Изненадващите рокади, които съпътстваха Брекзит, бяха последвани от скандално назначение на Острова. Борис Джонсън бе назначен за външен министър на Великобритания, след като Тереза Мей пое премиерския пост на Дейвид Камерън в сряда тази седмица. Предвижда се бившият кмет на Лондон да има ключова роля в преговорите за излизане на Великобритания от ЕС, след като бъде задействан член 50 от Лисабонския договор.
Поемането на поста външен министър от Борис Джонсън бе посрещнато със смесени емоции от играчите на международната политическа сцена, макар че самият той обяви, че е изключително развълнуван от възможността да поеме тази длъжност. Дипломатическият му подход обаче е съшит с бели конци, предвид факта, че си позволи да напише повече от цинична поема за Реджеп Ердоган и да гледа отвисоко политици като Барак Обама и Хилъри Клинтън.
Говорителят на държавния департамент на САЩ Марк Тонър едва сдържа смеха си, когато чу новината, но не си позволи иронични коментари по адрес на Джонсън. „Ние винаги ще работим с британците, независимо кой е назначен за външен министър” , обяви той, като допълни, че това е изключителен момент в историята на Великобритания. Междувременно Анджела Ийгъл, която е претендент за поста на Джереми Корбин в Лейбъристката партия, бе застигната от новината за назначението на Борис Джонсън, докато правеше изявление относно ревностния привърженик на Брекзит. Тя изпадна в ступор след подхвърлена реплика в залата, когато осъзна кой е новият външен министър. Изражението ѝ без думи предизвика бурния смях на парламентаристите и потвърди общото мнение за назначението.
Не всички наблюдатели погледнаха на това назначение от смешната му страна. „Ще ми се това да беше шега, но се опасявам, че не е” , коментира бившият министър-председател на Швеция Карл Билд в социалните мрежи. Редица висши дипломати без свян признаха, че дори не им е минавало през ум, че Джонсън може да бъде назначен на този пост, като отбелязаха, че това е рисков ход, който може да има негативен знак. Някои анализатори са на мнение, че кабинетът на Тереза Мей ще поеме основната тежест по отношение на връзките с други държави, докато назначението на Джонсън ще спечели благоразположението на онези британци, които са гласували в полза на излизането на страната от ЕС.
Новият премиер на Великобритания започна да оповестява имената на министрите, които ще застанат рамо до рамо с нея, едва часове след като бе назначена на поста от кралица Елизабет II. Тереза Мей се е фокусирала върху създаването на кабинет, който изцяло е посветен на Брекзит . Досегашният външен министър Филип Хамънд ще поеме финансовото министерство от Джордж Озбърн, като по този начин ще заеме втория по важност пост в кабинета. За министър по Брекзит Тереза Мей номинира Дейвид Дейвис, който е бивш държавен секретар по европейските въпроси. Бившият енергиен министър Амбър Руд ще поеме досегашния пост на Мей като вътрешен министър. Майкъл Фалън, който е отявлен противник на излизането на Великобритания от ЕС, е единственият, който ще запази поста си като военен министър.
Заедно с това по-рано днес Тереза Мей отхвърли възможността досегашният правосъден министър Майкъл Гоув да остане на поста си и в новото правителство. С позицията си ще се прости и образователният министър Ники Морган, който подкрепяше кандидатурата на Гоув за лидер на консерваторите. Извън новия кабинет ще останат и министърът на културата Джон Уитингдейл и министърът на здравеопазването Джеръми Хънт.
Според Мей напускането на ЕС от страна на Великобритания ще спомогне да бъде „изкован” нов, позитивен образ на страната, която ще работи за всички, а не само за някои привилегировани групи. „Това ще бъде мисията на правителството, което ще ръководя. Заедно ще изградим една по-добра Великобритания” , подчерта Мей при встъпването си в длъжност.
Световните лидери поздравиха новия британски премиер за встъпването му в длъжност, макар то да бе съпътствано от протести на „Даунинг стрийт”. Руският президент Владимир Путин поздрави бившия вътрешен министър за назначаването й. В същото време даде заявка за конструктивен диалог и за съвместна работа, свързана с двустранните отношения и международни проблеми. Германският канцлер Ангела Меркел и държавният глава на Франция Франсоа Оланд също поздравиха Мей за ръководната позиция, като заявиха необходимост от това добрите отношения между трите страни да продължат да се развиват.
* Този текст не може да бъде препечатван и копиран в други медии без изричното разрешение на редакцията на a-specto