Полска ТВ-водеща в интервю с руския министър на културата си измисли история за руски генерал, убил дядо й, после се извини, че го направила „за по-интересно“.
Руският министър на културата Владимир Медински посетил Полша на 27 януари по случай Международния ден на Холокоста. В рамките на посещението си той дал интервю за обществената полска телевизия TVP в предаването Studio Wschód на популярната водеща Мария Пшеломец.
Една от темите на разговора била оскверняването и разрушаването на паметници на съветски войници, загинали на територията на Полша по време на Втората световна война. И актуалната тема в момента – за демонтирането на барелефа на съветския генерал Иван Черняховски в град Пененжно през септември 2015 г. Барелефът е бил поставен през 1970 г. на мястото, където е загинал на 18 февруари 1945 г. Иван Черняховски е бил най-младият генерал и командващ фронт в Червената армия.
Разговорът отивал към края си, когато водещата казва:
„С гробовете нещата са ясни, те трябва да се почитат. Но за паметниците… Защо Русия не може да разбере, че за поляците се олицетворяват не освободителите, а една власт, която им е наложена?“
Руският министър отговаря:
„Боя се, че ако не бяха тези 600 000 съветски войници, загинали по фронтовете на Полша, воювали за освобождението на страната, можеше да няма Полша, можеше да няма и поляци. Плановете на нацистка Германия не са предвиждали съществуване на полска държава и полски народ“ .
Мария Пшеломец продължава:
„Какво ще кажете за паметника на генерала (Черняховски – бел.ред.), който е убивал командирите на Армия Крайова?“
Министър Медински отговаря:
„Той никога не е убивал командири на Армия Крайова!“
Мария Пшеломец:
„Той е убил моя дядо“…
Министър Медински пита:
„Как го е убил, застрелял го е с пистолета си или го е наръгал с нож ?“
Мария Пшеломец:
„Не, арестувал го е в село Бедник. За съжаление, господин министър, времето ни изтече“…
Владимир Медински започва да разказва, че има доказателства за това, че генерал Черняховски не е давал нито една заповед за разстрел на когото и да било, но Пшеломец закрива предаването и двамата вече не са в ефир.
И тук се случва голямата измама: Мария Пшеломец при затворени микрофони си признава с усмивка:
„Знаете ли, министър Медински, измислих си историята с дядо ми, за да е по-интересно. Дядо ми умира много години по-късно някъде там в Сибир“…
„Значи така формирате мнението на поляците и на Полша за Русия… за по-интересно“… отвърнал Владимир Медински.
Веднага след предаването продуцентът на TVP Марек Чункевич се извинил официално на руския министър за поведението на водещата. „Подготвихме се много сериозно за това интервю, максимално добросъвестно. Но за съжаление никой не е лишен от човешки слабости, на които не можем да влияем. Но това е добър повод, за да направим съществени промени в нашата работа“.
Проблемът е в това, че Мария Пшеломец не е случайна журналистка, тя е на 59 години, бивш кореспондент от Варшава на полската секция на BBC и тъкмо като кореспондент на британската радиостанция на 17 септември 1999 г. предизвика скандал, като единствен от всички 18 журналисти, присъстващи на церемонията в Харков в памет на жертвите на Катинското клане, че президентът Александър Квашневски „леко се олюлявал и едва стоял на краката си“. Доста години по-късно самия Квашневски си призна, че е бил попрекалил с алкохола преди церемонията.
В петък стана известно, че продуцентът Марек Чункевич е бил уволнен заради „непрофесионалното си поведение“ и заради това, че си е позволил да се извини на руския министър на културата! За Мария Пшеломец тази случка няма никакви последствия.
Руски депутат обвини Полша в русофобия
Заместник-председателят на парламентарната комисия по отбраната към Съвета на федерацията в Руската Дума Франц Клинцевич коментира Лента.ру уволнението на полския продуцент Марек Мункевич с думите:
„С голямо съжаление трябва да констатирам, че русофобията в Полша е издигната в ранг на държавна политика. Дори продуцентът, който се извини на руския министър на културата за поведението на водещата по време на интервюто за TVP е бил уволнен, тъкмо за това, че не се вписва в общата логика на поведение, която полските власти налагат на обществото – отбелязва Клинцевич.
Според него случилото се с Чункевич е назидателен пример за това, което ще застигне всички останали „бели врани“.
„Става така, че нормалната реакция на нормален човек за непрофесионално поведение няма място в полското общество, след като това е в противоречие с политиката на полската държава. Много ми се иска да попитам: панове, как едно такова поведение се отразява на вашата вродена култура“ – казва в заключение сенатор Клинцевич.
Юрий Бондаренко предложи работа на уволнения продуцент
Директорът на Руско-полския център за диалог и съгласие Юрий Бондаренко е готов да предложи работа на уволнения полски продуцент от Телевизия TVP, който бе изгонен от работа, защото се извинил на руския министър на културата за грозния непрофесионален гаф в интервю на живо.
Новината бе съобщена за агенция РИА Новости от прессекретаря на руския министър на културата Елизавета Анисимова. Тя допълни, че случилото се с полския продуцент представлява нарушение на свободата на словото и проява на цензура.
Източник: temaonline.bg