Днес, 12 май, в столицата на Обединеното кралство се открива международен антикорупционен форум. След гръмкия скандал „Панама пейпърс” Лондон очевидно претендира за ролята на лидер в борбата с укриването на данъци. Впечатлява обаче списъкът с отсъстващи около масата за преговори: това са именно островите от британската корона. Четиринадесет отвъдморски територии, сред които Каймановите, Британските Вирджински острови и Бермудите, както и островите-джуджета Джърси, Гърнси и Ман няма да присъстват на събитието, въпреки уверенията на Даунинг стрийт, че „се водят преговори с тези територии и има надежда част от тях да се присъединят към форума на върха”.

Случката онагледява британското двусмислие. В последните години Лондон превърна борбата с изтичането на данъци в свой приоритет. В рамките на ОССЕ британците играят активна роля в изработването на общи норми за големите мултинационални фирми. Във вътрешен план потягат националното законодателство, за да затворят огромните пробойни, през които изтичат данъците. Лондон претендира, че така е събрал близо два милиарда паунда повeче в хазната.

Междувременно данъчните убежища в британската орбита функционират необезпокоявани. Според Никълъс Шаксън, автор на книгата „Острови на съкровищата” (Treasure Islands, The Bodley Head, 2011) това са половината офшорни зони в света, в които е концентрирана една трета от международните банкови активи. Скандалът „Панама пейпърс” потвърди тази теза: половината от осветлените компании са регистрирани на Британските Вирджински острови.

Според Маги Мърфи от „Трансперънси интернешънъл”, „за да звучи достоверно, Лондон трябва най-напред да подреди собствения си двор”. Друг изследовател на данъчните убежища, Ник Брайър от „Оксфам” отбелязва, че „течовете на документи от Швейцария, относно данъчните измами, практикувани със съдействието на британската банка HSBC, и по-скорошната афера Люкслийкс” (изобличаваща Люксембург в същите грехове), не са били последвани от никакви действия”.

Антикорупционният форум в Лондон открива работата си в много деликатен контекст. Само преди месец скандалът „Панама пейпърс” доказа наличието на офшорни сметки на бащата на британския премиер Дейвид Камерън. Самият министър-председател също призна, че притежава сметка на Бахамските острови. Макар да не е нарушавал данъчните закони, Камерън бе силно засегнат от скандала.

Детайлите относно срещата остават неясни, но се знае, че ще присъстват тридесетина държави и десетина държавни ръководители (сред които и българският премиер Бойко Борисов). В Лондон са президентите на Афганистан, Колумбия, Норвегия, Нигерия, американският държавен секретар Джон Кери и директорът на МВФ Кристин Лагард. Наблюдателите не очакват чудеса от заключителното комюнике, но следят внимателно паралелните инициативи, които ще бъдат огласени. Сред тях е създаването на Международен център за антикорупционни разследвания, обединяващ САЩ, Великобритания и Австралия. Лондон също така има намерение за хвърли светлина върху търговията с недвижимости и да задължи купувачите им на Острова да декларират крайния бенефициент на придобивания имот. Днес над 36 000 недвижимости в британската столица са собственост на фиктивни лица и фирми.

Противоборството на Лондон с „непокорните” офшорни зони разсмива наблюдателите. Повечето от островните държави имат Нейно Величество британската кралица за държавен глава, а конституциите им се регистрират в братанския парламент. Журналистите напомнят, че по други поводи Лондон се е намесвал решително в делата им: през 1991 г. е наложил отмяната на смъртната присъда на някои карибски острови, а през 2000 г. е наложил с волята си и декриминализацията на хомосексуализма.

Според Джон Кристенсен от Tax Justice Network „премиерът Камерън е притиснат между общественото мнение и група много влиятелни хора. Според проучванията 80% от британците считат, че Камерън има „морален дълг” да осветли данъчните убежища”. Близо 300 икономисти, сред които и французинът Тома Пикети подписаха открито писмо с призив към премиера да действа. Но Кристенсен напомня, че „Камерън се опасява, че много от фирмите, котирани в Лондон ще понесат тежък удар от подобни реформи, които ще засегнат интересите и на армията адвокати от Ситито”.

Източник: Le Monde
Превод (със съкращения): Иво Христов