Опустошителните критики по адрес на Дилма Русеф изглежда трудно ще сломят наследницата на бразилския президент Луис Инасиу Лула да Силва. В пламенна реч пред Сената първата жена президент на страната заяви, че не е извършила престъпление и е останала вярна на своя ангажимент към нацията. След встъпителното си изявление, тя бе подложена на кръстосан разпит от десетки сенатори по време на сесия, продължила до късните часове на нощта. Русеф бе обвинена в това, че е фалшифицирала финансови отчети преди своето преизбиране през 2014 г., за да замаскира бюджетния дефицит на страната и да запази финансирането за популярните социални програми. Макар да не е обвинена в директно присвояване на средства, Русеф косвено бе замесена и в големия корупционен скандал с държавната петролна компания „Петробраз”, на която е била председател.

„От първия ден, в който бях избрана за президент, бяха взети няколко мерки, за да бъде дестабилизирано моето правителство. И вие непрестанно отправяхте обвинения срещу мен”, заяви тя пред сенаторите. По време на своята защитна реч Русеф изтъкна, че нейната борба е била за равноправно общество, че постиженията на нейното правителство в тази посока в момента са заложени на карта, както и бъдещето на Бразилия.

Процедурата по импийчмънт срещу нея, която се проточи месеци наред, парализира правителството и подкопа усилията за излизане от капана на една от най-тежките икономически кризи в Латинска Америка от 30 години насам. Президентът на Бразилия от самото начало поддържа тезата, че не е направила нищо незаконно и е станала жертва на своите противници, които я обвиняват в това, за което те самите са разследвани, а именно за корупция. Според Русеф този акт е опит на понентите ѝ да заграбят властта, което е и причината нейното правителството да е обект на перманентен политически саботаж.

Бившият председател на парламента Едуардо Куня даде ход на едно-единствено от общо 30 искания за импийчмънт по време на двата мандата на Русеф. Това наведе на мисълта, че задействането на тази процедура е било режисирано, тъй като самия Куня им проблеми със закона и цели да извие ръцете на бразилския президент. През април Върховният съд го освободи от задълженията му заради обвинения във възпрепятстване на разследване за корупция и сплашване на депутати. През юли той подаде оставка.

„Тя е най-етичният президент, който сме имали досега. Тя създаде два закона, свързани с ареста на корумпирани личности и връщането на откраднатите от тях пари. Тя е боец, няма банкова сметка в чужбина. Води простичък начин на живот, който е различен от този на онези непочтени политици, които бяха на власт в продължение на десетилетия. Това е много жалко за демокрацията”, заяви Жулиана Костс.

„Когато президентът на демократична страна е подложен на процедура по импийчмънт за престъпление, което не е извършил, понятието, което трябва да се използва, е преврат, а не импийчмънт”, смята Русеф. Тя заяви още, че е била подложена на редица мъчения по време на своята борба в защита на демокрацията и няма да се предаде.

„Борих се срещу диктата. Нося следите от мъчения по тялото си”, припомни тя за това как е била малтретирана, докато е била в затвора преди около 40 години по време на военния режим. „Вече съм на почти 70 години. Няма чак сега, когато станах майка и баба, да предам принципите, които винаги съм следвала”, допълни Русеф и подчерта, че е невинна.

Тя припомни на сенаторите, че още преди да бъде преизбрана е обещала да зачита Конституцията, да спазва законите и да изпълни мандат, който й е даден от мнозинството – 54 милиона гласоподаватели. Но също така тя призна, че има своите недостатъци, както и че нейното правителство е било ударено от икономическата криза и от политическата нестабилност.

„Направих някои грешки, но не съм извършвала каквито и да било престъпления. Съдят ме несправедливо, защото сляпо следвах закона”, каза Русеф, чиято длъжност пое вицепрезидентът Мишел Темер, когото тя обвини, че й е забил нож в гърба. „Не се боря за своя мандат, а за демокрацията, за истината и правдата, както и за хората в моята страна”, обясни временно отстраненият бразилски президент.

Сенаторите от Партията на работниците станаха на крака и я аплодираха след нейното представяне, докато опонентите й останаха по местата си с каменни лица. „Макар да мисля, че Русеф беше лош президент, отчасти съм съгласен, когато тя казва, че срещу нея се готви преврат, тъй като аргументите, които се използват по време на процеса, не са достатъчно силни, за да я отстранят”, коментира Лукаш Ката Прета.

Според последните проучвания рейтингът на одобрение на Дилма Русеф гравитира около 10%, докато през април е бил около 15%. За сравнение – преди да подаде оставка, рейтингът на одобрение на президента на САЩ Ричърд Никсън е бил 25%, а преди импийчмънта Бил Клинтън се е ползвал с одобрението на 65% от американците. Според Русеф ниският рейтинг на одобрение не би трябвало да е причина за отстраняване на един демократично избран президент.

Мандатът на Русеф трябва да приключи през декември 2018 г. Сега обаче тя е временно отстранена (за около 180 дни), а действащият президент е нейният вицепрезидент Мишел Темер. Ако Русеф бъде призната за виновна, тя ще бъде отстранена от длъжността, а той ще наследи една нестабилна икономика, както и ключовете от президентския дворец в столицата на Бразилия. Сенаторите трябва да решат дали наистина става въпрос за „престъпление по служба”, което е основание тя да бъде отстранена от поста. За нейното окончателно сваляне от длъжността на държавен глава са необходими гласовете на най-малкото две трети от сенаторите.