключи, че Русия „действително притежава нарастващ потенциал в радиоелектронните войни и политическото и военно ръководство оценява важността на подобно съревнование” .

„Нарастващите възможности на руснаците да заглушават и нарушават цифровите комуникации могат да им помогнат да се изравнят в борбата с врага“ – се казва в оценките. Украйна, която разполага с техника, лесна за заглушаване, се оказа идеалното място за демонстриране на способностите на Москва. „Усилията на Русия вероятно не са толкова насочени срещу Украйна, колкото срещу НАТО и по-сериозните противници“ – счита Дмитри Горенбург, старши експерт в Центъра за военноморски анализи.

През март миналата година зам.-министърът на отбраната Робърт Уърк създаде комисия, начело с Франк Кендал. По това време Уърк отбеляза, че Министерство на отбраната е „престанало да обръща необходимото внимание на програмно и стратегическо ниво.“

Въпреки, че американската армия развива няколко програми за бързо обновяване и по-добро интегриране на радиоелектронната техника, нито една от тях няма да бъде изпълнена скоро. В същото време Чърч казва, че войниците вече трябва да започнат да се обучават за нов вид войни, а именно за войните, които зависят от най-новите високотехнологични електромагнитни оръжия, които стават една от опорите на въоръжените сили на най-силните противници на САЩ .

Източник: Foreign Policy
Превод: Антоанета Киселинчева