Европейският съюз се плъзва все повече към дъното на кризата: ясното „не“ на холандците за споразумението с Украйна е сериозен удар за Съюза в двоен аспект.

Бежанската криза, конфликтът с Русия, все още неотминалата гръцка драма с дълговете и сега това: холандците отхвърлят с бум и трясък споразумението за асоцииране на Украйна в Европейския съюз.

Нека да припомним: тук не става въпрос за споразумение за свободна търговия, а за един договор, който през 2013 г. възпали страстите в Украйна. Той доведе до падането на правителството на Виктор Янукович и руските действия в Източна Украйна и Крим. Това, че точно холандците директно отхвърлят този договор има голямо символно значение. Отхвърлянето от страна на холандците е не само победа за руския президент Владимир Путин, но също така победа за всеки, който смята, че ЕС върви към разпадане. Референдумът е валиден, необходимата избирателна активност от 30% е достигната.

Този резултат не е задължително обвързващ за холандското правителство, но не се ли съгласи с него, то ще бъде обвинено, че не взема под внимание волята на народа. Никой не трябва да се заблуждава, че онези 70% от холандците, които не са взели участие в гласуването, имат по-позитивно отношение към Европейския съюз, отколкото останалите. Отказът на Холандия за ратифицирането на споразумението, може да наклони везните в определена посока.

Насинено око или фрактура на челюстта?

За Европейския съюз резултатът е двоен шамар, който все още не знаем до какво ще доведе – насинено око или направо фрактура на челюстта. Резултатът от референдума обаче също така показва, че Европейският съюз в Холандия (страна, която до преди няколко години беше една от най-отворените към Европа държави), сега е крайно непопулярен. Резултатът освен всичко останало показва, че около 70% от населението на страната няма интерес по един такъв важен европейски въпрос или просто хората смятат, че гласът им няма тежест. Както ЕС, така и холандското правителство не са невинни. Подкрепата за „НЕ“ със сигурност е засилила дифузни страхове – страхове от масова имиграция на украинци или членство в ЕС на още една икономически слаба, корумпирана и несолидарна източноевропейска държава. Това оказва влияние, независимо, че все още не се дебатира нито присъединяването на Украйна, нито свободното пътуване, нито обмена на работна ръка.

Катастрофалната картина на една дезорганизирана и скарана общност, която Европейският съюз предизвика с гръцката криза, както и оргията на егоизма на източноевропейските държави в бежанската криза, би трябвало да са допринесли за това все повече граждани да не вярват в бъдещето на европейската общност.

Съдбоносен опит за попечителство

Европейската комисия и правителството на Холандия ще трябва да предприемат съдбоносен ход – или да приемат избора на народа, или по-скоро да не го приемат насериозно. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предупреди за „континентална криза“, ако холандците кажат „не“. По-добра подкана за протестни гласове не можеше и да даде. Реакция с подобен характер беше изказването на един от говорителите на Юнкер по-рано тази седмица, който каза: „Европейската комисия не може да каже как да гласуват холандските избиратели“, но може да им кажат „какво е европейското значение на този референдум“.

Но трябва да се отбележи, че холандското правителство направи твърде малко за открития диалог с населението си. Вместо това, холандският външен министър Берт Коендерс се шегуваше, че в случай на „не“, несъмнено ще отвори бутилка шампанско с руския президент Владимир Путин. Вероятно Коендерс е прав за това, което казва, но сред холандците остава впечатление за манипулация. Читател на „Шпигел“ от Холандия ни написа писмо, в което обяснява, че първоначално външният министър на Холандия е бил „за“ споразумението, след това обаче е обърнал позицията си, тъй като е сметнал поведението на правителството за недемократично и е изхождал от това, че то ще игнорира референдума.

Източник: Шпигел
Автор: Маркус Бекер
Превод: Юлия Владимирова