Британският премиер призна, че се е възползвал от офшорната собственост на баща си
Беглецът разобличител Едуард Сноудън постави под допълнителен натиск премиера Дейвид Камерън заради изтеклите „Панамски досиета“, като призовава британската общественост да го притисне да подаде оставката си. Камерън имаше тежка седмица, изпълнена с много въпроси, след като стана ясно, че и той е печелил от офшорния фонд на баща си в Панама. Господин Сноудън, който в момента пребивава в Русия, призова да има повече обществен натиск и чрез социалните медии. Позовавайки се на нарастващата критика след признанията на Дейвид Камерън, Сноудън пусна пост в социалната мрежа Туитър: „Следващите 24 часа могат да променят Великобритания! ” Сноудън допълва, че само от британската общественост зависи дали Камерън ще се оттегли. Той казва още, че в Исландия, където министър-председателят вече подаде оставка, „10% от всички гласоподаватели са излезли по улиците в рамките само на 24 часа дори за по-малки разкрития и признания ” . Въпреки че населението на Исландия е само 323 000 души, а населението на Великобритания е 64 милиона, шансовете 10% от електората да излезе по улиците с искания за оставка на Камерън е доста по-малък.
Сноудън е публикувал няколко поста в социалните мрежи, свързани с искането за оставката на Камерън, като се опитва да въведе един вид „мода ” в социалните мрежи, където хората да се активират бързо и да изразят възмущението си (#ResignCameron trend). Изглежда разобличителят се опитва да въведе стратегия, с която да предизвика оставката на британския премиер.
По-рано, отново в Туитър, Сноудън се подиграваше открито на Камерън за коментарите му, направени по-рано тази седмица, в които казва, че финансовите му дела са си негова „лична ” работа.
Премиерът призна, че се е възползвал от продажбата на акции, които притежава в офшорната Blairmore Investment Trust, създадена от баща му Иън Камерън и прехвърлена от Бахамите. Камерън е продал акциите за 31 500 британски лири преди да встъпи на поста си през 2010 г. Той и съпругата му Саманта са имали печалба от 19 000 британски лири.
Въпреки че плащат данък върху прихода от дивидентите, не е платен данък върху прираста на капитала, тъй като продажбата е под прага на облагане.
Камерън беше сериозно разкритикуван, след като се изказа за наследството на баща си от 300 000 британски лири, че „не би могъл да назове всеки източник на парите ” .
В миналото, британският министър-председател говореше разпалено срещу избягването на данъци като го наричаше „морално погрешно ” . Избягването на плащането на данъци, често улеснено от използването на чуждестранни офшорни компании, не е нелегално като укриването на данъци, но от мнозина се счита за неморално.
Източник: The Independent
Превод: Юлия Владимирова